Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kış aylarının vazgeçilmez içecekleri

Kış aylarında soğuktan korunmak için kat kat giyinmek yerine en sevilen içeceklerle içinizi ısıtabilirsiniz...

1/29

Türkiye’de hemen her saat demlenip içilebilen, yeşilden siyaha, siyahtan kırmızıya dönüşen çay, kış aylarının olmazsa olmazıdır ve aklınıza gelebilecek her yerde bulabilirsiniz....

2/29

Tüketeceğiniz bir bardak Dünya kahvelerinden bir çeşit yahut Türk kahvesi ısınmanıza yardımcı olabileceği gibi baş ağrısı, karaciğer ve mide rahatsızlıklarına da iyi gelmekte.

3/29

İçerdiği antioksidanla kanseri önlemede yardımcı olan kahve, konsantrasyonu arttırıcı bir içecektir. Dengeyi kaybettiğinizde ise bu faydalar yerini vitamin ve mineral kaybına, migreni tetiklemeye, vücudun su kaybı yaşamasına, şeker, tansiyon ve kalp ritmlerinde bozukluğa bırakabilir.

4/29

Son dönemde kahve işletmelerinin artmasıyla birçok çeşidi bulunup hepsinin özellikleri farklılık gösterse de hepsinin temelinde ortalama bu özellikler bulunur.

5/29

İstanbul’da yaşıyorsanız ya da gezi amaçlı gelmiş bile olsanız tadına bakmadan gitmemeniz gereken bir içecektir boza. Çoğu insan ve ustaları tarafından soğuk tüketilmesi önerilse de, sıcak da tüketilebiliyor ve kış aylarında hoş tadı içinizi ısıtmaya oldukça yardımcı. Darı irmiği, şeker ve sudan üretilen boza, A, B, C ve E vitaminlerini bünyesinde bulundurmasının yanısıra; mayalandırıldığında da ender gıdalarda görülen laktik asit üretimiyle hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

6/29

Kış mevsiminin gelmesiyle dolaplarda yeri hazır olan hatta ona özel bir kupa bile alınan sahlep ya da salep,orkide ailesinin toprak altı yumrularından elde edilir.Bitkinin kurulup sonrasında toz haline getirilmesi ve tarçınla harmanlanması sonucu hazırlanan salep, süt veya sıcak su ile içilmeye hazır hale getirilir. Üzerine yeniden tarçın takviyesi yapılarak içilen bu enfes kış içeceği, kalbi kuvvetlendirme, zihnin çalışma gücünü arttırma, öksürük ve bronşite iyi gelir. Bilinen bir yan etkisi olmamasından dolayı kış boyunca her üşüdüğünüzde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

7/29

Eritilmiş kakao ya da çikolatanın, sıcak süt veya su ile buluşturulmasıyla ortaya çıkan küçük büyük herkesin ilgi odağıdır sıcak çikolata. 2000 yıl önce Mayalar tarafından hazırlanmış olup hala keyifle içilen bu içecek, isteğe ve yapıldığı yere göre koyu ya da sıvı bir kıvamda tüketilir.

8/29

Nane-limon: Soğuk algınlığı başlığında toplanan kış rahatsızlıklarının baş düşmanıdır. Biraz öksürdüğümüzde ya da burnumuz akmaya başladığında, annelerimizin 5-10 dakika gibi kısa bir sürede hazırladığı nane limon, kısa sürede kaybedilen enerji ve vitamini bize geri kazandırıyor. Nane ve limonun suda kaynatılması, karabiber, zencefil ve aroma katması için elma, armut parçaları ve son olarak bal ile tüketilebilen mucize karışım, özellikle mideye son derece faydalıdır.

9/29

Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinin muhteşem fotoğrafları....

10/29

11/29

12/29

13/29

14/29

15/29

16/29

17/29

18/29

19/29

20/29

21/29

22/29

23/29

24/29

25/29

26/29

27/29

28/29