Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Evinizin satışını hızlandıracak 10 tüyo

Emlak danışmanıyla çalışın Öncelikle evinizin bulunduğu bölgedeki emlak danışmanlık firmaları hakkında bilgi alıp sizin için en uygunuyla anlaşma yapın. Emlak danışmanları gayrimenkul konusunda deneyim ve bilgi sahibidirler, trendleri ve fiyat skalasını sıkı takip ederler. Prosedürleri kolayca halledebilir, ev satışıyla ilgili mevzuata hakimdirler. Öte yandan emlakçılar ciddi alıcıyı ilk görüşte anlayabilirler. Emlakçılar evinizin iyi bir fiyattan satılması için iyi bir pazarlık yapabilirler.

1/10

İnternetten ilan verin Son yıllarda konut alıcıları günün belirli zamanlarını internetten ev arayarak geçiriyor. Doğru müşteriye ulaşmak için en uygun olan mecra kuşkusuz ki internet. Satışa çıkardığınız evinizin ilanını açıklamalı bir şekilde internet sitelerinde yayınlayabilirsiniz.

2/10

Alıcıların en çok dikkat ettiği kriterleri araştırın Alıcıların beklentilerini önemseyin. Hurriyetemlak.com tarafından yapılan ankete göre, yaşanacak evin içerisinde en çok dikkat edilen özellik yüzde 37 ile büyük ve ferah bir salon. Yüzde 23'lük kısım geniş bir mutfağı, yüzde 16'lık kısım ısıtma sistemini önemsiyor. Ankete katılanların yüzde 13'ü yenilenmiş modern bir banyo isterken, yüzde 11'i ise balkona öncelik veriyor. Öte yandan konut arama verilerine göre ev arayan vatandaşın yüzde 83'ü 0 ila 5'inci kattaki dairelere bakıyor. Yüzde 10'luk kısım 6 ila 10'uncu katlarda yaşamak isterken; yüzde 4'ü zemin ve altı, yüzde 2'si 11 ila 15'inci katları tercih ediyor. 15 kat ve üstünü tercih edenlerin oranı ise yüzde 1'de kalıyor. Arama kriterlerinde bina yaşı sorulduğunda kullanıcıların yüzde 50'si sıfır bina seçeneğini işaretliyor. Yüzde 18'lik kısım 20 yaşından büyük binaları, yüzde 12'lik kısım 1 ila 5 yaşındaki binaları seçerken, kullanıcıların yüzde 8'i 6 ila 10, yüzde 7'si 16 ila 20, yüzde 6'sı 11 ila 15 yaşındaki binalarda yaşamak istiyor. Siz de evinizin özelliğine göre öne çıkaracağınız ve geri planda tutacağınız özelliklere vatandaşın tercihine göre karar verin.

3/10

Evinizin konumunu da pazarlayın Evinizin bulunduğu semtteki okulları, hastaneleri, alışveriş merkezlerini ilanınızda mutlaka belirtin. Ayrıca evinizin önemli merkezlere yakınlıklarını hesaplayarak bunlar hakkında alıcıları bilgilendirin. İnsanlar ev alırken aynı zamanda bir yaşam da satın alıyor. Bunun için özellikle toplu ulaşımla ilgili genel bilgileri, yakın çevrede ne gibi avantajlar olduğunu mutlaka müşterilere anlatın.

4/10

Doğru fotoğrafı kullanın Evinizi satışa çıkarırken yayınladığınız fotoğraflar ev satışında önemli rol oynar. Profesyonelce çekilmiş fotoğraflarla eve alıcı bulmakta zorluk yaşanmaz.

5/10

Dekorasyona önem verin Küçük bir ayrıntı bile evin tüm algısını değiştirmeye yeter. Örneğin müşterilerin ilk karşılaşacağı yer olan dış kapıda şık bir kapı süsünün olması onları etkileyecektir. Özenle dekore edilmiş aydınlık bir salonda taze çiçekler görmek de alıcılarda olumlu bir algı yaratacaktır.

6/10

Evinizdeki gereksiz eşyaları yok edin Evinizi görmeye geldiklerinde salonun ortasında bir ütü masası, banyoda kovalar, mutfakta çöplerle karşılaşılmasına engel olun. Bunlar alıcının gözünde eksi puan. Evin en derli toplu halini görmelerinde fayda var. Evinizi düzgünce toparlayın, kullanmadığınız tüm eşyaları kaldırın, güneşlikleri açın ve tüm evin ışık almasını sağlayın. Eğer hava karardıysa mutlaka tüm aydınlatmaları açın.

7/10

Evinizi her daim temiz tutun Evinizin kirli olması da kişilerin dikkatini o yöne çeker. Özellikle camların, kapıların ve yerlerin temiz olmasına özen gösterin. Tertemiz halılar, koltuklar ve yatak örtüleri evinize sıcak bir hava katacaktır. Ayrıca mutfağınızın ve banyonuzun tamamen temizlenmiş olmasına özen gösterin.

8/10

Tamirat işlerinin soru işareti yaratmasına engel olun Alıcılar evinizi görmeye gelmeden önce tüm tamiratları halletmiş olun. Alıcılar bu tip küçük tamir işlerini gözlerinde çok büyütebilirler. Ufak tefek çatlaklar, kırıklar ya da boya işleri evinizin fiyatını düşürebilir. Çünkü yeni ev alan kişiler daha az masrafla işin işinden çıkmak ister. Eğer banyonuz ya da mutfağınız eskiyse mutlaka modern bir şekilde yenileyin. Emin olun yapacağınız masraf evinizin değerinin düşeceği miktardan daha fazla olmayacaktır.

9/10

Evinizin kokusuna dikkat edin Bir mekanın kokusu kişiler üzerinde büyük etki bırakır. Müşteriler gelmeden önce evinizi güzelce havalandırın ve hafif kokulu oda spreylerinden kullanmaya özen gösterin.

10/10