Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Erdoğan New York'ta Aşk-ı Nebi hat sergisine katıldı

Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurul görüşmeleri dolayısıyla New York’ta temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York Türkevi’nde ‘Aşk-ı Nebi’ hat sergisinin açılışına katıldı.

1/6

İslam Kültür Sanat Platformu tarafından düzenlenen ve Yıldız Holding ve TİKA’nın desteklediği sergi, 2015 Şubat-Mart aylarında New York ve Washington’da dünyanın en büyük İslam eserleri koleksiyonunu bir araya getirecek olan ‘İslam Hazineleri / Treasuries of Islam’ adlı serginin de öncüsü niteliğinde.

2/6

Hz. Muhammed’in doğumunun 1443. yıldönümü anısına, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Nisan ayında Ayasofya’da açılan hat sergisindeki eserler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı açılış töreniyle New York'taki Türkevi’nde sergilenmeye başlandı.

3/6

İslam Kültür Sanat Platformu tarafından düzenlenen, Yıldız Holding ve TİKA’nın desteklediği 'Aşk-ı Nebi' sergisinin açılışında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, İKSP Genel Sekreteri Abdülkadir Özkan ve Godiva Kuzey Amerika Genel Müdürü Burak Elmas da yer aldı.

4/6

İslam Kültür Sanat Platformu Genel Sekreteri Abdülkadir Özkan, sergide Hz. Muhammed'i (sas) anlatan 41 parça eser olduğunu ifade etti. ‘Aşk-ı Nebi Sergisi’ni uluslararası boyutta daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçladıklarını belirten Özkan şunları kaydetti:

5/6

''İslam Kültür Sanat Platformu klasik İslam sanatlarına ilişkin bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Bir zerafet dini olan İslam’ın nasıl bir medeniyet inşa ettiğini bu eserler sayesinde insanlığa yeniden hatırlatmayı hedefliyoruz.”

6/6