Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

National Geographic Türkiye'den muhteşem fotoğraflar

National Geographic Türkiye sayfasından inanılmaz fotoğraflar... Fotoğraf: Keren Su, Corbis Bazılarının yüksekliği 200 metreyi bulabilen ince uzun kumtaşı sütunları, Çin'in Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı'nda göğü adeta deliyor...

1/40

Fotoğraf: Mehmet Karaca Üzerinde bulunduğu bitkininkine çok benzeyen renkleriyle peygamberdevesi, doğal ortamında kolayca gizlenebiliyor.

2/40

Fotoğraf: Nick Ansell Genç bir alageyik, İngiltere'deki Weald Country Park'ta beslenmesine kısa bir ara vermiş, tüylerini düzeltiyor.

3/40

Fotoğraf: Jody MacDonald Ormanda yürüyüş yapan Rajan bile Havelock Adası'ndaki yağmur ormanlarının koca ağaçlarının yanında ufacık kalmış. Fotoğraftaki fil Rajan, ormancılık işlerinde çalıştıktan sonra emekli olmuş. Bu yürüyüşler –ve Andaman Denizi'ndeki günlük yüzmeleri– artık Rajan'ın günlük hayatının bir parçası.

4/40

Fotoğraf: Sergey Anisimov Rusya'nın Yamal Yarımadası'ndaki rengeyiği yetiştiricilerinin yanakları soğuktan kıpkırmızı olmuş çocukları oyunlarına kısa bir ara vermiş. Bu topluluklar aşırı soğuklarda yaşarken rengeyiği postundan yapılan, kürklü kısmı içe bakan ve "malitsa" adı verilen kıyafetlerinden medet umuyor.

5/40

Fotoğraf: Boryana Katsarova Sokağında kendi halinde yürüyen bir İstanbullu, duvarda beyaz el izleriyle oluşturulmuş bir çift melek kanadını sırtına takıvermiş

6/40

Fotoğraf: Şükrü Mehmet Ömür İzlanda'nın piramit şeklindeki dağı Maelifellssandur, koyu renkli volkanik arazinin ortasında kule gibi yükseliyor.

7/40

Fotoğraf: Nick Otto Minnesota'daki Superior Gölü'nde serinlemek isteyenler, gölün ortasındaki platformdan suya atlıyor.

8/40

Fotoğraf: Juan Hernandez Kenya'da bir leopar, bir ağaç dalından diğerine atlarken tüm estetiğini sergiliyor

9/40

Fotoğraf: Selahattin Kaçuru Ağrı, Doğubeyazıt'taki İshak Paşa Sarayı neredeyse tamamen sise gömülmüş; bir tek Türkistan'dakileri andıran kubbesi ve minaresi kalın bulut tabakasını delebiliyor. Uzun bir eksen üzerinde inşa edilen ve yüksek çevre duvarlarıyla bir kaleyi andıran yapı 1784-1785 yıllarında tamamlanmış.

10/40

Fotoğraf: Nicolas Le Boulanger Soğuk karşılama. Fransa, Paris yakınlarındaki Rambouillet Doğa Koruma Alanı'na çöken kırağı tüm bitki örtüsünü beyaza bürümüş. Bu beyazlığın içinden çıkıp gelen bir geyik, açık patikada fotoğrafçı Le Boulanger ile karşılaşmış. "Beş dakika kadar birbirimize baktık," diyen Le Boulanger bu esnada yüzlerce fotoğraf çekmiş.

11/40

Kurt dediğin ormanda geyik peşinde koşar, değil mi? Tam olarak öyle değil. Kanada'nın deniz kurtları sahillerde ve adalarda yaşıyor, deniz onlara ne verirse onu yiyor. Kanada'nın deniz kurtlarını National Geographic Türkiye'nin Ekim sayısında, dijital edisyonlarında veya web sitesinde keşfedin. >> http://nat.tg/denizkurtlari [Fotoğraf: Ian McAllister, Pacific Wild]

12/40

Fotoğraf: İbrahim Mücahit Yıldız Üsküdar'da iskeleye yanaşan bir vapur, Mihrimah Sultan Camii ve sıkışık trafik bir drone ile havadan böyle görünüyor.

