Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İngiltere'de yakıt tedariki krizi

İngiltere'deki akaryakıt istasyonlarında araç kuyrukları devam ediyor.

1/30

Ülkedeki akaryakıt tedarik krizi, Brexit ve koronavirüs salgınının ardından yabancı şoförlerin ülkelerine dönmeleriyle başladı.

2/30

Enerji şirketi BP ve Tesco Alliance'ın, ülkede "çok az sayıda" petrol istasyonunun kapatılacağını duyurmasının ardından akaryakıt istasyonları önünde oluşan uzun kuyruklar devam ederken, bazı istasyonlarda yakıt kalmadığı görüldü.

3/30

Bazı sürücüler sadece araçlarının depolarını değil, yanlarında getirdikleri bidonları da doldurdu.

4/30

Benzin sıkıntısı nedeniyle, taksi şoförleri ve küçük nakliye firmaları zorluk yaşamaya başladı.

5/30

Ayrıca sağlık çalışanlarına yakıt alımında öncelikli verilmesi çağrıları da yapıldı.

6/30

Diğer taraftan İngiliz silahlı kuvvetler personeli, ağır vasıta şoförü yokluğunda devreye girdi.

7/30

Yarısı şoför olan yaklaşık 200 askeri personel görevlendirildi.

8/30

Benzin istasyonlarına akaryakıt taşımaya başladılar.

9/30

ITV kanalının haberine göre, geçen haftanın başından beri beklemede olan birlikler, başkent Londra'da ve ülkenin güney doğusunda yoğunlaşacak.

10/30

Görevli İngiliz askerlerin yakıtların getirildiği merkezlerde boşaltma işlemi yapacağı kaydedildi.

11/30

Askerler, başkent Londra’ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Buncefield Deposu’ndan çıkarken görüldü.

12/30

İngiliz hükümeti, ülkede kaosa neden olan durum karşısında askerleri görevlendirmede geç kaldığı konusunda eleştiriliyor.

13/30

Bağımsız perakendecileri temsil eden Petrol Perakendecileri Derneği (PRA), ordunun konuşlandırılmasını memnuniyetle karşıladı.

14/30

PRA başkanı Brian Madderson, krizin İskoçya ve Midlands'da "neredeyse sona erdiğini" söyledi.

15/30

Bir hükümet sözcüsü, yakıt kıtlığının hafiflediğine ilişkin ısrarlara rağmen, birliklerin önce kıtlığın en kötü olduğu güneydoğu İngiltere'ye konuşlandırılacağını kaydetti.

16/30

Pazar günü Manchester'da Muhafazakar Parti konferansına katılan Başbakan Boris Johnson, akaryakıt krizinin hafiflediğini belirtmiş, ordunun önlem olarak konuşlandırıldığını dile getirmişti.

17/30

İngiltere'de tahmini 100 bin ağır vasıta sürücüsünün yanı sıra et üreticilerinden perakendecilere kadar işletmeler, yaşanan eksikliğin giderilmemesi halinde Noel öncesinde marketlerde boş raf manzaralarının ortaya çıkacağı konusunda uyarıyor.

18/30

Johnson, Avrupa Birliği'nden ayrılışın ardından iş gücü arzındaki kesintiyi "uyum dönemi" şeklinde açıkladı.

19/30

Ağır vasıta sürücüsü eksikliğinin giderilmesi için vize rejiminin esnetilmesi gündeme geldi.

20/30

İngiliz şirketlerin sürücülere aylık yaklaşık 6 bin 600 sterlin (yaklaşık 80 bin TL) maaş teklifinde bulunduğu belirtiliyor.

21/30

Çevre Bakanı George Eustice, benzin istasyonlarına yakıt sağlamak için askerlerden yararlanma planlarının olmadığını ancak ordunun acil durum biriminin her zaman beklemede olduğunu söylemişti.

22/30

Benzin alımını koronavirüs pandemisinin başındaki panik alışverişine benzeten Eustice, "insanların buna alıştığı ve tekrar normal hayata döndüğü bir nokta olacağını" savunmuştu.

23/30

Eustice, "İnsanlar bunu ne kadar erken yaparsa o kadar iyi. İstasyonlarda benzin olmamasının tek nedeni, insanların ihtiyaçları olmayan benzini satın almasıdır." demişti.

24/30

Bidonla istasyondan benzin alarak aracına dolduran sürücü Aida Barbadosi ise sorundan halkın değil hükümetin sorumlu olduğunu savundu.

25/30

Barbadosi, "Hükümet tedarikte başarısız oldu. Hükümet panik alışverişi olduğunu söylüyor. Ama araçların kapasitesi belli. Dolduktan sonra daha fazla alamaz. İnsanlar alıp ne yapsınlar?" sorusunu yöneltti.

26/30

Barbadosi, kendisi gibi yolda kalan başka sürücüler olduğuna da dikkati çekti.

27/30

Başka bir sürücü ise benzin bulabildikleri için sevindiklerini kaydederek, "Ülke Nijerya'ya döndü. Bu, ülke için çok kötü. Her şey değişmeli." diye konuştu.

28/30

Bir kadın sürücü de, sabah 07.00'de sıraya girip 10.30'da benzin alabildiğini söyledi.

29/30

Kriz, BP ve Tesco Alliance'ın ülke çapında ağır vasıta sürücüsü sıkıntısı nedeniyle tedariğin kesintiye uğradığını açıklamasının ardından başlamıştı.

30/30