Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İşte sanatçıların referandum kararları

SEZEN AKSU: Eksikliklerine rağmen tabii ki "evet" diyeceğim.

1/37

EDİZ HUN: Anayasa paketini okuyan "hayır" diyemez...

2/37

LALE MANSUR: Mevcut anayasanın delinmesi adına halkın çoğu referandumda "evet" diyece

3/37

METİN ŞENTÜRK: Referandumda "evet" dememek için kör olmak gerek...

4/37

TEOMAN: AK Parti'yi değil Türkiye'yi düşünerek karar verdim: "Evet".

5/37

CAHİT BERKAY “Hayır” çünkü bu Anayasa, 12 Eylül cuntasının getirdiği abuklukları kaldırmıyor ki... 12 Eylül’ün ürünü seçim barajı ve dokunulmazlıkları kaldırmıyor. Keşke AK Parti bunları değiştirebilseydi de “Evet” deseydim...

6/37

MÜJDAT GEZEN: Hayır diyorum... Bir 12 Eylül mağduru olarak, hem Diyarbakır’a götürülmüş, hem Bayrampaşa Cezaevi’nde yatmış biri olarak sivil 12 Eylül Anayasası’na “Hayır” diyeceğim.

7/37

AHMET ÖZHAN: Anayasa değişikliğin Türkiye'nin önünü açacağına inandığını söyleyen Özhan, "Ben bunu, Türkiye'nin önünün açılması için gereken bir atılım olarak değerlendiriyorum. Onun için AK Parti buna sebep olmuştur, pek güzeldir ve doğru yapmıştır” dedi.

8/37

EMEL MÜFTÜOĞLU: Demokratik bir ülke olmamız adına sonuç çok değişmese de benim referandumda kararım “Evet” yönünde olacak. Çok fazla da bir şey söylemek istemiyorum. Bunlar çok hassas konular.

9/37

SEHER DİLOVAN: Referandumda "hayır" denmesi taraftarı değilim...

10/37

TARIK AKAN: "Hayır" diyeceğim. Bu anayasa Türkiye'nin sonu olur...

11/37

NİHAT DOĞAN: 12 Eylül günü yapılacak Anayasa referandumunda belki değişim için yetmese de "evet" diyeceğim.

12/37

LEVENT KIRCA: Bütün partiler kendi düşünce ve iradelerini birleştirerek yeni bir Anayasa hazırlamalı. Bu Anayasa'da dokunulmazlıklar kayıtsız şartsız kaldırılmalı. Yüzde 10 barajı kaldırılmalı. Ben bunun için, "Hayır" diyorum.

13/37

DENİZ TÜRKALİ: Ya "evet" kullanacağım ya da hiç kullanmayacağım...

14/37

AHMET YENİLMEZ: Bayrama gider gibi oy vermeye gideceğim "evet" mührünü bir başka basacağım.

15/37

ROJDA Hayır oyu vereceğim... Bu paketin 12 Eylül’ün getirdiklerini değiştirmekle ilgisi yok. Tek benzer yanı referandumun tarihidir. 12 Eylül’ü hayatımızdan çıkaracak tatmin edici bir değişiklik görmedim. Bu toplumun huzura ve iç barışa ihtiyacı var ve hükümetin bu paketi bunları karşılamıyor.

16/37

17/37

SEYFİ DURSUNOĞLU (HUYSUZ VİRJİN) KARARI: HAYIR Maddelerin içinde kabul ettiklerim de var kabul etmediklerim de. Kabul ettiklerimin geçerli olması için evet, kabul etmediklerimin geçerli olmaması için hayır demem lazım. Paket olarak sunulmasında esas problem, 8’ini kabul edecek belki insan 2’sini reddedecek. Bu işin referanduma kadar gelmemesi lazımdı. Bu problemleri mecliste halletmelilerdi.

18/37

ORHAN GENCEBAY: "Önce halka iyi anlatılması lazım" KARARI: EVET 12 Eylül anayasasının değişmesini istemekle birlikte bunun bir konsensüs dâhilinde olması gerek. Bu referanduma giderken halkımızın tüm bu detayları bilmediğinden eminim. Bilmesi de mümkün değil. Halkımız neye evet, neye hayır dediğinin farkında olmayabilir. Kimse halkımız kandırmak niyetinde olmaz, öyle bir şeyi aklımın ucundan geçirmek istemiyorum. İyi olanı yapmaya çalışırlar diye düşünüyorum. Ama bunu halkımıza iyi anlatmalıyız. Anlayabilirsek referandum daha sağlıklı olabilir.

19/37

NEBAHAT ÇEHRE: "Yeni Anayasa ülke için çok önemli ve büyük bir değişim" KARARI: KARARSIZ Aslında konu uzun süredir tartışılıyor ama ben bir türlü yoğunlaşamadım. Yeni Anayasa ülke için çok önemli ve büyük bir değişim. Bu noktada birden karar verip evet ya da hayır demeyi doğru bulmuyorum. Acele etmemek, çok iyi deşmek, araştırmak ve sağlıklı bir karar almak gerekiyor.

20/37

SİNAN ÇETİN: "Bir daha darbe olmamasını garanti altına almak adına" KARARI: EVET Devletin seçilmişler tarafından yönetilmesini sağlamak, atanmışların seçilmişlerin iş yapmasını engellemek için anayasanın arkasına saklanmasını engellemek ve bir daha darbe olmamasını garanti altına almak adına atılacak her adıma evet diyorum.

