Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Medeniyetlere ev sahipliği yapan Ani turistlerin gözdesi

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan, "Dünya Kenti", "Medeniyetler Beşiği", "Binbir Kilise" ve "40 Kapılı Şehir" olarak da adlandırılan Ani Örenyeri, 4 mevsim ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

1/22

Türkiye- Ermenistan sınırında yer alan, Kars'ın Arpaçay ilçesi yakınında bulunan Ani Örenyeri, 961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığı döneminde Ermeni hükümdarlarına başkentlik yaptı. 11. ve 12. yüzyıla ait İslam mimarisi eserlerini de bünyesinde barındıran antik şehir, 15 Temmuz 2016'da Dünya Mirası Listesi'ne dahil edildi.

2/22

İlk yerleşimin milattan önce 3 binli yıllara dayandığı ve Saka Türkleri, Sasaniler, Bagratlı Krallığı, Bizanslılar, Şeddat Oğulları Beyliği, Anı Gürcü Atabeyleri, Harzemşah Devleti, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlı Devleti ile Rusların hüküm sürdüğü Ani, bölgeye çok sayıda turist çekiyor.

3/22

Kurulduğu günden bu yana 23 medeniyete ev sahipliği yapan, aynı zamanda Kafkaslardan Anadolu'ya ilk giriş kapısı olan Ani, ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarında ziyaretçilerin ilgi odağında.

4/22

2 AYDA 24 BİN 950 KİŞİ ANİ'Yİ ZİYARET ETTİ

Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, Ani Örenyeri'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ören yerlerinden birsinin olduğunu vurguladı.

5/22

Ani'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesiyle ilginin daha da arttığını vurgulayan Alp, "Ani Örenyeri'nin özelliği ve örenyeri içinde bulunan taşınmaz kültür varlıklarının, mimari yapılarının korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çok ciddi çalışmalar yapılıyor.

6/22

Bunun için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü geçen yıl başlattığı karşılama merkezi, otopark ve diğer donatı alanlarından oluşan kompleks inşaatı devam ediyor." ifadesini kullandı.

7/22

Alp, Kars Valisi Rahmi Doğan'ın gayretleriyle Kars'ta yoğun bir turist hareketliliğinin olduğuna değinerek, "Ani Örenyeri'ni ziyaret eden ziyaretçi sayılarımızda çok ciddi artışlar oldu. 2017 yılı sonunda bir yıllık ziyaretçi sayımız 41 bin 685, 2018 yılının ilk 2 ayında yani ocak ve şubat aylarında 24 bin 950 kişi ziyaret etti. Yüzde 70-80'lere varan bir artış var." dedi.

8/22

"BEKLENTİMİN ÇOK ÜSTÜNDE MÜKEMMEL BİR YER"

Ani'nin 4 mevsim ilgi gördüğünü aktaran Alp, şunları kaydetti: "Her mevsim güzelliği var, kışın ayrı bir güzel, yazın çok daha başka bir güzelliği var. Coğrafyayla birlikte Ani'nin mimari ve arkeolojik özelliklerini birleştirince Ani'nin güzelliği bir başka oluyor. Herkesi Ani'ye bekliyorum ve buraları görmelerini tavsiye ediyorum. Yabancıların ilgisi de yoğun turist olarak çok ciddi artışımız var."

9/22

Londra'dan Kars'a gelen Lale Hamleci de Doğu Ekspresi ile yolculuk yaptığını ve Ani Örenyeri'nin mükemmel bir yer olduğunu belirtti. Hamleci, "Herkese buraya gelmesini tavsiye ediyorum.

10/22

Ani'yi haberlerde gördüm çok merak ettim, hayatta ne bekleyeceğimi bilmiyordum çıktım geldim, çok büyük bir sürpriz oldu, beklentimin üstünde çok çok mükemmel bir yer gördüm. Tekrar geleceğim. Farklı aile ve arkadaşlarla geleceğiz. Ani'yi görmeden dünyayı görmüş olmayacaksınız, burayı mutlaka görmeniz lazım, burada bir dünya gördüm." dedi.

11/22

"BÜTÜN DÜNYANIN BURAYA GELMESİ LAZIM"

İngiliz vatandaşı Stephen Hargrave de Ani'ye hayran kaldığını ancak bir kaç hafta öncesine kadar Ani'den haberinin olmadığını ifade etti.

12/22

Hargrave, "Bir arkadaşım Doğu Ekspresi ile yolculuk yapmamızı önerdi. Ankara'dan Doğu Ekspresi ile buraya geldim. Kars ve Aniyi keşfettim çok güzel bir tecrübe oldu. Londra'ya döndüğüm zaman herkese bahsedeceğim, burayı herkese anlatmaya çalışacağım. Bana göre bütün dünyanın buraya gelmesi lazım." diye konuştu.

13/22

İstanbul'dan gelen Pelin Şen ise Ani Örenyeri'ni sosyal medyadan gördüklerinden çok daha güzel olduğuna işaret ederek, "Türkiye'de böyle gezilmesi ve görülmesi gereken güzel yerler var Kars da bunlardan biriydi. Ani'de görülecek çok fazla yer var." değerlendirmesinde bulundu.

14/22

15/22

16/22

17/22

18/22

19/22

20/22

21/22