Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Musul'da halk şehri boşaltıyor Kerkük alarmda

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü ile güvenlik güçleri arasında devam eden çatışmalardan dolayı binlerce Musullu, Erbil ve Duhok'a kaçıyor.

1/22

Musul'da 5 gündür aralıksız devam eden çatışmalar şiddetleniyor. Özellikle IŞİD'in Musul Havaalanı'nı, Irak-Suriye sınırdaki gümrük kapısını ve daha birçok önemli noktayı ele geçirmesinden dolayı kent halkı, çareyi çevre illere kaçmakta buluyor.

2/22

Dün akşam geç saatlerde Erbil ile Duhok arasındaki Hazer güvenlik noktasına 2 kilometre mesafedeki Peşmerge güçlerine sığınan Musullular, aynı noktada bekletiliyor.

3/22

Bugün sabah saatlerinde gelenlerin sayısındaki artış sebebiyle güvenlik noktası geçişlere açılırken çatışmaların yol açtığı kaos nedeniyle halsiz düşen, baygınlık geçiren Musullulara bölge halkı su ve yiyecek dağıtıyor.

4/22

Kamp yapılacak Burada güvenlik kontrolünden geçirilen aileler için kamp inşa edilecek. Erbil Valiliği ve Hebat Kaymakamlığı kamp yapımını gerçekleştirmek için fizibilite çalışmalarına başladı.

5/22

Hebat Kaymakamı Rızgar Mustafa AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle dün geceden beri çok yoğun bir insan göçüyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

6/22

Mustafa, binlerce kişinin bir gün içerisinde Erbil'e sığınmak istemesi karşısında zor anlar yaşadıklarını, hazırlıksız yakalandıklarını belirtti.

7/22

Yaşanan bu göçün üstesinden gelmek için polis, peşmerge, idari ve sağlık personeliyle birlikte çalıştıklarını ifade eden Mustafa, "Erbil geçen sene Suriye'den gelen sığınmacılara hazırlıksız yakalanmıştı. Şimdi de Musul halkı, kentini terk etmek zorunda kaldı. An itibarıyla zorluklar yaşıyoruz ancak onlara sahip çıkmak için bütün imkanlarımızı kullanacağız. Musullu misafirler için bu bölgeye yakın bir yerde kamp yapım çalışmasına başlayacağız" diye konuştu.

8/22

"Musul'da ölüm var, korku var" Musullu Leyla Hasıl da kentlerinde çok büyük bir savaş yaşandığını, hükümetin kontrolü kaybettiğini söyledi.

9/22

İki gündür IŞİD'in çok sayıda yeri ele geçirdiğini ve yüzlerce insanı öldürdüğünü kaydeden Hasıl, "Biz de ölmemek için çareyi kaçmakta bulduk. Dün geceden beri buradayız. Musul'da ölüm var korku var. Çocuklarımıza birşey olmasın diye yuvamızı bırakıp kaçmak zorunda kaldık" şeklinde konuştu.

10/22

Hava sıcaklığının 40 derecede seyrettiğini ve yürüdüğü için halsiz düştüğünü belirten 60 yaşındaki Muhammet Yusuf ise Musul'da güvenlik güçlerinin kontrolünün bulunmadığını ve herkesin canını kurtarmak için kaçtığını ifade etti.

11/22

Yusuf, "Kentimizi evlerimizi mahvettiler. Her tarafta bomba ve silah sesleri var. Çocuklarımı aldım, arkamıza bakmadan kaçtık" dedi.

12/22

Kerkük Valiliği kentte sokağa çıkma yasağı ilan etti Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki kentlerde güvenlik güçleri alarmda bekletilirken Musul'un komşusu Kerkük'te ise bir karara imza atıldı.

13/22

Kerkük Valiliği, kent merkeziyle bağlı ilçe ve nahiyelerde Musul'daki çatışmaların sıçrama ihtimalini gerekçe göstererek geceleri sokağa çıkma yasağı ilan etti. Karar, Valiliğe bağlı Yerel Yönetimler Güvenlik Komisyonu tarafından alındı. Buna göre vatandaşlar, süre belirtilmeden her gece 23.00 ile 04:00 arasında sokağa çıkamayacak. Bu kararın vatandaşların güvenliği için hayati önem taşıdığı belirtildi. Vali Necmettin Ömer Kerim'in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda ülke genelindeki son güvenlik durumundan ötürü Kerkük'te olası saldırıların önüne geçmek amacıyla böyle bir kararın alındığına dikkat çekildi. Kerim, şehrin emniyeti için tüm güvenlik birimleri ve teşkilatlarının koordineli hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Vatandaşlarımızdan isteğimiz üzerilerine düşen görevlerini yerine getirmeleri ve güvenlik güçlerine yardımcı olmalıdırlar" dedi.

14/22

15/22

16/22

17/22

18/22

19/22

20/22

21/22