Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Doğa düşkünleri için mükemmel 6 rota

Doğanın en güzel halini görmek için İskandinavya Fiyortlarına yapacağınız gezi ile kendinizi muhteşem bir yolculuğun içinde bulacaksınız.

1/20

işte mükemmel 6 rota... 1.HELLESYLT Danirmaka’nın başkenti Kopenhag’dan başlayan gemi yolculuğumuzun ilk durağı, Norveç’in doğa harikası köyü Hellesylt…

2/20

İskandinavya kültürünün en iyi yaşandığı ülkelerin başında Norveç geliyor. Kendine özgü evleri, insanları ve müzikleriyle bir kültürü önünüze seriyor.

3/20

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde olan Hellesylt etkileyici dağların arasında yer alıyor. Güzel restore edilmiş sevimli evleri, masmavi gölleri ve yemyeşil doğasıyla turistlerin de çok ilgisini görüyor

4/20

az aylarında binlerce turiste ev sahipliği yapan Hellesylt Köyü’nde kendinizi doğanın içine bırakabilirsiniz. Özellikle göl kenarlarındaki kafelerde oturabilir ya da keyifli bir yürüyüşe katılabilirsiniz.

5/20

2.GEIRANGER Hellesylt’in sonrasında muhteşem bir köy daha sizi bekliyor. Geiranger’in, her şeyden önce bilinen en önemli özelliği fiyortlarıdır.

6/20

Çoğu kişi tarafından dünyanın en güzel şeyi olarak gösterilen Geiranger Fiyortdu, UNESCO Dünya Mirası listesinde olup koruma altına alınmıştır. Buraya 1869 yılından beri düzenli olarak cruise gemileri geliyor ve milyonlarca kişi bu bölgeyi ziyaret etti.

7/20

Geiranger Fiyordu; Batı Norveç kıyılarının en büyük fiyortlarındadır. Bu fiyorda bir tepenin zirvesinden bakan Geiranger’e, uzun bir vadinin ardından ulaşılır. Dünyaca ünlü seyahat sitesi “Lonely Planet” de burasını İskandinavya’daki en güzel seyahat noktası olarak gösteriyor.

8/20

Avrupa’nın en derin gölü olan Hornindal Gölü’nü de bu bölgede göreceksiniz. Geiranger’deki kuru arazileri çevreleyen tepelerde ve dağlarda görülen bir ya da birçok parlak gözlem noktasına kadar yürüyebilirsiniz. Ardından Norveç ürünlerinin en kaliteli örneklerini bulabileceğiniz mağazalar sizi bekliyor.

9/20

3.BERGEN Lüks gemimizin bir sonraki durağı ise Norveç’in güneybatı kıyısında, Hordaland eyâletine bağlı en büyük ikinci şehri olan Bergen.

10/20

Norveç’in ticari hayatı açısından çok önemli bir şehir olan Bergen, 2004 yılında Time Dergisi’nin yaptığı araştırmada Avrupa’nın en gizli 14 başkenti arasında gösterilmiş. Viking şehri olan Bergen’de 9 farklı tepe bulunuyor.

11/20

Hansa evleri de Bergen’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Rengarenk evlerin olduğu ara sokaklara girdiğinizde kendinizi bir masalın içinde bulabilirsiniz. Evlerin neredeyse hepsi ahşap.

12/20

4.KRISTIANSAND Norveç şehri olan Kristiansand, nefes kesici bir güzelliğe sahiptir.. Güney Norveç bölgesinin başkenti olan bu şehirde günümüzde sadece 700 kişi yaşamaktadır.

13/20

Ancak birçok kültür ve sanat festivaline ev sahipliği yapan Kristiansand, yaratıcı bir enerjiyle doludur. 17.yy da Danimarka Kralı 4. Christian tarafından kurulmuş olan Kristiansand kasabasında harika manzaralar ve Norveç mimarisinin yerel örneklerini görebilirsiniz.

14/20

Kristiansand’ın ardından bölgeyi daha iyi anlamak adına Lilisand’ı da göreceksiniz. Burada Norveç’in yazlık olarak kullanılan en güzel evleri bulunuyor. Birbirleriyle yarışır güzellikte olan evler akıllardan hiç çıkmayacak cinsten.

15/20

5.AARHUS Danimarka’da eski bir Viking şehri olan Aarhus’un görülmesi gereken çok tarihi yerleri var. Danimarka’nın ikinci büyük şehri olan Aarhus, dünyanın en küçük metropolüdür.

16/20

250 bin kişilik nüfusa rağmen hizmetler hiyerarşisinin en üstünde yer alıyor. Şehrin iyi bir üniversitesi olduğundan çok sayıda yabancı değişim öğrencisini sokaklarda görebilirsiniz.

17/20

Aarhus gezilecek yerleri eski ve modern kısım olarak ikiye ayırabilirsiniz. St.Clement Katedrali, Yeni Belediye Binası, botanik bahçeleri, Marseliborg Parkı’nda bulunan Danimarka kraliyet ailesine ait yazlık saray, Den Gamle Bay ve Burgomaster’ın evi görülecek yerlerden bazıları…

18/20

6.WARNEMÜNDE VE ROSTOCK Rostock, Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde bulunan en büyük şehirdir. Aynı zamanda Almanya’nın Baltık Denizi kıyısındaki ikinci önemli limanı olan Rostock, 14. yüzyıldan itibaren çok iyi bir şekilde korunarak günümüze ulaşmıştır.

19/20

2. Dünya Savaşı sonrası Doğu Alman sınırlarında kalan şehir, 1990 sonrası Batı ile birleşmiştir.

20/20