Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Deniz yıldızlarının rengarenk dünyası

Rus fotoğrafçı ve deniz biyoloğu Aleksander Semenov Kızıl Deniz, Beyaz Deniz ve Japon Denizi'nde deniz yıldızlarını fotoğrafladı.

1/10

Deniz yıldızları floresan sarıdan parlak maviye kadar türlü renklerde olabiliyor. Bu fotoğrafların hayvanın aslına oranı, 1:2 ila 2,5:1.

2/10

Derisi dikenliler grubundan olan deniz yıldızının bilinen 1.500 türü var. Çoğu denizde bulunuyor, ama bazı türleri hafif tuzlu suda yaşayabiliyor.

3/10

Aynı grupta deniz yıldızı, deniz kestanesi ve deniz hıyarı bulunuyor. Bunlar simetrik bir yapıya sahip deniz hayvanları.

4/10

Deniz yıldızlarının derisindeki yapılar solungaç ve iskelet işlevi görüyor.

5/10

Deniz yıldızları midelerini ağızlarından dışarı çıkarabiliyor. Bu onların yutamayacakları kadar büyük şeyleri sindirebilmelerini sağlıyor.

6/10

Deniz yıldızları; midye, kabuklular, solucanlar ve diğer derisi dikenlilerle besleniyor.

7/10

Deniz yıldızları tüp şeklindeki ayaklarıyla deniz dibinde yavaşça hareket ediyor. Ayaklardaki vakum, deniz yıldızını sabit tutarak avlanılmasını güçleştiriyor.

8/10

Dişi deniz yıldızı yumurtasını suya bırakıyor, erkek de buna sperm salarak cevap veriyor. Döllenme dışarıda gerçekleşiyor. Bir dişi 2,5 milyon yumurta salabiliyor.

9/10

Döllenmiş yumurta larva haline gelip yüzmeye başlıyor. Üç hafta yüzdükten sonra bir yere yerleşiyor ve bildiğimiz deniz yıldızına dönüşüyor.

10/10