Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Irak'ta Aşure Günü izdihamı

Tarihe Kerbela Vakası şeklinde geçen olay, Emevi Devleti'nin ilk halifesi Muaviye bin Ebu Süfyan'ın ölümünden sonra yerine geçen oğlu Yezid'in, Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin'den kendisine biat etmesini istemesiyle başladı.

1/13

İslam'da saltanatın olmadığı gerekçesiyle buna karşı çıkan Hazreti Hüseyin ve beraberindekiler, 10 Ekim 680'de (Hicri 10 Muharrem 61) bugünkü Irak sınırları içinde bulunan Kerbela şehrinde Yezid'in ordusu tarafından şehit edildi.

2/13

İslam tarihinin önemli ve acı olaylarından biri olan Kerbela olayı, hicri takvime göre her sene Muharrem ayının 10'una rastlayan Aşure Günü, tüm Müslümanlar tarafından anılıyor.

3/13

İran'ın başkent Tahran'da da Aşure Günü etkinliği düzenlendi.

4/13

Tahran Büyük Çarşı'da düzenlenen törene siyah kıyafetler giymiş onlarca kişi katıldı.

5/13

Kerbela'da Hazreti Hüseyin ve beraberindekilerin şehit edilişini anmak amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında meydana kurulan çadır yakıldı.

6/13

Ardından, ağıtlar ve ilahiler okundu.

7/13

Muharrem ayının başından itibaren İmam Humeyni Hüseyniyesi'nde düzenlenen yas merasimlerine İran lideri Ali Hamaney ile Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de katıldı.

8/13

Merasim sırasında yürüdüğü yaya yolunun çöktüğü ve yaşanan izdiham sonrasında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği, onlarca yaralının olduğu bildirildi.

9/13

Şuanda en az 31 ölü, 200'e yakın da yaralı var.

10/13

Ölü ve yaralı sayısının artabileceği açıklandı.

11/13

Öte yandan merasime katılanlar kendilerine yumruk attılar, zincir ve kılıç vurdular.

12/13

Kılıçlanarak ağır yaralananların da sayısı oldukça fazla.

13/13