Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

En çılgın iş girişimleri

Modern Tuvalet Lokantası Tayvan’da bir girişimci Modern Tuvalet adını verdiği tuvalet şeklindeki restoranlar zincirini 2004 yılında açtı. Eski bir bankacı olan Wang Zi Wei’nin girişimi beklentilerin aksine oldukça başarılı oldu ve ülke genelinde 12 yeni şube daha açtı.

1/8

Konserve temiz hava Çin’de hava kirliliğin yaşam şartlarını zorlamasının ardından, bir girişimci temiz havayı tenekelere sakladığı bir girişime imza attı. Geri dönüşüm yaratımlarıyla milyoner bir iş adamı olan Chen Guangbiao, ülkenin şehir merkezlerine göre daha temiz havası olan yerlerinden tenekeleri temiz havayla doldurduğunu söylerek satışa başladı. Girişimci tanesini 50 sente sattığı bu üründen toplamda 8 milyon adet sattı

2/8

Kare karpuzlar Japonya’nın güneyinde çiftçiler cam kutular içinde kare şeklini alarak büyüyen karpuzlar yetiştirdi. Kare karpuzlar dünya gündemine 2001 yılında girmiş olsa da Japonya’da taşınması ve saklaması daha kolay olduğundan 30 yılı aşkın süredir kare karpuz üretiliyor. Japonya’da oldukça popüler olan kare karpuzlar tanesi 150 ile 250 dolar arasında değişen bir fiyattan satılıyor.

3/8

9gag.com Hong-Kong’lu girişimcilerin işi olan eğlence sitesi 9gag.com, kullanıcıların komik fotoğraflar yükleyip, onları oylamasını ve hakkında konuşmasını sağlıyor. 2008 yılında kurulan site, hatırı sayılır bir takipçiye sahip. Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleriyle işbirliğine de giden site, şimdi milyonlarca kişiye hitap ediyor.

4/8

Kopi Luwak Dünyanın en pahalı kahvelerinden biri olan Kopi Luwak, misk kedisinin dışkısından elde ediliyor. Kahve, Güney ve Güneydoğu Asya’nın ormanlarında yaşayan memelilerden misk kedisinin yediği ve sonrasında dışkısında çıkardığı kahve tanelerinden elde ediliyor. Kahvenin orijinalinin 1800’lü yıllarda Endonezya adalarından geldiği ifade ediliyor.

5/8

Mobil radyoaktivite ölçme aracı Akıllı telefonların herkesin cebine girdiği son yıllarda Asyalı girişimciler, cihazlardan gelen ve oldukça zararlı olan radyoaktivif dalgaları ölçebilecek , cepte taşınacak boyutta bir cihaz geliştirdi. 2011 yılında piyasa sürülen cihazın fiyatı 70 ile 100 dolar arasında değişiyor. Cihazın bugüne kadar 20 binden fazla satıldığı biliniyor.

6/8

Koku çeken iç çamaşırları Avustralyalı bir girişimci, erkekler için kötü kokuyu çeken bir iç çamaşırı üretti. İnternet üzerinden satışa çıkan çamaşır 25 ile 35 dolar arasında değişen bir fiyattan satışa sunuldu.

7/8

Küller cama çevriliyor Ashes to Beads Güney Koreli girişimciler, hayatlarını kaybeden sevdiklerinin küllerini cama çeviren bir sistem geliştirdi. Buna göre ölüm sonrası yakılma işleminden sonra küller cama çeviriliyor.

8/8