Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Evinizi en iyi fiyata satmanın 5 yolu

FİYATLANDIRMAYI DOĞRU YAPIN Evinizi satışa çıkardığınızda, doğru fiyatlama evinizin satışını etkileyecek en önemli faktördür. Evinizi ederinden yüksek bir fiyata satışa çıkarmanız; çok az sayıda alıcının ilgilenmesine, evinizin uzun süre satılamamasına, çok uzun süre satılamayan bir eve daha az fiyat teklif edilmesine sebep olur.

1/16

Evinizi ederinden daha düşük bir fiyata satışa çıkarmanız ise; para kaybetmenize, alıcıların mülkünüzle ya da mülkünüzün bulunduğu bölge ile ilgili negatif bir algı oluşturmasına ve daha da düşük fiyat teklifinde bulunmasına sebep olur.

2/16

SATIŞ MASRAFLARINI HESAPLAYIN Evinizi satmadan önce satış sırasında oluşacak masraf ve maliyetleri belirlemek evinizin fiyatını belirlemede size çok yardımcı olacaktır.

3/16

Bu maliyetler arasında gayrimenkul danışmanına vereceğiniz komisyon, alım-satım vergisi, satış öncesinde yapmanız gereken reklam masrafları bulunmaktadır.

4/16

EVİNİZİN KONUMUNU BELİRTİN Bir evin konumu, fiyatını belirleyen en önemli faktördür. Sadece ilçe değil mahalle, hatta evin sokağı bile oldukça önemli farklara yol açabilmektedir.

5/16

Evinize nasıl ulaşıldığı ve nerelere yakın olduğu konusunda pek bir şey yapmanız mümkün değil. Ancak gayrimenkul danışmanınızla birlikte çalışarak evinizin toplu taşıma, ana yollar, alışveriş merkezleri, okullar, dershaneler ve çocuk oyun alanlarına uzaklığını belirtebilirsiniz.

6/16

EVİNİZİ SATIŞA HAZIRLAYIN Evinizin genel durumu ve bakımlı olup olmaması evinizi ne kadar kısa sürede satabileceğinizi belirleyen unsurlardan biridir. Alıcıda bırakılacak ilk olumlu izlenim, bir evin diğer satılık mülklere tercih edilmesini ve daha yüksek fiyata satılmasını sağlar.

7/16

Bu ilk olumlu izlenimi sağlama için evinizi boyatın, parkeleri ve aydınlatmayı temizletin, evdeki fazlalık eşyalarınızı kaldırın, duvarda asılı olan fazlalık şeyleri indirin. Gündüz bile olsa lambaları yakın ve perdeleri açın. Alıcılara gösterileceği zaman kesinlikle evde olmayın.

8/16

KONUTLARA EK DEĞER KATAN ÖZELLİKLER Tüm bu unsurların yanı sıra evinizin fiyatını belirlerken dikkat etmeniz gereken evinize ek değer katan diğer özellikler ise şöyledir;

9/16

1- Merkezi konumda bulunması

10/16

2- Yeni bina olması

11/16

3- Dairenin ön ya da ışık alan cephede olması

12/16

4- Dairenin ara katta yer alması

13/16

5- Binada asansör bulunması

14/16

6- Manzaraya sahip olması

15/16

7- Ortak kullanım alanlarının olması

16/16