Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Bu diyetleri asla yapmayın

ÇİĞ BESİN DİYETİ: Pek çok diyetisyen abur cubur yerine, daha fazla sebze ve meyve tüketmenin faydalı olduğu konusunda hem fikir olsa da, konu yiyeceklerin pişirilmesine gelince farklı düşünüyor. Pişmiş yemek yemenin doğru olmadığını savunanlar, ısının sebzelerin içindeki besin maddelerini öldürdüğünü söylüyor. Bu bazı durumlar için doğru olsa da, sebzeleri pişirmenin bazen de besin değerini arttırıp, zararlı bakterileri öldürdüğü de bir gerçek. Bir çeşit vegan beslenme şekli olan çiğ besin diyetlerinde, öğün hazırlamak saatler boyunca hazırlık gerektirdiğinden de hiç pratik değil.

1/14

ALKALİ DİYET: Alkali diyetler vücudunuzun pH seviyesini yükseltmek amacıyla hayatınızdan hayvansal ürün, kafein, alkol ve yapay madde içeren her türlü yiyecek ve içeceği çıkarmanız gerektiğini söylüyor. Diyette işlenmiş yiyecek bulunmaması kilo vermeyi tetiklese de, aslında diyetin vücut pH seviyesini dengelediği hiçbir bilimsel gerçeğe dayanmıyor. Ayrıca sağlıklı beslenmek için gerekli olan hayvansal ürünleri desteklemeyen bu diyet, oldukça karmaşık ve katı.

2/14

KAN GRUBU DİYETİ: Doğal tedavi hekimi Peter D’Adamo tarafından geliştirilen Kan Grubu Diyeti, yediklerinizin kan grubunuza göre kimyasal reaksiyonlara girdiğini öne sürüyor. Ancak araştırmalar kan grubunun hiçbir şekilde kilo ile bağlantılı olmadığını kanıtlıyor. Bilimsel olarak açıklanamayan bu diyet, özellikle belirli kan grupları için çok sınırlayıcı olabiliyor.

3/14

KURT ADAM (DOLUNAY) DİYETİ: Bu diyet, diyetten çok ay takvimine göre belirli günlerde sadece su ve sıvı gıda alınan bir çeşit oruca benziyor. Diyetin basit versiyonu, dolunay veya yeni ay zamanlarında sadece sıvı alarak beslenen kişilerin günde 3 kiloya yakın ödem atabileceğini iddia ediyor. Diyetin daha detaylı halinde ise kişiler diyete oruç tutarak başlayıp, her ayın evresinde farklı beslenme şekillerini takip ediyorlar. Diyete göre aç kalınarak kilo vermek mümkün olsa da, bunun ay ile bir bağlantısı yok. Üstelik verilen kilo, çok çabuk geri alınıyor.

4/14

KURABİYE DİYETİ: Çeşitli versiyonları olan kurabiye diyetlerinin hepsi aynı şeyi söylüyor, ‘Kurabiye yiyerek zayıflayabilirsiniz.’ Ancak bu diyetlerin hiçbirinde çikolata parçacıklı enfes bir kurabiye yemeniz söz konusu değil. Bu diyetler, sabah ve öğlen öğünlerinde lif ve protein oranı çok yüksek olan ve toplamda 500 kaloriyi geçmeyen diyet kurabiyeler ve 1000-1200 kalorilik bir akşam yemeğinden oluşuyor. Diyete bağlı kalmayı başarabilirsiniz, kilo da verebilirsiniz. Ancak doktorlar gün boyu yaşanan açlığın, akşam yemeğinde sadece 1000 kalori tüketmeyi zorlaştırdığını söylüyor.

5/14

5 ISIRIK DİYETİ: Diyeti geliştiren obezite uzmanı Doktor Alwin Lewis’e göre ‘İstediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz ancak beş ısırık almak kaydıyla.’ Isırığınız ne kadar büyük, yediğiniz her ne olursa olsun günlük 900 ila 1000 kaloriden daha fazla yemenize olanak tanımayan bu diyet oldukça sağlıksız. Diyeti uygularken sabah kahvaltısını atlamanız, öğlen ve akşam yemeğinde ise yediğiniz şeyden sadece 5 ısırık alıp bırakmanız gerekiyor. Vücudunuzun alması gereken besinleri almadan günler geçirebileceğiniz bu diyet, sağlıklı beslenmeyi savunan uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmiyor.

6/14

MUCİZE DETOKS (LİMONATA DİYETİ): Bu diyet çok uzun zamandır uygulanan ve çeşitli uyarlamaları olan bir diyet. Diyetin açıklaması içinse çok ayrıntı vermeye ihtiyaç yok. Günlerce sadece limon suyu, acı biber ve akçaağaç şurubu içeren karışımı tüketerek kilo veriyorsunuz. Büyük ölçüde sıvı kaybına neden olan diyet, katı besinler tüketilmeye başlandığı an hayal kırıklığına dönüşüyor. Diyet sonrasında verilen kilo geri alındığı gibi diyet boyunca yorgunluk, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sağlık problemleri ile karşılaşılabiliyor. Uzun süreli uygulandığında kas kaybına da neden olan limonata diyeti, tam anlamıyla yapmamanız gereken bir diyet.

