Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en yaşlı kalbine sahip fosil bulundu

Bilim insanları, yaptıkları kazılarda 116-119 milyon yaşında bir balık fosili buldular.

1/6

Yapılan incelemelerde balığın kalbinin çok iyi korunmuş bir şekilde günümüze geldiği belirlendi. Dünyanın en yaşlı kalbi olarak nitelendirilen organ aynı zamanda tarih öncesi çağlardan modern zamana gelen fosilleşmiş tek kalp.

2/6

Brezilya'nın Santana bölgesinde bulunan balığın bütün iç organlarının çok iyi şekilde korunduğu belirtildi. Mezozoik döneme ait Rhacolepis türü balığın kalp yapısının günümüzdeki omurgalı hayvanlarınkine çok benzediği belirtildi.

3/6

Rhacolepis'in Santana bölgesinde bulunan en yaygın balık türü olduğu ifade edildi. Görseldeki beyaz oklar kalbin kapakçıklarını gösteriyor. Bilim insanları balığı inceleyebilmek için X-ray elektron hızlandırıcı mikrotomografi adı verilen bir yöntem kullandıklarını söylüyor.

4/6

Bu yöntemde balıktan kesilen küçük parçalar bilgisayar ortamında bir bütün oluşturacak şekilde üç boyutlu olarak yeniden diziliyor. Fosil kalbin günümüzdeki kalplerden daha karmaşık bir yapıya sahip olması bilim insanlarını karmaşıklığın zamanla ortadan kalktığı düşüncesine yöneltti.

5/6

Rhacolepis türü bir balık görseli.

6/6