Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Çin'de yeni Mao doğdu

Çin Komünist Partisi, Devlet Başkanı Şi Çinping'in ideolojik doktrinini kutsal kabul ederek tüzüğüne koyma koymayı oylayarak kabul etti.

1/16

2/16

Çin Halk Cumhuriyeti, tarihinin en önemli günlerinden birini yaşadı. Çin Komünist Partisi, Devlet Başkanı Şi ÇJinping'in ideolojik doktrinini kutsal kabul ederek tüzüğüne koyma koymayı oylayarak kabul etti.

3/16

Geçtiğimiz hafta Çin Komünist Partisi'nin kongresi gerçekleştirilmiş, Çin lideri Şi de , 3,5 saatlik konuşmasında hemen hemen her an "yeni çağ" vurgusunu yapmıştı.

4/16

5/16

Kongrenin son gününde 2000'den fazla delege yine Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda gerçekleştirildi. Şi'nin görüşlerinin ideolojik doktrin olarak parti tüzüğüne konulması konusunda görüşme gerçekleştirildi.

6/16

7/16

Hiç kimsenin itiraz beyanında bulunmadığı önerge kabul edilerek yasallaştı. Böylelikle Mao'nun oluşturduğu doktrinlere Şi'nin görüşleri de eklenerek Çin'li lideri Mao ile aynı seviyeye taşıdı.

8/16

9/16

2012 yılında seçim ile başa gelen Şi Çinping, o yıldan bu yana ülke yönetimindeki etkisini artırarak Çin'i farklı yerlere taşıyor. Bölgede ekonomik hakimiyet ve itikrarlı güç sloganları ile yola çıkan Çinping, bugün ise 14 maddelik doktrini ile Çin tarihine adını yazdırdı.

10/16

11/16

"Yeni çağda Çin karakterinde bir sosyalizm" doktrini 14 temel prensipten oluşuyor

12/16

13/16

- Parti liderliğinin ülkedeki tüm işleyişte söz sahibi olması - İnsan odaklı bir yaklaşıma odaklanma - Kapsamlı reformlara devam edilmesi - Gelişim için yeni bir vizyon belirlenmesi -Halkın yönetime katıldığından emin olunması İktidarın her biriminin kanun çerçevesinde çalıştığından emin olunması

14/16

- Temel sosyalist değerlerin korunması - Yaşam standartlarının yükseltilmesi ve garanti altına alınması - Doğa ve insan arasındaki uyumun sağlama alınması - Ulusal güvenlik için bütünsel bir yaklaşıma geçilmesi

15/16

- Silahlı kuvvetlerde Parti liderliğinin mutlak yönetiminin korunması - "Tek Devlet İki Sistem" prensibinin korunması ve ulusal birliğin yayılması İnsanoğlu için ortak bir gelecek fikrinin hakim olduğu bir toplum inşası - Parti ekseninde titiz ve tam bir iktidar faaliyeti yürütmek

16/16