Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Enerjinizi tavan yaptıracak pratik yöntemler

Kahvaltı yapın: Araştırmalara göre kahvaltı yapmayan kişilerin enerji seviyeleri, güzelce oturup gazetesi eşliğinde bu eşsiz sabah öğününü afiyetle mideye indirenlere göre daha düşük. Simit, beyaz peynir, domates ve ince belli bardakta sıcak bir çay. İşte pratik bir sabah öğünü örneği.

1/12

Su için: Susuzluk, yorgunluğu artırır. Her sabah uyandığınızda bir bardak su için. Gün içinde de 1- 1,5 litreye ulaşmak hedefiniz olsun. Elinizi korkak alıştırmayın. Su kıtlığı var dendiyse o kadar da değil.

2/12

Sabahları kahveyi azaltın: Sabah kalkar kalkmaz kahve içmekte acele etmeyin. Öğleden sonraları vücuttaki adenozin (uyku kimyasalı) seviyeleri yükselir. Bu vakitlerde, özellikle küçük ve orta boy bardaklarla kahve içerseniz daha etkili ve daha uzun süreli bir zindelik elde edebilirsiniz.

3/12

Neşeli arkadaşlar edinin: İyimser, hareketli, esprili arkadaşlarınızın olması size de enerji verir. Biraz şen şakrak kişilerle arkadaşlık edin. Mızmız tiplerle takılmaktan iyidir.

4/12

Dik oturun: Kötü bir vücut duruşu, düşük omuzlar, ayakları sürerek yürümek, baygın bakışlar, oflayıp puflamalar… Ne mi bunlar? Enerjinizin tükenme noktasına geldiğinin göstergeleri tabii ki. Eğer kendinizi toparlamak yerine eğilip bükülür, mayıştıkça mayışırsanız kalan bir gıdım enerjiniz de uçuverir, bizden söylemesi.

5/12

Banyodayken şarkı söyleyin: Bunu yapmak endorfin salınımını hızlandırır, böylece enerji artarken stres azalır. Sesinizin karga gibi olması da önemli değil. E tabii yalnızsanız… Zaten yanınızda o varsa, şarkıya falan gerek yok. Başka şeyler yapın, o zaman da enerjiniz yükselir!

6/12

Mola verin: Başladığınız işi bir an evvel bitirmek için yorgunluktan bayılana kadar çalışmayın. Kendinizi bu kadar helak edip paralamak aslında tam tersi etki yaratır. Bunu yapmak yerine molalar vererek sakin kafayla çalışın. İçinizdeki deha bu şekilde açığa çıkacak, şüpheniz olmasın.

7/12

Demir depolayın: Temel Reis’in Kabasakal karşısında yorgun olduğu anları hatırlayın. Eğer vücudunuzdaki demir yetersizse, siz de aynen Temel Reis’in durumuna düşebilirsiniz. Çünkü demir eksikliği ile karşı karşıyaysanız vücudunuz hemoglobin üretemez ve yorgunluk bastırır. Bu nedenle kırmızı et, karaciğer, balık, kuru üzüm, yumurta sarısı gibi demir açısından zengin gıdaları tüketin.

8/12

Bir Tutam Baharat Katın: Baharatlar, duyguları harekete geçiren özelliklere sahiptir. Hele ki biberiye, nane, zencefil gibi kokusu ve tadı keskin olanlar daha etkilidir ve dikkatinizi toplamada büyük yardımları dokunur. Üstelik baharatlar açısından hem ülkemiz hem de mutfağımız zengin. Daha ne olsun!

9/12

Güneşe çıkın: Yapılan bir araştırmaya göre kış aylarında daha fazla sinirli ve gergin oluyoruz. Bunda güneşten mahrum kalmamızın etkisi büyük. Dolayısıyla daha enerjik ve pozitif olmak için güneşin yüzünü gösterdiği zamanlarda hiç beklemeden kendinizi dışarı atın.

10/12

Şekerleme yapın: Öğleden sonra gücünüz tükendiyse kısa bir mola verin ve biraz kestirin. 20-30 dakika ideal bir zaman dilimi. Çünkü 20-30 dakikanın sonunda 1 saat uyumuşçasına tazelenerek kalkarsınız. Fakat gerçekten 1-2 saat uyumaya kalkarsanız, derin uykuya geçersiniz ve bu da sizi gece uykunuzdan eder.

11/12

Komedi türünde yapımları tercih edin: Gülerken, vücudunuz endorfin salgılar ve sıkıntılarınızdan uzaklaşmış olursunuz. Ağlamaklı suratların kol gezindiği dizileri izlemek yerine sizi güldüren şeyler izleyin.

12/12