Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Masallardan fırlamış gibi görünen 30 şehir

Yaşadığımız yerden bunaldığımız, masallara inanmak istediğimiz zamanlar için, dünya üzerinde bulunan o büyülü, masal gibi yerleri listeledik.

1/50

Bu yerleri gördükten sonra, bulunduğunuz yerden koşarak uzaklaşmak isteyeceksiniz.

2/50

1. Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti Prag'tan yaklaşık iki saat uzaklıkta bulunan bu Çek Cumhuriyeti şehrinin merkezi Vltava Nehri üzerinde inşa edilen 13. yüzyıldan kalma kale.

3/50

2. Annecy, Fransa'da başka nerede, kaldırım taşı sokakları, dar sokaklar, kanallar ve pastel renkli evler bulur musunuz? Küfür .

4/50

3. Oak Bluffs, Massachusetts,Martha's Vineyard'daki bu bölge, renkli zencefilli evleri süpürme kasabasını çevreleyen yeşil renkleriyle biliniyor.

5/50

4. Ronda, İspanya, yüksekliklerden korktuğunuzda, bunlardan bir tanesini oturtmak isteyebilirsiniz. İspanya'nın en eski şehirlerinden biri olan Andalusian mücevher, M.Ö. 9. yüzyılda kurulmuştur. Yeni ve eski şehirler, dramatik El Tajo vadisine kıyasla bir köprü ile bağlı.

6/50

5. Chefchaouen, Fas Bu Fas kasabasına neden "Mavi Şehir" denildiğini anlamak kolaydır.

7/50

Renk düzeni, Yahudilerin İspanyol Engizisyonundan kaçtığı ve gökyüzünün rengini taklit etmek için şehri boyadıkları 15. yüzyıla kadar uzanıyor.

8/50

Chefchaouen sokaklarında mavi tonları hakim...

9/50

6. Pelourinho, Salvador, Brezilya, Jeopardy'de kendinizi bulursanız, bu şehrin (yerli halka Salvador de Bahia olarak bilinir) Brezilya'nın ilk başkenti olduğunu unutmayın.

10/50

7. Cua Van, Ha Long Bay, Vietnam, Cua Van, 170'in üzerinde evin birleştiği Ha Long Körfezi kıyısındaki tüm kayan balıkçı köylerinin en büyüğüdür.

11/50

Zümrüt suyunun arka bahçesinde görülen görüntüsü ve kalker karstleri arasında dolaşmak çok perişan değil.

12/50

8. Siglufjörður, İzlanda için Reykjavik'ten daha fazla var, millet. Ülkenin kuzey kıyılarındaki bu küçük balıkçı köyünü ziyaret etmeyi düşünün.

13/50

Yaz aylarında, dağlarda yürüyüş yapabilir, gölde tekne gezebilir ve benzersiz siyah kum kıyılarına hayran kalabilirsiniz.

14/50

9. Vernazza, İtalya, Dünyadaki en instagrammable yer? Evet. Vernazza, İtalya'nın Kuzeybatı kıyısındaki Cinque Terre'yi oluşturan beş Crayola renkli kasabalardan biridir.

15/50

Dar Arnavut kaldırımlı sokaklardan birini aşağıya çevirirseniz, baktığınız her yerde Ligurean Denizi'nin çarpıcı manzaralarını bulacaksınız.

16/50

10. Gasadalur, Faroe Adaları, Hepsinden kurtarmaya mı çalışıyorsun? Faroe Adaları'ndaki bu uzak köyden başka bir yere bakmayın.

17/50

Gazadalur, nüfusu bir düzineden fazla olan bu alanlar ve yükselen dağlar arasında yer almaktadır. Sadece yeryüzündeki en izole edilmiş yer olabilir.

18/50

11. Wuyuan, Jiangxi, Çin, Jiangxi eyaletinde yer alan bu muhteşem kırsalda, Huizhou tarzı mimaride inşa edilmiş düzinelerce eski köye ev sahipliği yapıyor.

19/50

12. Marsaxlokk, Malta,Bu küçük balıkçı köyünü Malta'nın güneydoğu kıyısında bulacaksınız.

20/50

Liman, parlak boyalı balıkçı tekneleri, hareketli Pazar deniz ürünleri pazarları ve günün yakalamak için hizmet veren restoranlar ile noktalanmaktadır.

21/50

13. Hallstatt, Avusturya dağ kasabası bir öykü kitabından çıkmış gibi görünüyor.

22/50

Hallstatter Denizi ile Dachstein Dağları arasında yer alan otel, 16. yüzyıldan kalma Alpler'deki evlerin, berrak bir gölün ve şimdiye kadar gördüğünüz en şirin kasaba...

23/50

14. Reine,Norveç'in Lofoten Adaları'ndaki bu resim mükemmel balıkçı kasabasında donan soğuk kışlar boyunca hijyen için hazırlanın.

