Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Buzulların büyülü dünyası

İsviçreli sualtı fotoğrafçısı Franco Banfi, Sassano Gölü’ndeki buzulların derinliklerini görüntülemeyi başardı.

1/20

Sudaki çeşitli buz formlarını objektifine alan Banfi, güneşli havasıyla bilinen bu bölgenin çevresinin Alplerle çevrili olması sebebiyle sualtında devasa buz kütlelerinin oluştuğunu belirtti.

2/20

Yaz aylarında bile erimeyen buzullar bazı sualtı tünelleri oluşturdu.

3/20

52 yaşındaki Banfi en sevdiği sualtı bölgesinin Hırvatistan ve İtalya arasında kalan fiyord olduğunu söylüyor.

4/20

Fotoğrafçının söylediğine göre, bu bölgedeki su o kadar şeffaf ki sualtında uzun mesafeli çekimler yapmaya dahi izin veriyor.

5/20

Akdeniz’deki mercan resifleri ise Banfi’nin fotoğraflamayı en çok sevdiği deniz canlısı.

6/20

Banfi 1992 yılında Küba’da ‘dünyanın en iyi sualtı fotoğrafçısı’ ödülünü aldı.

7/20

İlerleyen yıllarda da aralarında BBC ve National Geographic’in de bulunduğu uluslararası medya devlerinden birçok kere ‘yılın vahşi yaşam ve gezi fotoğrafçısı’ ödüllerini aldı.

8/20

Dondurucu soğukluktaki suya girerek buzulları fotoğraflayan sanatçı, güneş ışığının bile ulaşamadığı derinliklere her gün dalıyor. İsviçre Alpleri’nin İtalya sınırında bulunan Sassolo Gölü’nü ise yaşadığı yere yakınlığı yüzünden tercih ediyor.

9/20

140 gölün birarada bulunduğu bu coğrafya sualtı fotoğrafçılarının ve dağcıların da uğrak yeri.

10/20

Sualtı ekosistemi hakkında derin bir deneyime sahip olan fotoğrafçının çalışmaları, bugüne kadar çeşitli kitaplarda, dergilerde, reklamlarda,filmlerde, davetiyelerde, kartpostallarda, posterlerde ve takvimlerde kullanıldı.

11/20

Daha önce Antartika ve Kuzey Buz Denizi’nde de çekimler yaptığını belirten Banfi, buzullar altında yüzmenin deneyimsiz dalgıçlar için oldukça tehlikeli olabileceğini söylüyor.

12/20

Zira 2-3 derece ve daha altındaki sıcaklıklardaki suya dalan kişinin vücudunun bu çeşit dalışlara alışkın olması gerekiyor.

13/20

14/20

15/20

16/20

17/20

18/20

19/20