Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İOS7'nin en iyi ve en kötü özellikleri

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 7, hatalarıyla sık sık kendinden söz ettiriyor. Yeni işletim sistemi, şarj, ekran kilidi ve gelen çağrılar konusunda kullanıcılarının üzerken, farklı özellikleriyle de kendini sevdiriyor. Tamamen yeni bir tasarıma kavuşan iOS 7’deki arama bloklama, 3D efekti ve ayarlara hızlı ulaşım gibi özellikler kullanıcılara kolaylıklar sağlıyor. Çıktığı günden beri adından sıkça söz ettiren iOS 7’deki beğenilen 7 özellik ve beğenilmeyen 7 özelliği biraraya getirdik. İşte artı ve eksileriyle iOS 7...

1/15

Beğenilmeyen 7 özelliği Şarj iOS 7’nin beğenilmeyen özelliklerinin başında şarj geliyor. iPhone 5 kullanıcıları tarafından sıkça eleştiriken şarj sorunu iOS 7’de de devam ediyor. Özellikle iOS 7 yükleyen iPhone 4S sahipleri, cihazın 1 günden az bir sürede şarjın bitmesinden şikayet ediyor.

2/15

Ekran kilidi İOS 7’nin ekran kilidi kullanıcıları hayal kırıklığını uğrattı. iOS 7 yüklü cihazların fotoğraf galerisine kilitli ekran olmadan da ulaşılabiliyor. Apple tarafından da kabul edilen hatada, kilitli ekran olmasına rağmen fotoğraf da paylaşılabiliyor.

3/15

Gelen çağrılar Apple’ın yeni işletim sistemini kullananlar gelen aramaları reddetme konusunda şikayet ediyor. Telefonu çalan ve müsait olmayan iPhone kullanıcıları gelen aramayı ekran üzerinden reddemiyor. Yeni işlem sisteminde gelen çağrılar, telefonun üzerinde bulunan açma/kapama tuşuyla meşgule atılabiliyor.

4/15

Müzik albümleri Yeni işletim sisteminde göze çarpan hatalar arasında müzik albümleri bulunuyor. Daha önce bir şarkıcının albümleri ayrı ayrı açılabiliyorken, iOS 7’de ise seçilen şarkıcının tüm albümleri alt alta sıralanıyor. Bu yüzden şarkı dinlerken seçilen şarkıcının farklı albümlerine geçiş yapılabiliyor.

5/15

Sinyal gücü iOS 7’nin eleştirilen noktaları arasında iPhone’ların çekim gücü bulunuyor. İddialara göre daha önce aynı konumda ‘3G’ hızında bağlantı sağlayan cihazlar, iOS 7’den sonra daha fazla ‘Edge’ ile internete bağlanabiliyor. Şarj sorunun en büyük sebeplerinden birinin sinyal gücü olduğu da ileri sürülüyor.

6/15

Uygulamalar iOS 7, her ne kadar uygulama geliştiricilerinin uzun süreden beri test ettiği bir işletim sistemi olsa da hala doğru çalışmayan uygulamalar bulunuyor. Özellikle yerel uygulamalarda birçok sorunla karşı karşıya kalınabiliyor. Örneğin bazı uygulamalar açılmıyorken, bazı uygulamalr ise siyah bir ekranla hata veriyor.

7/15

Ses Yeni mobil işletim sistemine geçen kullanıcılar ses sorunu yaşayabiliyor. Daha önceki iOS sürümüne göre daha az konuşma sesi sağlayan iOS 7’de özellikle sesli ortamlarda sorunla karşılaşılabiliyor. Kulaklık kullananlar sorun yaşamıyor.

8/15

Beğenilen 7 özelliği Arama bloklama Daha önce tuşların kilit olmasıyla beraber aktif olan gelen aramaları bloklama işlemi daha kullanışlı hale getirildi. Rehberde yer alan numaralar ayrı bir şekilde listeye alınaran karşı tarafa meşgul tonu gönderiliyor. Aramanın yanı sıra kısa mesaj ve FaceTime görüşmeleri de bu özelliğe dahil edildi.

9/15

Uygulamalara kısıtlama iOS 7’den önceki sürümler, uygulama bazında veri kısıtlaması olmadığı için sık sık eleştiriliyordu. Yeni işletim sistemiyle beraber istenmeyen uygulamaların veri çekmesi engellenebiliyor. Örneğin sadece ‘Foursquare’ uygulamasının veri kullanması kısıtlanabiliyor.

10/15

3D etkisi iOS 7 yüklü iPhone veya iPad’lerin kullanıcılarına küçük bir sürpriz yapıyor. Kilitli ekranda cihazı hareket ettirmek, duvar kağıdının hareket etmesini sağlayarak 3 boyut (3D) efekti yaratıyor. Düz bir duvar kağıdı yerine desenli duvar kağıtlarını tercih etmek 3 boyut etkisini arttırıyor.

11/15

Ayarlara hızlı ulaşım iOS 7’den önce Wi-Fi veya Bluetooth açmak için birkaç sayfa gezerek ayarlar uygulamasına girmek gerekiyordu. Ancak yeni işletim sistemiyle söz konusu işlemi aşağıda yukarıya doğru bir dokunma hamlesi yetiyor. Açılan menüde Wi-Fi, uçak modu ve Bluetooth’un yanı sıra kamera, fener ve hesap makinesi gibi özelliklere ulaşılabiliyor.

12/15

Mesaja zaman damgası iOS 6 ve daha önceki sürümlerde kullanıcılar ne zaman mesaj aldığını veya gönderdiğini göremiyordu. iOS 7’de ise mesajlara zaman damgası eklenmiş durumda. Söz konusu özellikle mesajların yanında zaman damgası yer alıyor.

13/15

Toplu uygulama kapatma Daha önceki sürümlerde uygulamalar tek tek kapatılarak gereksiz zaman harcanmasını sağlıyordu. iOS 7 ile açık olan tüm uygulamaları kapatmak oldukça kolaylaştı. Açık olan uygulamaları üç parmakla yukaru doğru ittirmek tüm uygulamaların kapatılmasını sağlıyor.

14/15

Web kullanımı Apple’ın yeni işletim sistemi, kullanıcıların internet sayfalarında gezinmesini oldukça kolaylaştırıyor. Safari’de yer alan 3 boyutlu bir efekt ile açık olan diğer internet sayfaları cihazı hareket ettirerek görüntülenebiliyor.

15/15