Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İnternetten servis sağlayınız sizi izleyebilir mi

''Silinen dosyalar geri gelebilir mi?'' ya da ''İnternet sağlayıcım girdiğim her siteyi izleyebilir mi?'' gibi soruların cevabına dair, pek çok kişinin bir yerlerden duyduğu fakat emin olamadığı efsaneleri, cnetturkiye.com adlı bir internet sitesi aydınlığa kavuşturacak bir haber yayımladı.

1/10

Bilgisayarı kapatıp açarken 15 saniye beklemeli miyiz? Pek çoğumuz bilgisayarımızı kapattığımızda hemen tekar açmak için bir süre bekleriz. Bilgisayarı tekrar açmak için 15 saniye beklemek zorunda olduğunuzu söyleyen kişilere de rastlamışsınızdır. Peki, bu gerçekten gerekli mi? Aslına bakarsanız hiçbir yerde böyle bir kural yazmıyor. Gelgelelim teknik servis uzmanları bilgisayarı kapattığımızda hemen yeniden açmak istiyorsak çok kısa bir süre beklememizin faydalı olduğunu söylüyor. Çünkü bu kısa sürede sabit diskin içinde çok hızlı bir şekilde dönen disk parçaları yavaşlayıp durmaya fırsat buluyor. 15 saniye olmasa bile en azından yeniden başlatmadan önce 5 saniye beklemek bile sabit diskimizin sağlığı açısından iyi olacaktır.

2/10

Yüksek megapiksel her zaman iyi midir? Fotoğraf makinelerinin çözünürlüğünü belirten Megapiksel kavramı aslında pazarlamacıların kullandığı en büyük kozlardan birisi. Sizin için önemli olan şey fotoğraf makinesinin kaç megapiksel olduğu değil ne kadar net çekim yaptığı ve kullanılan lensler olmalı. 3 Megapiksellik bir fotoğraf ile 6 Megapiksellik bir fotoğraf arasındaki farkı görebilmek için fotoğrafı çok büyütmeniz gerekir. Bilgisayar ekranında ise aradaki farkı görebilmeniz için fotoğrafa iyice zum yapmanız gerekir. Fotoğraf büyütüldükçe yüksek megapikselli olan daha iyi durumda olurken, düşük megapikselli olanda bozulmalar olacaktır. Eğer çektiğiniz fotoğrafları büyütmek gibi bir planınız yoksa çok yüksek megapikselli bir makine almanıza gerek yok.

3/10

Nikel-Kadmiyum pilleri şarj etmeden önce iyice bitirmeli mi? Şarjlı pillerinizi şarja takmadan önce tamamen bitirene kadar kullanmanız zorunlu değildir fakat teknik servis uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Siz siz olun, içinde daha yarım şarj varken fişi prize takmayın. Eğer sürekli olarak pil sıfıra inene kadar kullanıp ondan sonra şarj ederseniz pilinizin kullanım ömrü daha uzun olacaktır. Tabi yeni Lityum-İyon pillerde bu tür bir uygulamaya gerek olmadığını da söyleyelim.

4/10

Dijital veriler sonsuza kadar saklanır mı? Taradığımız fotoğraflar, müzik ve video dosyalarımız, tuttuğumuz notlar hepsi ya sabit diskimizin ya da yazdırdığımız CD/DVD'lerin içinde saklı. Bize sanki verilerimizi dijital ortama geçirdiğimizde sonsuza kadar güvenle saklayabilecekmişiz gibi geliyor ama durum hiçte öyle değil! Yapılan araştırmalara göre CD ve DVD'lerin üzerindeki veriler çok çabuk bozuluyor ya da diskte fiziki hasarlar oluştuğu için üzerindeki veri okunamıyor. Aynı şekilde sabit disklerdeki sorunlarda pek çok verinin kaybına yol açıyor. Bu yüzden önemli verilerimizi kaybetmemek için düzenli aralıklarla yedeklerini almak ve disklerimizi bakımndan geçirmek gerekiyor. Sonuçta bir fotoğrafı ya da belgeyi rafta saklamak dijital ortamda saklamaktan daha güvenli görünüyor.

5/10

Bilgisayarı sık sık açıp kapamak sakıncalı mıdır? Aslına bakarsanız bilgisayarınızı sık sık açıp kapamanız tavsiye edilen bir durum değildir. Onun yerine kısa süreli olarak başından ayrılacaksanız uyku moduna almanız daha iyi olacaktır. Bununa birlikte bilgisayarı sürekli açık bırakmak da tavsiye edilen bir davranış değildir. En iyisi gün bitiminde ya da uzun süre başında olmayacağınız durumlarda bilgisayarınızı kapatmanızdır.

6/10

Macintosh bilgisayarlara virüs girmez mi? Mac bilgisayarları etkileyen virüsler ve kötücül yazılımlar mevcuttur ama bir Mac'e virüs girdiğini çok çok az duyarsınız. Bunun sebebi global bilgisayar pazarına baktığınızda Mac bilgisayarların çok az bir paya sahip olmasıdır. İşin özeti bu kadar az bilgisayar için kimse virüs yazma zahmetine girmemesidir. Öte yanda yüzmilyonlarca insanın kulandığı Windows yüklü bilgisayarlar dururuken kim Mac'e virüs yazmakla uğraşır ki?

7/10

İnternet servis sağlayıcınız her yaptığınızı görür mü? Aslına bakarsanız görüntülediğiniz her web sitesinin, gönderdiğiniz her e-postanın içindeki veriler internet servisi aldığınız firmanın yönlendiricilerinden geçerek size ulaşır. Dolayısıyla servis sağlayıcı firmaların elinde böyle bir takip gücü vardır fakat bu gücü kullanmaları hem yasal değildir hem de her bilginin bu şekilde depolanması, süzgeçten geçirilerek anlamlı hale getirilmesi oldukça masrfalı bir iş olduğundan hiçbir servis sağlayıcı böyle bir yükün altından kalkamaz. Zaten o kdar veriyi saklayacak bir depolama alanı da bulamazlar. Buna rağmen en azından hangi sitelere girdiğinizin bir kaydını rahatça tutabilirler.

8/10

Kızlar oyun oynayamaz mı? Kızların bilgisayar oyunlarıyla arasının açık olduğu bir gerçek. Buna rağmen FPS gibi oyunları bile başarıyla oynayan çok sayıda bayan oyuncu da bulunuyor. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre bütün oyuncular arasında kızların oranı 5 yıl önce %33 iken bugün %38'e ulaşmış durumda.

9/10

Bilgisayardan sildiğimiz şeyler geri getirilebilir mi? Bir dosyayı bilgisayarınızdan sildiğinizde aslında fiziksel olarak herhangi bir silinme işlemi gerçekleşez, onun yerine işletim sistemi ilgili dosyanın olduğu bölgeyi boş olarak işaretler. Yani ilerde yeni bir veri yazılacağı zaman o bölgeyi kullanılabilir olarak tanımlar. Eğer üzerlerine hiçbir şey yazılmazsa sildiğinizi zannettiğiniz dosya aynen durduğu için bazı özel programlar aracılığıyla okunabilir. Eğer bilgilerinize kimsenin erişmesi istemiyorsanız, işiniz bittiğinde sabit diskinizi söküp üzerine benzin döküp yakın!

10/10