Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Gayrimenkul sektörünün 2016'dan beklentileri

YABANCI İLGİSİ ARTACAK Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2016 yılında olumlu gelişmelerin yaşanacağını belirterek, şunları söyledi: “Gayrimenkul sektörünün uzun vadeli yurt içi dinamikleri sektörü her zaman canlı tutmaya devam edecek. Bu dinamiklere ilave olarak yurt dışı kaynaklı ilginin de artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz. 2016 yılından başlayarak ülkemizin önemli projelerinin birer birer tamamlanmaya başlayacağı bir döneme giriyoruz. Yavuz Sultan Selim köprüsünün tamamlanması ve bağlantı yollarının bitirilmesi, Avrasya Tünelinin, İzmit Körfez geçiş köprüsünün tamamlanması; sonrasında da 3.Havalimanı'nda yaşanacak ilerlemeler inşaat sektörü adına çok önemli gelişmeler olacak.”

1/7

FAİZ BELİRLEYİCİ OLUR İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, 2016 yılının belirleyicisinin faiz oranları olacağını dile getirdi. 2015’in aylık yüzde 1- 1.2 seviyelerinde kapatıldığını söyleyen Durbakayım, “Eğer mortgage yasası tam işlerliğe kavuşursa konut kredilerindeki faiz oranı aylık bazda yüzde 0.60- 0.70 seviyelerine inebilir. Dolayısıyla konut alıcılarının üzerindeki yük büyük ölçüde kalkar” dedi. Durbakayım, yeni ekonomi yönetiminden kentsel dönüşüm, KDV, harçlar, imar mevzuatı, mütekabiliyet gibi sektördeki ana çarkların gözden geçirilmesini beklediklerini de belirtti.

2/7

YATIRIMA ARA VERMEDEN DEVAM Avrupa Konutları markasıyla tanınan Artaş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 2016 yılının 2015’e kıyasla çok daha hareketli bir yıl olacağını belirtti. 2015’in seçim beklentileri nedeniyle bazı yatırımcılarının yatırım kararlarını ertelediği bir yıl olduğunu kaydeden Çetinsaya, “Bizim öncelikli temennimiz ülke ekonomisinin başarılı bir trend yakalayarak istikrarını sürdürmesi yönünde. Türkiye’nin ciddi bir potansiyeli var. Bu potansiyele ve güce inanıyoruz. Aktif şekilde faaliyet gösterdiğimiz inşaat, turizm ve perakende sektörlerindeki yatırımlarımıza 2016 yılında da ara vermeden devam edeceğiz. Yıl içinde Avrupa Konutları Başakşehir projemiz ile Avrupa Konutları Atakent 4 projelerimizi hayata geçireceğiz” dedi.

3/7

TALEPTE YÜKSELME VAR DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Türk inşaat sektörünün geleceğinin en önemli belirleyicisinin ülkenin içinde bulunduğu ortam olacağını söyledi. “Bu ortam eğer istikrarlıysa sektör hızlı büyüyecektir” diyen Yılmaz, şöyle devam etti: “Siyasi istikrar ülkemizde sürebilir, hatta kalıcı biçime kavuşturulabilirse bunun ekonomik istikrara da çok ciddi katkısı olacak. İstikrar ortamı sağlandığı takdirde inşaat sektörünün geleceği parlak olacak. Çünkü inşaat, uzun vadeli iyimser beklentilerle başlatılan fabrika, altyapı ya da sosyal yapılar demektir. Şu anda güçlü bir iktidar ve hükümet var. En azından insanlar dört yıl seçim olmayacağından dolayı net olarak önünü görebiliyorlar. Bu da direkt olarak piyasayı hareketlendiriyor ve canlandırıyor; alım içgüdüsünü tetikliyor. Son zamanlarda talepte yükselme var, bunu görebiliyoruz.”

4/7

ENERJİK STRATEJİ HAZIRLANIYOR Dumankaya Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, 2015 yılında beklemeyi tercih eden iç yatırımcının kararlarını etkilemek üzere enerjik bir strateji kurguladıklarını vurguladı. “Hedefimiz bu kitlenin satın alım kararını hızlandırmak. Öte yandan potansiyelini artıran yabancıya satışlar pastasından da aldığımız payı büyütmek istiyoruz” diyen Dumankaya, 2016 yılının istikrar ile sektör için kazanımlar elde etme yılı olacağını kaydetti. Dumankaya, 2016’da Fikirtepe ve Gebze projelerini satışa çıkaracaklarını ifade etti.

5/7

FUARLAR SEKTÖRE CAN VERECEK KUZU Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, “İnşaat sektörü, siyasi istikrarın sağlanmasıyla birlikte yeniden canlanacak. Türkiye gayrimenkul sektörünü, küresel yatırımcılarla buluşturacak Cityscape Turkey’in İstanbul’da yapılması de sektöre büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

6/7

MEGA PROJELERİN ETKİSİ Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2016’nın geçen yıldan daha iyi olacağını ifade ederek, “Eğer Rusya krizi gibi bir kriz yaşanmazsa, Fed kararları piyasayı germezse, hükümet genel ekonomiyi birinci plana alırsa, gerilimden çok büyüme senaryoları ele alınırsa çok iyi bir yıl olur. Ancak gerilimler devam ederse 2015’ten farklı bir yıl olmaz ki bu da kötü değil. Sektörün genelinde yüzde 3-5 büyüme bekliyoruz ancak kentsel dönüşüme ağırlık verilirse büyüme yüzde 10’u bulur” diye konuştu.

7/7