13/40

Şu an Mars'ın yüzeyinde akmakta olan tuzlu suya bakıyorsunuz. [Fotoğraf: NASA/JPL-Caltech/Arizona Üniv.] NASA, Mars yüzeyinde sıvı su bulunduğunu açıkladı. Peki Kızıl Gezegen'deki su nerden geliyor? nationalgeographic.com.tr'de keşfedin.

14/40

Fotoğraf: Ogün Çıtlak Trabzon'daki tepeler, dalgaları andıran sisin arasında bir görünüp bir kayboluyor

15/40

Fotoğraf: Riccardo Spila, SIME Fransa'nın şato ve kaleleriyle ünlü Loire bölgesindeki yapıların en ünlülerinden biri olan Chambord Şatosu, etrafındaki kanalların arasında günün son güneşini yakalıyor. 1519'da I.François tarafından yaptırılan şato hiç tamamlanamadı, fakat mevcut hali bile 426 odaya sahip.

16/40

Fotoğraf: Murat Sözver Manyas Gölü'nde pelikanlar, balıktan dönen balıkçılardan paylarına düşeni alıyor

17/40

Fotoğraf: Kalmer Lehepuu Estonya'da ininden çıkan bir kızıl tilki yavrusu fotoğrafçı Kalmer Lehepuu ile göz göze gelmiş. Lehepuu'nun bu fotoğrafı çekebilmek için yavruların biraz büyümesini beklemesi gerekmiş. Yavruların tek başına inden çıkabilecek kadar büyüdüğü bir akşamüstü anneleri onları yalnız bırakıp yiyecek bulmaya gitmiş; böylece ine daha da yaklaşabilen Lehepuu bu fotoğrafı yakalamış.

18/40

Fotoğraf: Kevin Schafer, Aurora Photos Dünyanın en yüksek şelalesi olan Angel Şelalesi'nin suları dağılıp Canaima Ulusal Parkı'na çöken sise karışıyor. Venezuela'da yer alan Angel Şelalesi tam 975 metreden dökülüyor.

19/40

Fotoğraf: Horst Friedrichs, Anzenberger/Redux Mali'nin Djénné kentinde bulunan Büyük Cami, bölgenin mimari kültürü doğrultusunda kerpiçten yapılmış. Dünyadaki en büyük kerpiç yapı olan cami UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alıyor.

20/40

İstanbul'daki Süleymaniye Camii, yapıldığı dönemde yaşam aksı olan Haliç'i domine ediyor. Mimar Sinan'ın en zarif eserlerinden biri olan cami İstanbul'da en çok fotoğraflanan yapılardan biri.

21/40

Fotoğraf: Bruno Morandi Yemen'deki Haccara köyü sarp kayalıkların tepesine kurulu, coğrafyayla bütünleşmiş birkaç katlı evleriyle ünlü.

22/40

Fotoğraf: Stas Bartnikas Namib Çölü'nde fotoğraflar çeken Bartnikas, kumulların renginin günün saati ve bakış açısına bağlı olarak çok değişebildiğini fark etmiş. Bu fotoğrafı da, yükselen güneşin yarattığı ışık oyunuyla gerçeküstü bir görüntüye kavuşan bir kumulu arka plana yerleştirerek yakalamış. Bu anı fotoğraflamak için sadece 5 dakika bulabilen Bartnikas (dakikalar sonra bu görüntü kaybolmuş) "Gerçekten de doğa en iyi ressam," diyor.

23/40

Fotoğraf: Nikhil Rasiwasia Pelikan dalışı. Singapur'daki Jurong Kuş Parkı'nda balık peşindeki bir pelikan, beslenme saati esnasında gölün sularına dalıyor.

24/40

Fotoğraf: Clayton Harper New York, Montauk'ta bir çiftin gölgesi, dalgalarla birlikte ıslak kumlara vuruyor.

25/40

Sadece Jamaika'da bulunan bu portakalgerdanın erkeği, birçok kuş türünde olduğu gibi dişiye kıyasla daha renkli tüylere sahip. Portakalgerdan ufak meyveler ve çiçek özüyle besleniyor.

26/40

Fotoğraf: Murat Türemiş Edirnekapı'daki surların yanı başında yer alan Mihrimah Sultan Camii, İstanbul'da Kanuni Sultan Süleyman'ın çok sevdiği kızının adını taşıyan iki camiden biri. Caminin etrafı bugün kentsel dönüşüm projeleriyle sarılı. Oysa yapıldığı dönemde surlara yakın ev ve dükkân inşa etmek padişahın kesin emriyle yasaklanmıştı ve bu kuralı ihlal eden yapılar yıktırılırdı.

