Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ergene Nehri'nin debisi yükseldi

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

Debisi yükselen Ergene Nehri, Edirne ve Kırklareli'nde bazı noktalarda yatağından çıktı.

1/15

Ergene Nehri'nin debisi, bölgedeki sağanak ve Yıldız Dağları'ndaki kar erimeleri sonucu arttı.

2/15

Debisi yükselen Ergene Nehri, Edirne ve Kırklareli'nde bazı noktalarda yatağından çıktı.

3/15

Devlet Su İşleri'nin (DSİ) verisine göre, İnanlı istasyonunda 181 metreküp/saniye, Lüleburgaz'da risk seviyesinde 312 metreküp/saniye, Yenicegörece istasyonundan da yükselerek geçen nehrin debisi 203 metreküp/saniye olarak ölçüldü.

4/15

Ergene Nehri, Meriç ilçesinde bazı alanlarda yatağından çıkarak tarım arazilerine doldu.

5/15

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, 2 gündür aşırı yağışlar nedeniyle nehrin yükseldiğini ve bazı alanlarda yatağından çıktığını söyledi.

6/15

Yatağından çıkan nehir suyunun tarlalara dolduğunu ifade eden Ergin, "70 bin dönüme yakın tarım arazisi şu anda sular altında.

7/15

Asıl suyun yarın bölgeye geleceğini tahmin ediyoruz. DSİ'den aldığımız bilgiye göre, şu anda su Lüleburgaz ilçesi sınırlarında bu gece ya da sabah suyun daha da artacağını düşünüyoruz.

8/15

Suyun kara yolunda birikmesi nedeniyle zaman zaman Uzunköprü-Meriç karayolunda trafik aksamaları meydana geliyor.

9/15

Hem Karayolları hem DSİ tüm imkanlarıyla bölgede, inşallah büyük bir afet olmadan bu suyu da atlatacağız." diye konuştu.

10/15

PEHLİVANKÖY'DE DURUM

Pehlivanköy ilçesinde de yağışlar nedeniyle Ergene Nehri taştı.

11/15

Taşkın nedeniyle tarım arazileri ile panayır alanı su altında kaldı. Karayolları ekipleri, Pehlivanköy Köprüsü'nde çalışmalarını sürdürüyor.

12/15

Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, dün taşan Ergene Nehri'nin normal seviyesine dönmesi için ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

13/15

Taşkın nedeniyle panayır alanındaki bazı hizmet binalarının su altında kaldığını anlatan Açıkel, nehir debisinin gün içerisinde düşmesini beklediklerini kaydetti.

14/15