Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kansere sebep olan yiyecekler

Kansere sebep olan yiyecekler, uzmanlar tarafından sıralandı.

1/27

Çoğumuzun dolabında olup, zararlarına rağmen tükettiğimiz ürünler sıralandı.

2/27

Mikrodalgada patlamış mısır, Patlamış mısır nispeten sağlıklı bir atıştırmalıktır, ancak onu patlatmak için uygun olmayan yol, sağlığı bozuyor.

3/27

Mikrodalga torbalarının içinde perflorooktanoik ast (PFOA) adlı bir kimyasal madde olduğunu belirten uzmanlar, birçok çalışmanın, PFOA tüketim nedeniyle böbrek, mesane, karaciğer, pankreas ve testis kanserlerine neden olabileceğin gösterdiğini söyledi.

4/27

Konserve yiyecekler Konserve yiyeceklerle ilgili sorun depolama alanından kaynaklanıyor.

5/27

Hemen hemen tün alüminyum kutular bisfonel-A veya kısaca kansere sebep olan BPA ile kaplıdır.

6/27

Domatesler ve asit oranı yüksek diğer yiyecekleri konserve kutularından tüketmek çok tehlikelidir.

7/27

Cips Cipste sadece yüksek oranda yağ ve sodyum yok. Aynı zamanda vücudun tanımadığı yapay tatlar, koruyucu maddeler, gıda renklendiren maddeler bulunmaktadır.

8/27

Yüksek sıcaklıkta kızartılır ve istenen çıtır dokunun elde edilmesi sağlanır ancak bu durum sigarada da bulunan tanınmış bir kanserojen olan akrilamide zemin oluşturur.

9/27

İşlenmiş, tütsülenmiş kırmızı etler Bu liste hamburger, sosisli sandviç, sosis gibi yiyecekleri içerir.

10/27

Genel olarak her gün yenilen kırmızı etin, kanser riskini yüzde 22'ye kadar arttırdığı çalışmalarda gösterilmiştir.

11/27

Çiftlik somonu ABD'de yapılan araştırmaya göre; omega-3 yağlarına ihtiyaç vardır ancak bazı çiftliklerde somonlar pestisit, kimyasal, antibiyotik ve diğer kanserojenlerden etkilenmiş bir diyetle beslenirler. Satılan somon balıklarının yaklaşık yüzde 60'ı ise çiftlik somonudur. Read more: http://www.sigortagundem.com/foto-galeri/kansere-sebep-olan-14-yiyecek-galeri/1382686/5#ixzz5dyyR9aAB

12/27

Hidrojenize yağlar-trans yağlar. Hidrojenize yağlar, daha uzun süre daha taze kalmaları için kullanılır. İşlenmiş gıdalarda bulunur ancak vücutta kansere yol açan hücrelerin yapısını etkiler.

13/27

Beyaz un, işlenmiştir. Tahıllarda doğal olarak bulunan besin maddelerinin çoğunu tahrip edilir. Değirmenler bir kimyasal olan klor gazı ile unun ağartılmasını sağlar.

14/27

GDO'lu gıdalar Genetiği değiştirilmiş gıdalar bir laboratuvarda zararlılara karşı daha dayanıklı olacak ve sağlam şekilde nakliyeye dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

15/27

Yapılan açıklamaya göre; Amerika'da hemen hemen tüm tahıllarda (soya fasulyesi, buğday ve mısır) GDO'ludur. Ancak Avrupa'daki birçok ülke GDO'lu ürünleri yasakladı.

16/27

Yüksek fruktozlu mısır şurubu Basitçe söylemek gerekirse bu tatlandırıcı, kanser hücrelerinin en sevdiği besin maddesi olarak açıklanıyor.

17/27

Direkt kansere neden olmayabilir ancak kanser hücrelerinin hızla çoğalmasına ve büyümesine izin verir. Genel olarak rafine şeker ve özellikle paketlenmiş yemeklerde bulunur.

18/27

Yapay tatlandırıcılar İnsanların kilo almamalarına yardımcı olmak için özel olarak yapılan tatlandırıcılardaki kimyasallar, özellikle aspartam, vücutta ciddi bir toksine dönüşür.

19/27

Alkol Fazla tüketilen alkolün ağız, yemek borusu, karaciğer, kolon, rektum ve meme kanseri riskini artırdığı gösterilmiştir.

20/27

Organik olmayan meyveler ve sebzeler Organik olmayan ürünlerde atrazin, tiyodikarb ve organofosfatlar gibi çok tehlikeli pestisitler bulunuyor.

21/27

Atrazin, insanlarda ciddi sağlık ve üreme sorunlarına neden olduğu bilinen bir kimyasaldır. Avrupa ülkelerinde kullanımı yasalarca yasaklanmıştır, ancak ABD'de kullanılmaktadır. Ne yazık ki, ürünü yıkamak üzerindeki kimyasal kalıntıları temizlemiyor.

22/27

Salamura gıdalar, nitratlar veya nitritler, tuz ve sirke kombinasyonu ile sertleştirilir. Ayrıca yapay renklendirici de eklenebilir.

23/27

Sirkenin kendisi bazı sağlıklı niteliklere sahipken, turşu gibi gıdalardaki yüksek tuz seviyesi ve nitratlar / nitritler sağlığınızı bozabilir.

24/27

Sıcak içecekler Son zamanlarda yapılan çalışmalar, düzenli olarak çok sıcak içecekler tüketmenin yemek borunuza zarar verebileceğini ve boğaz kanserine yol açabileceğini göstermiştir. Bilim insanları bunu 65 derece olarak açıklıyor.

25/27

Kansere neden olan bu yiyeceklerin birçoğu, düzenli olarak yediğimiz birçok üründe bulunan bileşenlerdir.

26/27

Onlardan kaçınmayı düşünmek, özellikle günlük yaşamın stresini hafifletmeye yardımcı olan yiyeceklerden vazgeçmek zor olsa da daha sağlıklı beslenmelisiniz.

27/27