Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hangi gazeteci neden cezaevinde

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), cezaevinde olduğu bildirilen 72 kişilik listeyi Adalet Bakanlığı’na vererek, bu kişilerini durumlarıyla ilgili bilgi istedi.

1/29

Bakanlığın çalışmasına göre; 63 gazeteciden 18’i hükümlü durumunda bulunuyor. 18 kişinin tutuklu olarak yargılanması ise sürüyor. Soruşturmalarda tutuklanan gazetecilerin sayısı ise 27.

2/29

Cezaevindeki gazetecilerden 59'u basın yoluyla işlenen suçlardan yani yazdıkları yazılardan ve gazetecilik faaliyetlerinden dolayı değil, basınla ilgisi olmayan suçlardan tutuklu ya da hükümlü.

3/29

4 gazeteci ise basın yoluyla işlenen suçlar arasında sayılabilecek terör örgütünün propogandasını yapmak suçundan cezaevinde. Adalet Bakanlığı, Kanal B televizyonunun sahibi Mehmet Haberalı da gazeteciler arasında saydı.

4/29

CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile Tuncay Özkan, “Ergenekon” terör örgütünün amaçları doğrultusunda faaliyet göstermekle suçlanıyor. Soner Yalçın, Doğan Yurdakul, Ahmet Şık ve Nedim Şener de “Ergenekon” terör örgütü kapsamında tutuklu bulunuyor.

5/29

Tutuklu diğer gazetecilerin “PKK propagandası yapmak”, “yasadışı eylem”, “anayasal düzeni değiştirmek”, “banka soymak” ve “gasp” gibi suçlardan hapiste olduğu belirtildi. Adalet Bakanlığı’nın çalışmasına göre 63 gazeteciden 18'i hükümlü.

6/29

18'inin tutuklu olarak yargılaması, 27'sinin ise tutuklu olarak soruşturması sürüyor.

7/29

4’ü ise terör örgütünün basın yoluyla propogandasını yapmak suçundan cezaevinde. Bakanlığa göre 63 kişiden sadece 18'inin basın kartı var.

8/29

SORUŞTURMASI SÜRENLER Soruşturması devam eden gazetecilerinden bazılarının durumları şöyle:

9/29

NEDİM ŞENER Çalıştığı Kurum: Milliyet Gazetesi Muhabiri (Basın Kartı Var)

10/29

Cezaevi ve durumu: Silivri 2 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu- tutuklu (Soruşturma Devam Ediyor)

11/29

Suçlama: Silahlı terör örgütüne üye olmak (Ergenekon)

12/29

AHMET ŞIK Çalıştığı Kurum: Serbest Gazeteci (Basın Kartı Var)

13/29

Cezaevi ve durumu: Silivri 2 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu- tutuklu (Soruşturma Devam Ediyor)

14/29

Suçlama: Silahlı terör örgütüne üye olmak (Ergenekon)

15/29

YALÇIN KÜÇÜK Çalıştığı Kurum: Oda TV (Basın Kartı Yok)

16/29

Cezaevi ve durumu: Silivri 2 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu- tutuklu (Soruşturma Devam Ediyor)

17/29

Suçlama: Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme (İddia edilen Ergenekon Terör Örgütü), TBMM’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme.

18/29

HÜSEYİN SONER YALÇIN Çalıştığı Kurum: Oda TV-Hürriyet Gazetesi (Basın Kartı Var)

19/29

Cezaevi ve durumu: Silivri 1 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu- tutuklu (Soruşturma Devam Ediyor)

20/29

Suçlama: Silahlı terör örgütüne üye olmak (Ergenekon), Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etmek, amacı dışındaki kullanmak, hile ile almak-çalmak

21/29

BARIŞ PEHLİVAN Çalıştığı Kurum: Oda TV (Basın Kartı Yok) Cezaevi ve durumu: Silivri 1 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu- tutuklu (Soruşturma Devam Ediyor) Suçlama: Silahlı terör örgütüne üye olmak (Ergenekon) – Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etmek, amacı dışındaki kullanmak, hile ile almak-çalmak

22/29

BARIŞ TERKOĞLU Çalıştığı Kurum: Oda TV (Basın Kartı Yok) Cezaevi ve durumu: Silivri 1 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu- tutuklu (Soruşturma Devam Ediyor) Suçlama: Silahlı terör örgütüne üye olmak (Ergenekon), Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etmek, amacı dışındaki kullanmak, hile ile almak-çalmak

23/29

ŞÜKRÜ DOĞAN YURDAKUL Çalıştığı Kurum: Oda TV (Basın Kartı Yok) Cezaevi ve durumu: Silivri 2 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu- tutuklu (Soruşturma Devam Ediyor) Suçlama: Silahlı terör örgütüne üye olmak (Ergenekon)

24/29

DAVA AÇILANLAR Hakkında dava açılan veya mahkum olan bazı gazeteciler de şöyle:

25/29

MUSTAFA ALİ BALBAY Çalıştığı Kurum: Cumhuriyet Gazetesi Yazarı (Basın Kartı Var)

26/29

Cezaevi ve durumu: Silivri 1 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu- tutuklu (Yargılama Devam Ediyor)

27/29

Suçlama: Darbe yoluyla yürütme organını devirmeye teşebbüs eylemlerinin hazırlık hareketleri içinde aktif olarak yer almak, Devletin üst kademesindeki görevlilerle gizli görüşmeler yaparak iddia edilen Ergenekon Silahlı Terör Örgütünde üst düzey yönetici konumunda bulunan İlhan Selçuk’un tüm mesajlarını bu görevlilere aktarmak.

28/29

EROL ZAVAR Çalıştığı Kurum: Odak Dergisi (Basın Kartı Var) Cezaevi ve durumu: Ankara 1 Nolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu – Hükümlü (Müebbet Hapis Cezası) Suçlama: THKP/C örgütü üyeleri tarafından bir kişinin kaçırılıp örgüt evine götürülmesi eylemine katılmak, eylem sırasında tabanca ve sahte polis kimliği kullanmak, TEM Şubesinde görevli polismiş gibi davranmak, yasadışı silahlı terör örgütü üyeliği ve anayasal düzeni zorla değiştirmek suçlarından müebbet hapis cezası Yargıtay’ca onanmış ve kesinleşmiştir.

29/29