Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

1/30

Malazgirt Zaferi'nin 947. yıl dönümünde Bitlis'in Ahlat ilçesinde gerçekleştirilen etkinlikler, renkli görüntülere sahne oluyor.

2/30

Çarho mevkisindeki 400 dönümlük alanda yapılan kök börü, atlı okçuluk, cirit, güreş müsabakaları, geleneksel oyun etkinlikleri ile Kırgızların gelin-damat toyu yoğun ilgi gördü.

3/30

Bitlis'in yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelenler, alana kurulan kıl çadırlardaki stantlarda sergilenen ürünleri inceledi, müsabakalar sırasında fotoğraf çekerek anı ölümsüzleştirdi.

4/30

Ahlat ile Ulupamir takımları arasında yapılan kök börü yarışmasında heyecanlı anlar yaşayan seyirciler, milli güreşçilerin mücadelesini de ilgiyle izledi.

5/30

Vatandaşlarla kök börü müsabakasını izleyen Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, Ahlat'ın tarihi günlerinden birini yaşadığını söyledi.

6/30

Anadolu'ya ilk giriş kapısı, şanlı tarihte önemli yeri bulunan Kubbetül İslam kenti Ahlat'ın geleneksel sporlara ev sahipliği yapmasının en büyük özlemlerinden biri olduğunu ifade eden Ustaoğlu, şöyle dedi:

7/30

"Cumhurbaşkanımızın himayesinde düzenlenen etkinliklerle yarının geleceği olan yavrularımıza ata sporlarımızı yaşatmak, tarihi şanlarla dolu olan ecdadın sporlarını onlara sevdirmek çok önemli.

8/30

Bugün başlayan Ahlat'taki 947. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde düzenlenen etkinliğin bizim için aynı önemi var.

9/30

Bu topraklar bizim yüzyıllardır kadim medeniyetimizde önemli yer tutan topraklardır.

10/30

8 binin üzerinde tarihi mezarıyla, her bir mezar taşındaki sanat şaheseri taşlarıyla tarihe tanıklık eden bu şehir, Anadolu'nun bu milletin olduğunun tapusu, belgesidir."

11/30

Ustaoğlu, tüm ihtişamıyla ayakta duran kümbetleriyle, kalesiyle ve ecdadın emaneti camileriyle Ahlat'ın açık hava müzesi olduğunu anlattı.

12/30

Şanlı tarihte köklü yere sahip ata sporlarını yaşatmanın, geçmişten geleceğe aktarmanın çok önemli olduğuna dikkati çeken Ustaoğlu, şöyle devam etti:

13/30

"Ahlat'ta da bunu yaşatmaya çalışıyoruz. Buraya 'kuruluşun kenti' diyoruz.

14/30

Pazar günü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla bu milletin tekrar şahlanışının, dirilişinin mitingini binlerce vatandaşın katılımıyla yaşayacağız.

15/30

Ahlat'tan Çanakkale'ye bu topraklar yıllardır tüm unsurlarıyla kardeşçe yaşadı, bundan sonra da yaşamaya devam edecek.

16/30

Vatandaşlarımızı pazar günü Malazgirt'te yapılacak mitinge bekliyoruz.

17/30

Vatandaşların etkinliklere ilgi göstermesi çok önemli.

18/30

2500 yıllık devlet geleneği, milletin büyük devlet tarihine, geleneğine, kültürüne sahip çıkmasıyla olunur."

19/30

Etkinliği izleyenlerden Birgül Otlu da Ahlat'ın tarihi günlerinden birini yaşadığını kaydederek, "Bu tür etkinliklerin daha fazla yapılmasını ve bunun festival havasına dönmesini istiyoruz." dedi.

20/30

Ulaş Yalçınkaya da "Böyle etkinliklerin olması çok güzel.

21/30

Bu etkinliklerin devam etmesini diliyoruz.

22/30

İnsanlar bu tür etkinliklerle daha mutlu, huzurlu oluyor.

23/30

Umarım böyle devam eder.

24/30

Etkinlikler için Bitlis'ten geldik. Herkesin gelmesini tavsiye ediyoruz." şeklinde konuştu.

25/30

26/30

27/30

28/30

29/30