21/37

AHMET ÜMİT: "Değişmesini istiyorum ama bu şekilde yeterli değil" KARARI: BOYKOT Oy kullanmayacağım. Buna boykot da diyebiliriz. 12 Eylül anayasasına başından beri karşıyım ama bu şekilde değişim yeterli değil. Anayasa değişikliği bütün partilerin içinde olduğu bir konsensusla gerçekleşmeli, tek bir partinin projesi olmamalı.

22/37

NASUH MAHRUKİ KARARI: HAYIR Maddeler farklı farklı sorulsaydı kimine evet kimine hayır diyebilirdim. Birbiriyle alakası olmayan birçok şey sadece tek bir cevapla çözülmeye çalışılıyor. Üstelik dokunulmazlıkları kapsamayan bir referandumu anlamlı da bulmuyorum.

23/37

EDA-METİN ÖZÜLKÜ KARARI: HAYIR Mevcut anayasanın kesinlikle değiştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu değişim için titiz bir çalışma yapılması gerekir. Oysa aceleye getirilmiş bir anayasayla karşı karşıyayız. Yeni anayasayı tatmin edici bulmuyoruz. Tatmin edici bir değişiklik olsaydı evet derdik.

24/37

ARTO KARARI: KARARSIZ Hem iyi hem kötü yönleri var. Anayasa tek partinin eğilimlerine göre değil, halkın çıkarlarına uygun hazırlanmalı. Yarın başka parti gelse, o da kendine göre değiştirse ne olacak? Ama yasalarımız modernize edilmeli tabii ki. Karar veremiyorum o yüzden.

25/37

TULUHAN TEKELİOĞLU: "Daha demokratik bir ülke için..." KARARI: EVET 12 Eylül’de 10 yaşımdaydım ve teyzem Mamak Cezaevi’ndeydi. O dönemi çok iyi biliyorum. O yüzden daha demokratik bir ülke için evet diyeceğim ama üzerinde çalışmalar yapılması

26/37

İHSAN KALKAVAN: "Referanduma bir parti oylaması olarak bakmıyorum" KARARI: EVET Aklı başında, biraz mürekkep yalamış, politik hesaplar içinde olmayan herkes evet demeli. Anayasayı eksik buluyorum ama yine de evet diyeceğim. Ben ayrıca bu referanduma bir parti oylaması olarak bakmıyorum.

27/37

MURAT YALÇINTAŞ (İTO Başkanı): "Türkiye’nin oynadığı role uygun yeni bir anayasaya ihtiyacı var" KARARI: EVET Herkesin bu referandumu politik bir duruş olarak algılamak yerine partiler üstü bir mesele olarak görmesi gerekir. Anayasanın kısmen de olsa değiştirilmesi bizim için önemlidir. Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada oynadığı role uygun yeni bir anayasaya ihtiyacı var.

28/37

SERAY SEVER: "Herkes oy kullanmalı" KARARI: EVET Herkesin oy kullanması gerektiğine inanıyorum. Ben de oy kullanacağım. İnsanlar sandığa gidip özgürce oylarını kullanmalı.

29/37

ŞİFO MEHMET KARARI: EVET Sivil bir anayasa için ve daha demokrat bir ülkede yaşayabilmek adına ben de yeni anayasa paketini destekliyorum.

30/37

HARİKA AVCI KARARI: EVET Allah hayırlısını versin. Ne gerekiyorsa bir an evvel yapılsın. Artık siyasilerin birbirleriyle laf atışmasından bıktık.

31/37

YAŞAR ALPTEKİN: "Bu anayasa Türkiye’nin önünü açacak" KARARI: EVET Benden sonraki kuşaklara iyi bir gelecek bırakmak istiyorum. Askeî darbe anayasasıyla yönetilmek istemiyorum. Bu anayasa Türkiye’nin önünü açacak. Bu anayasaya hayır diyenin ölü ya da deli olması gerekir.

32/37

YEŞİM SALKIM KARARI: EVET Referandumda evet oyu vereceğim. Çünkü bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. Herkesin hayrına olacak şeyler varsa anayasa bile değişmelidir.

33/37

NEJAT YAVAŞOĞULLARI KARARI: HAYIR Yeni anayasayla yürütmenin yargı üzerinde olumsuz bir egemenlik sağlayacağını düşünüyorum. Bu durumu Türkiye’de yönetime gelecek olan iktidarlar üzerinde denetimi azaltacağını düşünerek tehlikeli buluyorum.

34/37

ÖZDEMİR ERDOĞAN: "Darbe anayasasıyla hiçbir yere gidemeyiz" KARARI: EVET Bu anayasanın değişmesi gerek. Darbe anayasasıyla hiçbir yere gidemeyiz. Ben de bu referandumda evet oyu kullanacağım.

35/37

PROF. DR. İSKENDER PALA KARARI: EVET Oyum tabii ki evet olacak. Benim için birinci evet sebebi; TSK’dan yargısız infaz ile ihraç edilen 1665 insanın hakkının aranması ve haklarının iadesi sürecinin referandumdaki evet sonucuyla başlayacak olması.

36/37

GÜL DÜRÜST: "Anlamak için biraz daha zamana ihtiyacım var" KARARI: KARARSIZ Henüz net bir karar vermedim. Gazeteleri ve köşe yazarlarını sıkı takip etmeme rağmen o kadar farklı yorumlar var ki anlayamıyorum. Anlayıp, irdelemek ve doğru karar vermek için biraz daha zamana ihtiyacım var.

37/37