Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İspanya'nın en çok ziyaret edilen müzeleri

İspanya’nın gezilecek birçok turizm noktası var ancak ülkedeki müzeler de oldukça ilgi görüyor...

1/33

İspanya, yılda yaklaşık 80 milyon turistin ziyaret ettiği bir Akdeniz ülkesi. Barselona ve Madrid gibi popüler şehirlerin yanı sıra Endülüs Bölgesi de ziyaretçilerin gözdesi arasındadır

2/33

İspanya’da en çok ziyaret edilen 10 müzesini belirledik.

3/33

1.Prado Müzesi – Madrid Burası şüphesiz ülkenin en çok ilgi gören müzesi. İspanya’nın başkenti Madrid’de yer alan Prado Müzesi krallık koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş.

4/33

Aslında müzenin çıkış noktası olarak Paris’te yer alan Louvre Müzesi gösterilir. Dönemin İspanya Kraliçesi Paris’teki Louvre Müzesi’nden çok etkilenir ve böyle bir müzenin yapılmasını ister.

5/33

Bu şekilde de Prado Müzesi ortaya çıkar. Müzenin içinde El Greco, Velazquez, Goya gibi İspanyol ressamların yanı sıra birçok önemli ressamın eserlerini görebiliyorsunuz.

6/33

Dünyanın en önemli sanat merkezlerinin arasında gösterilen Prado Müzesi’ni 18.00–20.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

7/33

2.Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi – Madrid Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi İspanya’nın başkenti Madrid’de yer alan 20. yüzyıl sanat eserlerinin sergilendiği bir sanat müzesidir.

8/33

Madrid gezilecek yerler listesinin üst sıralarında bulunan bu müze ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir sanat merkezidir. 1990 yılında açılan müze, İspanya kraliçesi Sofia de Grecia’ya adanmıştır.

9/33

Açılışından 2 yıl sonra ise Pablo Picasso’nun dünyaca ünlü eseri “Guernica” müzeye getirilmiştir. Savaşın acımasızlığının ifade edildiği eserde İspanya’nın Guernica kasabasının Nazi pilotları tarafından bombalanması resmedilmiştir.

10/33

3.Guggenheim Müzesi – Bilbao İspanya’nın Bask Bölgesi’nde yer alan Bilbao, modern sanat müzeleriyle ünlü bir şehir. Modern anlamda en popüler olanı Guggenheim Müzesi’dir.

11/33

Şehrin sembolü haline gelen müze tam anlamıyla bir mimarlık harikasıdır.

12/33

“Pritzker Mimarlık Ödülü” sahibi bir mimar olan Frank Gehry tarafından tasarlanan bu müzenin özellikle dış görünümü fazlasıyla etkileyicidir.

13/33

1997 yılında açılan Guggenheim Müzesi’nde David Salle, Chillida, Jeff Koons, Louis Bourgeois ve Robert Rauschenberg gibi dünyaca ünlü isimlerin sanatsal çalışmalarını görebilirsiniz.

14/33

4.Dali Müzesi – Figueres Yaptığı eserlerin yanı sıra farklı yaşamıyla dünyaca bilinen Salvador Dali’nin müzesi İspanya’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri…

15/33

Sürrealist ressamın uzun yıllar yaşadığı Figueres’teki evi günümüzde müze olarak kullanılıyor.

16/33

Dali’nin aynı zamanda ilk resim sergisini yaptığı bina olan bu müzenin içinde karısının resimlerinden mürekkep balığını fırça olarak kullandığı Bethooven portresine kadar birçok eşsiz eser yer alıyor.

17/33

Ünlü ressam ayrıca bir resminde ustalığını konuşturarak yakından baktığınızda karısı Gala’yı, uzaklaştığınızda ise ABD Başkanı Abraham Lincoln’ü görüyorsunuz.

18/33

5.Bilim ve Sanat Şehri – Valencia Burası sadece Valencia’nın değil, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük bilim ve kültürel kompleksi olarak dikkat çekiyor.

