Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Mavi Marmara Baskını soruşturma komitesi

Başkan Yaakov Turkel (75) İsrail’in eski yüksek mahkeme yargıcı olan Turkel, 1935’te Tel Aviv’de doğdu. Medeni hukuk uzmanı olan Turkel 2005’te aktif görevinden emekli oldu. İsrailli uzmanların muhafazakâr bir hukukçu olarak tanımladığı Turkel’in soruşturma komisyonlarındaki deneyiminin çok az olduğu belirtiliyor. Turkel, halen askeri mahkemenin temyiz panelinin üyelerinden biri.

1/5

Üye, Şabtai Rosen, 93 İngiltere doğumlu Rosen, Bar Ilan Üniversitesi’nde uluslararası hukuk profesörü olarak çalışıyor. İsrail’in 1967-1971 yılları arasında Birleşmiş Milletler (BM) misyonunun başkan yardımcılığını ve 1971-1974 arasında ise İsrail’in BM daimi temsilciğini yapan Rosen, 1960’ta hukuk felsefesi alanında İsrail Ödülü’ne layık görüldü. Deneyimli hukukçu 2004 yılında da Lahey Uluslararası Hukuk Ödülü’nü kazandı.

2/5

Üye, Amos Horev, 86 İsrail ordusundan emekli bir general ve İsrail Teknoloji Üniversitesi Hayfa Teknoloji Enstitüsü’nün başkanı olan Horev, İsrail’in savunma makamlarının baş bilim adamı ve İsrail sanayinin en önde gelen savunucularından biri olarak görülüyor.

3/5

Gözlemci, David Trimble, 65 (Kuzey İrlanda) Kuzey İrlanda Başbakanı olan Trimble, Nobel Barış Ödülü sahibi. Temsil ettiği Protestanlarla, Katolikler arasında İyi Cuma Anlaşması olarak da bilinen ABD’li arabulucu George Mitchell’ın arabuluculuğundaki Ulster güç bölüşümü anlaşmasında önemli rol oynayan Trimble şu an İsrail ve Filistinliler arasında arabulucu konumunda.

4/5

Gözlemci, Ken Watkin (Kanada) Kanada ordusunun hukuki kanadının eski şefi olan Watkin, Somali’deki Kanada Hava Alayı Savaş Grubu’nun faaliyetlerini inceleyen sivil/askeri komiteye hukuki danışmanlık yaptı. 1995-2005 yılları arasında 1994’te yaşanan Ruanda soykırımıyla ilgili soruşturmalar ve incelemelerde de danışmanlık yapan Watkin, Kanada donanmasına ve Bosna’daki Kanadalı komutanlara da hukuki konularda danışma hizmeti verdi.

5/5