24/50

15. Ouro Preto, Brezilya,Bu sömürge kasabanın adı, Brezilya'nın altın çağına bir baş işareti "kara altın" olarak tercüme eder. Saray caddeleri ve barok binalar bir vadinin dik tepelerine inşa edilmiştir.

25/50

16. Stowe, Vermont,Eğer sonbahar yaprakları için emici iseniz (ve hepimiz değil miyiz?) Sonbaharda bu şirin Vermont kasabasını ziyarete kadar bekleyin.

26/50

17. Tenby, Galler'deki tüm sahil kasabalarından hiçbiri Carmarthen Körfezi'ndeki bu pastel giyimli köy kadar büyüleyici değil.

27/50

18. Procida, İtalya, Napoli kıyılarındaki bu teknik adayı yüzüyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, çoğu turistin radarından uzakta, o yüzden gitmeden önce gidin.

28/50

19. Valparaiso, Şili, Santiago'dan sadece 90 dakika uzaklıktaki bu bohem Şili şehri, Güney Pasifik'teki en önemli deniz limanlarından biridir.

29/50

Şehrin şaşırtıcı sokak sanatı ve tepelerde inşa edilen renkli evler doludur.

30/50

20. Rovinj , Hırvatistan'ın en güzel ve romantik kasabası için güçlü bir rakip olan Rovinj'in eski kenti Adriyatik kıyılarında oturuyor.

31/50

Sokaklar canlı renkli evler, galeriler, barlar ve restoranlar ile kaplı.

32/50

21. Castle Combe, Wiltshire, İngiltere'de yer alan bu kasaba yeşil doğasıyla ve taş evleriyle oldukça güzel bir yer...

33/50

22. Marvao, Portekiz, Alentejo'nun Portekiz bölgesinde bulunan bu ortaçağ tepenin köyünü bulacaksınız. Duvarlı şehir, badanasız evler, bakımlı bahçeler ve ikonik bir kale ile doludur.

34/50

23. Himalayalar'da bir köy, Tibet, Sadece yürüyerek veya at ile ulaşımı olan, Himalayalar'da gizli olan manastırları desteklemesi için kurulan birçok köyden sadece birisi.

35/50

24.Göreme, Kapadokya Turkey (Yeraltı şehri) Şehrin tarihi Roma İmparatorluğu çağına dayanmaktadır.

36/50

Bölgede bulunan peribacaları yapılmış olan evleri desteklemektedir ve bazı kiliseler direk olarak bu peribacalarının içlerine yapılmıştır.

37/50

25.Shirakawa-go, Japonya, Geleneksel bir Japon köyü olan bu yerdeki evlerin çatıları düşen çığlar sebebi ile inanılmaz şekilde güçlü inşa edilmiştir.

38/50

Gizemli ormanları ve etrafı saran yüksek dağlar bu kasabayı ele geçirilmesi zor bir yer yapmıştır.

39/50

26.Ericeira, Portekiz, Tarihi 1200'lü yıllara dayanan, 7000 sakini ve 40 plajı bulunan kasabada havlunuzu serebilecek bir yer ararken çok zorlanacağınızı söylemekte fayda var.

40/50

27.Garmisch-Partenkirchen, Bavyera, Almanya,1936 Kış Olimpiyatları'nın yapıldığı, Almanya'nın en yüksek rakımına sahip olan küçük, şirin kasabası.

41/50

28.Hollanda’nın lale tarlaları.. Lalenin Hollanda’daki tarihi eskilere, taa 16.yy. a kadar uzanıyor. Masallardan fırlamış gibi görünen bu çiçek tarlalarını yürüyerek ya da bisikletle gezebiliyorsunuz.

42/50

Bunların en popülerleri Hollanda’nın batısında Leiden ve Den Helder şehirlerinde bulunuyor. Gerçek olamayacak kadar güzel ve çocuk kitaplarından bir resim gibi…

43/50

29.Çarpık Ev, Polonya, Polonya’daki 4000 metre karelik bu çarpık ev, çocuk kitapları çizeri Jan Marcin Szancer ile ressam Per Dahlberg’in eserlerinden esinlenilerek yapılmış.

44/50

Bu ev, bir sahil kasabası olan Sopot’ta yer alıyor ve içerisinde alışveriş merkezi, restoranlar ve bir radyo istasyonu bulunduruyor…

45/50

30.Sagrada Familia, Barcelona-İspanya, İspanya’nın en ünlü mimarlarından biri olan Antoni Gaudi’nin tasarımı olan bu Roman Katolik kilisesi UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde.

46/50

Gaudi 1926’da öldüğünde yapının sadece dörtte biri tamamlanmıştı, bu yüzden inşaatı hala mimarlar tarafından sürdürülüyor.

47/50

Ve Gaudi’nin 100. ölüm yıldönümü olan 2026’da projenin tamamlanması planlanıyor. Bu hayal ürünü yapıt, sırlarla dolu bir şato gibi…

48/50

Sagrada Familia, Barcelona-İspanya

49/50

Sagrada Familia, Barcelona-İspanya

50/50