19/33

Geniş bir alanda hizmet veren “City of Arts and Sciences” yani Sanat ve Bilim Şehri’nin içinde birçok kompleks bulunuyor.

20/33

Mimarisine hayran kalacağınız komplekste bilim ve sanata hizmet eden 6 farklı görkemli bina bulunuyor. Burada tiyatro, dans ve opera gibi kültürel aktivitelerin yanı sıra bilim ve teknoloji müzelerini de görebilirsiniz.

21/33

Komplekste ayrıca 500 farklı cinsten 45 bin deniz ve okyanus canlısını barındıran Avrupa’nın en büyük akvaryumunu da gezebilirsiniz.

22/33

6.Altamira Ulusal Müzesi ve Araştırma Merkezi İspanya’nın kuzeyindeki Santander’in 25 km yakınındaki Santillana der Mar Kasabası’nın 2 km uzaklığında bulunan, Altamira mağarası, 1879’da bazı arkeologlar tarafından bulunmuştur. Burası tarih öncesinden kalma duvar resimleriyle ünlüdür. “Güzel görünüşlü” anlamına gelen Altamira’nın duvarlarında çoğu kırmızıya boyanmış hayvan resimleri vardır.

23/33

Resimlerden bazıları günümüzde soyu tükenmiş hayvanlara aittir. Resimlerin yaklaşık 25 bin yıl önce çizilmiş olduğu belirtiliyor. Sıra dışı bir deneyim için bu müzeyi mutlaka listenize almalısınız.

24/33

7.Picasso Müzesi – Malaga Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’nun eserleri, doğduğu şehir olan Malaga’da sergilenmektedir. Bu müzenin yer aldığı Buenavista Sarayı aynı zamanda Endülüs’te Rönesans sivil mimarisinin de en iyi örneğidir.

25/33

Müzede ünlü ressamın 2 yakın akrabası Christine Ruiz-Picasso and Bernard Ruiz-Picasso tarafından toplanan özel koleksiyonlar yer almaktadır.

26/33

Picasso’nun 200’den fazla farklı stil ve teknikle yaptığı resimler burada sergilenmektedir. Müzede ayrıca dönemsel olarak Picasso konulu çeşitli eğitim ve kültürel aktiviteler de yer almaktadır.

27/33

8.Ulusal Roma Sanatları Müzesi – Merida Ulusal Roma Sanatları Müzesi, İspanya’nın Merida şehrinin en ünlü yerlerinden biridir. Bu önemli müze, ünlü ve prestijli mimar Rafael Moneo’nun çalışmasının sonucunda 1986 yılında açıldı.

28/33

Roma Medeniyeti’ne ait eserleri burada görebilirsiniz. Özellikle Roma dönemine ait seramik, cam eşya, heykel, resimler ve mozaikler sergilenmektedir.

29/33

9.Ulusal Heykel Müzesi – Valladolid İspanya’nın Valladolid kentinde yer alan Ulusal Heykel Müzesi özellikle tarihe düşkün seyahatseverlerin geldiği bir yer. Bu müzede 19. yüzyıla doğru Orta Çağ’dan etkili İspanyol heykellerini bulabilirsiniz.

30/33

Burada sergilenen heykellerin materyallerinde altın, taş, bronz, kil, fil dişi kullanılmıştır. Müzede özellikle İspanyol Barok sanatının en önemli 3 heykeli olan Juan de Juni, Alonso Berruguete and Gregorio Fernandez’in çalışmalarını görmenizi tavsiye ederiz.

31/33

10.Sualtı Arkeoloji Müzesi – Murcia Sualtı dünyasını merak ediyorsanız, İspanya’nın Murcia kentindeki Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz.

32/33

Bu müze arkeoloji sergileri için tasarımıyla güzel bir örnek olmaktadır. Modern bir binada yer alan müze başlangıçtan bitişine açık bir yapıya sahiptir. Geniş formatlı LED ekranlardan, arkeologların bir batık üzerinde yaptıkları çalışmaları izleyebilirsiniz.

33/33