Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Bu dünyadan Barış Manço geçti

20 yıl önce kaybettiğimiz usta sanatçı, çocukların 'Barış Ağabeyi' Barış Manço 76'ncı yaş gününde anılıyor...

1/17

20 yıl önce kaybettiğimiz usta sanatçı, çocukların 'Barış Ağabeyi' Barış Manço 76'ncı yaş gününde anılıyor...

2/17

İlk 45'liği Grafson Plak etiketiyle 1962 yılında yayınlandı. Barış Manço, Eylül 1963'te Belçika Kraliyet Akademisi'nde yüksek öğrenim görmek için Türkiye'den ayrıldı.

3/17

1970 yılının kasım ayında, 'Dağlar Dağlar' adlı plağını yayınladı. 700.000'den fazla satan 'Dağlar Dağlar'la birlikte yıldızı parladı. 'Dağlar Dağlar', Barış Manço'ya Platin Plak Ödülü'nü kazandırdı.

4/17

1981 yılının sonlarına doğru "Sözüm Meclisten Dışarı" albümünü çıkaran Barış Manço, müzikal kariyerinin zirve noktalarından birini yaşadı. Aynı yıl ilk kez baba olma heyecanını tattı.

5/17

Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı

6/17

. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Almanca , Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı.

7/17

Hazırladığı televizyon programıyla dünyanın pek çok ülkesine giden Barış Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı'na layık görüldü. Barış Manço, 1 Şubat 1999 tarihinde, 56 yaşındayken Kadıköy'deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

8/17

Şarkıları kuşaktan kuşağa aktarılan sanatçının Kadıköy’de bulunan müzesine yoğun ziyaretçi akını var.

9/17

Müze sorumlusu Sırma Çelik yurt içi ve yurt dışından çeşitli ziyaretçileri ağırladıklarını belirterek, “Müze açıldığı tarihten günümüze kadar 200 bin civarında ziyaretçimiz gelmiş oldu.

10/17

Aylık 3 bin civarında ortalama ziyaretçi sayımız var. Hem yurtiçinden hem yurt dışından çok fazla ziyaretçimiz var. Anadolu yakasına gelen her kişi buraya uğramadan gitmiyor" demişti.

11/17

Sanatçının küçük oğlu Batıkan Manço, geçen yıl babasına olan özlemini dile getirmişti.

12/17

Barış Manço’nun vefat ettiği sırada 15 yaşında olan oğlu Batıkan Manço, ölüm haberi ile hayatının altüst olduğunu, "Kamyon çarpmışa döndüm" sözleriyle anlatmıştı.

13/17

Müzikle uğraşan Doğukan Manço’nun yanı sıra şimdilerde Kadıköy’de kendi kafesini işleten Batıkan Manço, "En çok gururlandığımız kısım Barış Manço’yu hiç tanımamış çocuklar bile şarkıları ezbere söylüyorlar" demişti.

14/17

"Benim babama her zaman hayranlığım vardı. Ne zaman televizyonda görsem radyoda duysam oturur izlerdim dinlerdim. Adam olacak çocuğa katılma talebinde bulundum.

15/17

Doğukan’ın yaşı kurtarmıyordu ama ben katıldım. Geçenlerde kaydını izlemiştik. Domates biber patlıcan şarkısını domates biber salça diye değiştirmiştim. Programa katılacak kadar şanslıydım."

16/17

Sanatçının yaşadığı ev 2010 yılında Kadıköy Belediyesi ve Barış Manço ailesi iş birliği ile müzeye dönüştürüldü.

17/17