Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Irak sınırında Mehmetçik teröristlere göz açtırmıyor

Irak sınırının sıfır noktasında Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı 2 bin 30 rakımlı, "Kartal Yuvası" olarak adlandırılan Karaçalı bölgesinde konuşlanan Mehmetçik, dondurucu soğuğa rağmen teröre karşı etkili mücadele yürütüyor.

1/24

PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki Haftanin kampının karşısında yer alan ve özellikle bahar aylarında teröristlerin en önemli geçiş noktası olarak bilinen bölgede kurulan askeri üsde, güvenlik güçleri 24 saat gözünü sınırdan ayırmazken, bölge termal kameralar ve radarlarla da sürekli kontrol ediliyor

2/24

Güvenlik güçleri, aynı zamanda terör örgütünün en önemli finans kaynağı olan kaçakçılığında önüne geçiyor.

3/24

Türkiye sınırına yönelik her türlü tehdidin anında saptanarak bertaraf edildiği üs bölgesinde bir yıl içerisinde teröristlerce gerçekleştirilen 150'ye yakın saldırıya, radar sistemleriyle yapılan tespitler sonucu angajman kuralı ve meşru müdafaa kapsamında anında misliyle karşılık verildi.

4/24

48. Hudut Tugay Komutan Yardımcısı Piyade Kurmay Albay, sınırda son teknoloji ile donatılan Mehmetçik'in teröre karşı yürüttüğü etkin mücadeleyi anlattı.

5/24

Kurmay Albay, Türkiye-Irak sınırının sıfır noktasında 2 bin 30 rakımlı Karaçalı Üs Bölgesinin 27 Ağustos 2015'te faaliyete geçtiğini söyledi.

6/24

Üs bölgesinin açıldıktan 2,5 ay gibi kısa bir süre içerisinde devletin imkanlarını seferber etmesi üzerine modüler üs bölgesi haline dönüştüğüne işaret eden Doğan, "Modüler üs bölgesi dediğimiz, gündüz ve gece gözetleme sistemleri, termal kameralar ve radarlar ile bunlarla entegre hareket eden silah sistemlerinin olduğu, son teknolojinin kullanıldığı üst bölgelerdir. Bulunduğu bölgelerde son derece etkin ve caydırıcı görev yerine getirmektedirler." diye konuştu.

7/24

Karaçalı Hudut Üs Bölgesinin de bu bölgelerden biri olduğunu vurgulayan Albay, "Burası iki açıdan kritik öneme sahip. Birincisi bölücü terör örgütü tarafından kullanılan Haftanin kampının çıkışı kapatması nedeniyle kritik öneme sahip. Üs bölgesinin ele geçirildiği tarihten bu yana 150'ye yakın irili ufaklı taciz ve saldırı girişimi olması da bunun göstergesidir. Yapılan bu saldırı girişimlerinde tek bir Mehmetçik'in burnu bile kanamamış, arkadaşlarımız kahramanlıklarıyla görevlerini en iyi şekilde yerine getirmiş ve çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bölgenin ikinci önemi ise sınır ötesi ve bölgeye yönelik birlikler tarafından yapılan operasyonlar için çıkış noktası olarak kullanılmasıdır."

8/24

"Şu anda irili ufaklı operasyonlarda bu bölge etkin olarak kullanılıyor. Son olarak geçen yıl ekim ayında yapılan operasyonda bölgede 20 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir." diyen Albay, sorumluluk bölgelerinde yer yer 2 bin 500 rakıma ve 2,5-3 metreye ulaşan kar kalınlığına rağmen görevlerini büyük bir motivasyon, gayret ve istekle yerine getirdiklerini vurguladı.

9/24

Albay, "Motivasyonumuzu sağlayan, hudut emniyeti görevinin son derece önemli olduğunu, buradan geçen her teröristin, ülkenin barış ve istikrarına kastedeceğini bilmemizdir. Devletimizin ve 80 milyonun arkamızda olduğunu bilmek bize güç veriyor." ifadelerini kullandı.

10/24

11/24

12/24

13/24

14/24

15/24

16/24

17/24

18/24

19/24

20/24

21/24

22/24

23/24