7/14

BEBEK MAMASI DİYETİ: ‘Bir bebek püre halinde yiyecekler yiyerek yaşayabiliyorsa, ben de yaşarım’ demeyin. Diyeti uygulayanlar gibi üç sağlıklı öğün yemek yerine 14 kavanoz bebek maması tüketmek, hiç de kolay değil. Vücudunuzun sağlıklı kalabilmesi için gereken kalori miktarının altında beslenmenize yol açabilecek bu diyet, işe kavanozla bebek maması taşımanız gerekeceği anlamına da gerekiyor. Siz bebek değilsiniz, bu diyeti yapmayı düşünmeyin bile.

8/14

LAHANA ÇORBASI DİYETİ: En moda diyetlerin başını çeken lahana diyetinin neredeyse tamamı, yağsız lahana çorbasından oluşuyor. Bir hafta boyunca günde bir veya iki öğün lahana çorbasının yanında, düşük kalorili yiyecekler tüketiliyor. Kalorisi oldukça düşük, lif ve su miktarı ise oldukça fazla olan bu diyet, tok tuttuğu gibi kilo vermeye de yardımcı oluyor. Ancak diğerleri gibi bu diyetten de uzun vadeli sonuçlar almak imkansız. Protein açısından zayıf olan diyet, ayrıca şişkinlik ve gaza neden olabiliyor.

9/14

GREYFURT DİYETİ: Pek çok diyet ve diyetisyen öğünlerde doğal ürünlere ağırlık verilmesinden yana. Ancak bazıları var ki; greyfurt diyor, başka bir şey demiyor. İçinde yağ yakıcı enzimler olduğu ve 12 günde 4 buçuk kilo verdirebildiği söylenen bu meyvenin, aslında çok da mucizevi bir etkisi yok. Günlük alınan kalori miktarının 800 ila 1000 kalori arasında sınırlı kaldığı greyfurt diyetlerinde, kişiler çok az yediği için kilo veriyor. Oldukça zahmetli de olan bu diyette, protein öğünleri ile nişasta ürünleri arasında en az dört saat olması gerekiyor.

10/14

UYUYAN GÜZEL DİYETİ: Eğer uyuyorsanız, bu yemek yemediğiniz anlamına geliyor. Elvis Presley tarafından uygulandığı söylenen diyet, işte bu basit gerçeğin sınırlarını zorluyor. Sakinleştirici ilaçlarla insanları günler boyu uyutarak kilo verdiren uyuyan güzel diyetinin, sağlığa zararlı olduğu açıkça görülüyor. Günler boyu uyumak, vücudu aç bıraktığı gibi uzun süre hareketsiz kalmak, kas kaybına yol açıyor. Bu diyeti uygulamak için her yatağa yatışın çok riskli olduğu, birkaç kilo vermek için ölüm riskini göze almamak gerektiğine dikkat çekiliyor.

11/14

HCG DİYETİ: Açlık üzerine yoğunlaşan bu diyet, günde 500 kaloriden fazla tüketmenize izin vermediği gibi iştah kapatıcı HCG hormonu enjeksiyonları olmanızı öngörüyor. Bu diyeti uygulayanlar, günde 500 kalori tükettikleri için çok kolay kilo verebiliyorlar ancak HCG’nin plasebo etkisinden daha fazlası yapabildiğine dair hiçbir bilimsel kanıt yok.

12/14

TENYA DİYETİ: Kilo vermek için tenya (bağırsak kurdu) yutmanın kötü bir fikir olduğunu, bir doktorun söylemesine gerek yok. Uzun yıllardır uygulanan bu diyet, kilo vermek isteyen pek çok kişinin düştüğü belki de en büyük tuzak. Tenya yumurtalarının yutulması ile başlayan diyette, bağırsaklarınıza yerleşen tenyalar sizin yediğiniz yiyeceklerin bir kısmını tüketerek besleniyor ve büyüyor. Kilo vermek isteyen kişi ideal kilosuna ulaştığında ise bağırsaktaki tenyalar ameliyatla alınıyor. Ancak her şey tabi ki de bu kadar basit değil. Bazı tenya yumurtaları vücudunuzun farklı bölümlerine ilerlediğinde, hayati tehlike yaratabiliyor.

13/14

PAMUK DİYETİ: Youtube üzerinden başlayan ve çok geçmeden Facebook üzerinde yayılan bu diyet, diyetten çok iştahı kapatmanın çok tehlikeli bir yöntemi. Portakal suyuna batırılan pamuk parçalarının yutulmasından oluşan diyet, sağlık uzmanlarına göre tam bir kabus. Yemek yerine pamuk tüketilmesi vücudu alması gereken besinlerden yoksun bıraktığı gibi bağırsakları da tıkayabiliyor. Piyasada satılan pamuklar, doğal olmadığı ve sentetik elyaftan oluştuğu için de durum daha korkunç bir hal alıyor.

14/14