Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Mesut Özil’in özeli

Türkiye karşısında attığı golden sonra sevinemeyen Mesut Özil, Almanya'da kahraman ilan edildi.

1/18

Bild gazetesi bugün Mesut'un ailesiyle ilgili bilgiler verdi.

2/18

Gelsenkirchen'de doğan Mesut'un dedesi ülkeye misafir işçi olarak gelmiş.

3/18

Dedesi ardından 100'den fazla Özil'i Almanya'ya götürmüş.

4/18

Bild, Özil ailesi için 'klan' yorumunu yapmış.

5/18

Mesut, annesi Gül, erkek kardeşi Mutlu (24) kız kardeşleri Duygu (19) ve Neşe (13) ve babası Mustafa (42) ile birlikte yaşıyor.

6/18

Restoran işleten Mesut'un babası evlerinde sadece Türkçe konuşulduğunu belirtiyor.

7/18

Küçükken mahallesinde "Maymun kafesi" diye adlandırılan futbol sahasında gece gündüz, karda yağmurda sürekli arkadaşlarıyla top oynayan Mesut[6], futbola 1995 yılında DJK Westfalia 04 Gelsenkirchen takımında başladı.

8/18

Schalke 04’ün gençler takımında bir yıl kadar top koşturduktan sonra ve Bayern Münih‘i 2-1 yenerek gençlerde Almanya Şampiyonu olduktan sonra, o dönemde Schalke 04 başkanlığını yürüten Gerhard Rehberg, Mesut Özil'i yakın dostu olan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün'e götürür.

9/18

O tarihte Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın ile görüşüp futbolcuyu idmana götürmüş ancak yöneticiler "Bu çocuk çok cılız. Solucan gibi. Bundan futbolcu olmaz. Denemeye bile gerek yok." sözünün üzerine Beşiktaş’ın kapısını çalmışlar ama onlar da "Futbolcu tipi yok" diyerek benzer bir tavır sergilemiş.

10/18

Bu yaşananlardan sonra Fenerbahçe’nin yolunu tutmaya ise cesaret edememişler. Türkiye macerası başlamadan biten Mesut, 12 Ağustos 2006 tarihinde Schalke 04 ile profesyonel kontrat imzaladı.

11/18

17 yaşında Bundesliga'da top koşturan Mesut'a en büyük destek aynı takımda oynayan Altıntop kardeşlerinden gelmiştir. Kendi sözleriyle :

12/18

“17 yaşında Bundesliga'da formaya giymeye başlıyorsunuz. Bunun ağırlığını kaldırmak kolay değil. Halil de, Hamit de bana bu dönemde ağabeylik yaptılar. Halil ve Hamit Altıntop kardeşler benim için büyük şanstı."

13/18

17 Ağustos 2010 tarihinde Santiago Bernabeu Stadı'nda düzenlenen imza töreninde kendisini eflatun-beyazlı yapan yılda 5 milyon avro'dan 6 yıllık sözleşme imzaladı.[14] José Mourinho'nun ısrarı üzerine Real Madrid'e imza attığını belirten genç futbolcu, imza töreninde:

14/18

"Real Madrid'de forma giyecek ilk Türk olduğum için mutluyum. Takımda kaliteli oyuncular fazla, elimden geleni vereceğim. Tüm hayatım boyunca ailem ve arkadaşlarımdan büyük destek aldım. Kaka gibi bir oyuncuyla oynayacak olmaktan ve Mourinho ile çalışacak olmaktan dolayı mutluyum."

15/18

Forma numarası 23'tür. Tıpkı Zidane gibi göçmen çocuğu olan Mesut için İspanyol basını Alman Zidane diye bahsediyor.

16/18

3 Ekim 2010 tarihinde, 6-1 kazandıkları Deportivo La Coruña maçında ilk onbirde maça çıkan Mesut La Liga'da ilk golünü kaydetmiştir.

17/18