Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hızır İlyas Köşkü'ne zarar verenlere soruşturma

Kayseri'de, Hıdırellez Tepesi'nde bulunan Anadolu Selçuklu Devleti döneminden kalma Hızır İlyas Köşkü'nün duvarlarına sprey boya ile yazı yazıp, esere zarar verenleri yakalamak için savcılık inceleme başlattı.

1/10

Bazı araştırmacılar, köşkün o dönem göğüs hastalıklarına karşı bir şifahane olarak kullanıldığını, bazıları ise Selçuklu sultanlarının dinlenmek için burada kaldıklarını öne sürdü.

2/10

Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde, 1242 yılında yapıldığı ifade edilen köşkün ecdat eseri olduğunu ifade eden MHP Talas Meclis Üyesi Abdullah Çelebi, yetkilileri köşke sahip çıkılması için göreve davet etti.

3/10

Tarihi köşkün içler acısı halinin gündeme gelmesinin ardından Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu hareke geçti. Konuyu gündemine alan Kurul, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

4/10

Bu gelişmenin ardından savcılığın tarihi yapının çevresinde tespit yapacağı ve delil arayacağı bildirildi.

5/10

Köşkün duvarlarına yazı yazanların tespit edilmeleri halinde ağır ceza mahkemesinde yargılanacağı belirtildi. Savcılığın çalışmalarını bitirmesinin ardından köşkün restorasyonuna geçileceği öğrenildi.

6/10

7/10

8/10

9/10