Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

CIA' in oyuncakları

Eğer James Bond'un havalı teknoloji oyuncakları olduğunu düşünüyorsanız, suda bozulmayan boyalarla hazırlanmış ipekten kaçma ve kurtulma haritasına bakın.

2/15

Fotoğraf yorumcuları bu stereoskop'u İkinci Dünya savaşında düşman topraklarında çekilmiş görüntüleri üç boyutlu görmek için kullandı.

3/15

Bu sızmaları(izinsiz girişleri) tespit dedektörü- küçük pillerle çalışan ve gömme bir anteni bulunan - 300 metre uzaktaki insanların, hayvanların ve objelerin hareketlerini saptayabiliyor.

4/15

Bu fotoğraf CIA'in İleri teknolojiler ve programlar ofisinin üretimlerinden birine ait - "insansız su altı aracı" yayın balığı su ile ilgili robot teknolojilerini araştırmak adına yapıldı.

5/15

Helikopter böceği 'böcekopter' CIA'in 1970'lerde Araştırma Geliştirme ofisi tarafından geliştirildi. Özellikle çok küçük bir insansız hava aracı olarak kullanıldı. ilk İnsansız hava araçlarından biri. Bu proje minyatürleştirilmiş platformlarla istihbarat toplamanın mümkün olup olmadığını test etmek için kullanıldı.

6/15

İkinci dünya savaşı sırasında bu tip gereçler ajanların zarfların mühürlerini açmadan mektupları almasını sağlıyordu.

7/15

"Belly Buster" döndürme kolu ses matkabı. 1950'ler ile 1960'larda duvarlara delik açmak için kullanıldı. Böylece CIA ajanları ses cihazları yerleştirebiliyordu.

8/15

Basınçlı tüp sistemi. CIA'nin ilk merkezinde yapıldı. 48 metreden daha uzundu ve 0,1 metrelik çelik boru sistemi vardı. Sistem bilgi alış verişi için bina boyunca 150 istasyonuna sahipti. 1962 ve 1989 yılları arasında kullanıldı

9/15

ABD'nin ilk başarılı fotoğrafik keşif uydusu Corona. 1960'larda CIA'de geniş çaplı kullanıldı.

10/15

Dünyada en geniş çaplı kullanılan casus kamera. Taşınabilir Minox. Avuç içine sığabiliyor ve yüksek kalitede fotoğraf çekebiliyor.

11/15

CIA güvercinlere yerleştirilebilecek kadar küçük kameralar geliştirdi. Kuş hedefe uçarken kamera belirlenmiş alanın detaylı görüntülerini çekebiliyordu

12/15

Sigara paketi içine gizlenebilecek boyutta minyatür 35 milimetre kamera.

13/15

1950'lerde CIA kendi batiskafına sahipti. Çok fazla mesafe gidemiyordu ve ana gemi tarafından çekilmesi gerekiyordu. fakat casusların tespit edilmeden operasyon yapmasına olanak sağlayan görece küçük bir gövdesi vardı.

14/15

Ve en önemli casusluk gereci insan: Allen W. Dulles CIA tarihinde en uzun süre görevde kalan yönetici. Bu onun görev kartı.

15/15