Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Edirne'de Kakava ateşi yandı

Edirne'de Uluslararası Kakava Şenliği, Kakava ateşinin yakılmasıyla başladı.

1/22

Törenin yapılacağı Sarayiçi'ni saatler önce dolduran Edirneliler, davul zurna eşliğinde renkli giysileriyle dans eden Romanlara eşlik etti.

2/22

Yaklaşık 5 bin kişinin doldurduğu alandaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve Edirne Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

3/22

Ardından, alanın ortasındaki Kakava ateşini simgeleyen odun yığınları, Edirne Valisi Gökhan Sözer, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ve diğer protokol üyelerince tutuşturuldu.

4/22

Kakava ateşinin önünde Roman gençleri dans etti. Bu anı görüntülemek isteyen fotoğraf sanatçıları adeta birbiriyle yarıştı.

5/22

Sarayiçi'ndeki resmi tören, pilav dağıtımıyla sona erdi.

6/22

Edirne ve Bursa'daki Romanlar, Hızır ve İlyas peygamberlerin buluştuğu gün olarak kabul edilen Hıdırellez'e, yağmura rağmen neşelerini kaybetmeden girdiler.

7/22

Edirne'deki Roman vatandaşlar, gün aydınlanmadan Tunca Nehri kıyısındaki Sarayiçi'ne geldi. Ara ara sağanağa dönüşen yağmura rağmen eğlencelerini kesmeyen Romanlar, dans edip, şarkı söyledi.

8/22

Evlenme çağındaki genç kızlar en renkli elbiseleriyle geldikleri nehir kenarında davul zurna eşliğinde eğlendi. Kutlamalara katılanlar, evlerinin kapısına asmak için bereketin ve yazın gelişinin müjdecisi olan ağaçlardan dallar kopardı.

9/22

Bereketli olduğuna inanılan Tunca Nehri'nin sularında pek çok Roman vatandaşı yüzlerini yıkadı, nehrin suyunu evlerine götürmek için şişelere doldurdu. Vatandaşlar dileklerini yazdıkları kağıtları Tunca Nehri'ne bıraktı.

10/22

Ruz-ı Hızır (Hızır Günü) olarak adlandırılan Hıdırellez, Hızır ve İlyas Peygamber'in yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilir. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında zamanla Hıdırellez şeklini almış.

11/22

Halk arasında 6 Mayıs günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir.

12/22

Hıdırellez gününden önce evler baştan başa temizlenir. Çünkü temiz olmayan evlere Hızır'ın uğramayacağı düşünülür. Hıdırellez günü giyilmek üzere yeni elbiseler, ayakkabılar alınır.

13/22

Hıdırellez kutlamaları daima yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılır, bugün baharın taze bitkileri, kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır.

14/22

15/22

16/22

17/22

18/22

19/22

20/22

21/22