Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Gazze'de "ABD'nin kararları" protesto edildi

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma ve "Filistin'e yönelik yardımlarını askıya alma" kararı Gazze'de protesto edildi.

1/8

İslami ve ulusal eğilimli grupların çağrısı üzerine Gazze Şeridi'nin kuzeyinde bir araya gelen yüzlerce Filistinli, "Kudüs bizimdir... Bu topraklar bizimdir" "Mülteciler meselesinin tasfiyesine hayır" yazan dövizler taşıdı.

2/8

Filistin Arap Cephesi yöneticilerinden Cemil Aşur, burada yaptığı konuşmada, "ABD'nin son kararlarını protesto etmek için toplandıklarını" söyledi.

3/8

ABD'nin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) verilecek yardımın bir kısmını askıya alarak Filistin davasını tasfiye etmeyi hedeflediğini belirten Aşur, mültecilerin geri dönüş hakkı ve Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğu konusunda tüm Filistinlilerin kararlı olduğunu ifade etti.

4/8

Aşur ayrıca uluslararası topluma "UNRWA'daki mali açığı ortadan kaldırmak için acilen harekete geçilmesi" çağrısında bulundu.

5/8

ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen aralık ayında Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını duyurmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert da 16 Ocak'ta yaptığı açıklamada "UNRWA'ya verilecek 125 milyon dolarlık yardımın 65 milyon dolarlık bölümünün tekrar gözden geçirmek üzere" askıya alındığını belirtmişti.

6/8

Filistin İstatistik Merkezi verilerine göre, UNRWA'ya kayıtlı 5,9 milyon Filistinli mülteciden 2,1 milyonu Ürdün'de, 1 milyon 445 bini Gazze'de yaşıyor, bunu sırasıyla Batı Şeria, Suriye ve Lübnan takip ediyor.

7/8