27/40

Tüy sıklet. Kanada'nın batı ucundaki adalar arasında yaşayan "deniz kurtları"nın iki yavrusu oyun oynuyor. Yavrular sürüyle avlanacak yaşa ve boyuta gelene kadar yalnızca anne–babaları değil, tüm akrabaları yavruları besliyor. Sahil ve çevresinde yaşayan kurtlar yiyeceklerinin yüzde 90 gibi büyük bir bölümünü denizden sağlıyor.

28/40

Fotoğraf: Fatma Demir İstanbul'daki Süleymaniye semtinin sokaklarından birinde iki köpek, sokağa bırakılmış eski bir koltuğun üzerine çıkmış

29/40

Fotoğraf: Lindsay Mackenzie Slovenya'daki Bled Gölü'nün sakin sularında ufacık bir ada yükseliyor. Bled Adası'ndaki Meryem'in Göğe Yükselişi Kilisesi de pitoresk görüntüyü tamamlıyor. Fotoğrafın hemen üstünde yer alan açık mavi renkli yer iminden ve etiketinden Bled Gölü'nün daha fazla fotoğrafına ulaşabilirsiniz

30/40

Jamaika'nın simgesi olan bayrakkuyruk, adaya endemik 30 kuş türünden biri. Bir sinekkuşu türü olan ve çiçek özü ve böcekle beslenen bayrakkuyruğun erkekleri, dişilerine göre çok daha renkli ve gösterişli.

31/40

Fotoğraf: Nadia Aly Pasifik Okyanusu'ndaki Palau'da bulunan Denizanası Gölü adının hakkını veriyor. Göl aynı zamanda turistik bir destinasyon: Adayı ziyaret eden birçok kişi denizanalarıyla yüzmek için göle giriyor. Binlerce yıldır doğal düşmanları olmayan bu gölde yaşayan denizanaları zaman içerisinde iğnelerini ve sokma yetilerini kaybetmiş.

32/40

Fotoğraf: Andrea Centon İzlanda'daki Gullfoss Şelalesi'nin köpüren suları nefes kesici bir görüntü sunuyor. Bu doğa harikası İzlanda'nın en çok ziyaret edilen noktalarından biri ve yılda bir milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor.

33/40

Fotoğraf: Victor Djaja Endonezya'da bir balıkçı kurutulacak balıkları hazırlıyor. İrili ufaklı binlerce adadan oluşan ve yaklaşık 80.000 kilometre uzunluğunda sahil şeridi bulunan Endonezya'da balıkçılık çok sayıda kişinin temel geçim kaynağı.

34/40

Fotoğraf: Jacques-André Dupont Kanada'daki Bonaventure Adası'nda bir sümsükkuşu, müstakbel yuvasını kurarken kullanacağı malzemeleri taşıyor.

35/40

Beyşehir'de Şubat soğuğuna rağmen yüzünü saklamayan güneş, açık bir gökyüzü ve mavi bir dünya yaratmış. Manzarayı görür görmez heyecanlandığını söyleyen takipçimiz Melih Karakaya hemen deklanşörüne basmış

36/40

Fotoğraf: Mustafa Kurtbaş Manisa'da kıpkırmızı domatesler hazırlanmış, serilmiş ve kurumaya bırakılmış.

37/40

Boşuna telefonunuzu yan çevirmeyin, bu orangutan gerçekten de bir ağacın gövdesinde ayakta duruyor. Ayak başparmağının diğer parmaklarının karşısında yer alması nedeniyle (tıpkı bizim ellerimizde olduğu gibi) orangutanlar, ayaklarıyla da her şeyi kavrayabiliyor. Tıpkı bu ağaç gövdesinde olduğu gibi

38/40

Çin'in Hangzhou kentinde çocuklar, Eiffel Kulesi'nin bir replikası önünde basketbol oynuyor. Paris'in ünlü sembollerinden biri olan Eiffel Kulesi'nin dünyanın birçok yerinde replikası bulunuyor. [Fotoğraf: Geovien So]

39/40

Avlanmaya çıkmış bir Sumatra kaplanı fotokapana yakalanmış. Kaplanlar Himalayalar'ın soğuk tepelerinden Bangladeş ve Hindistan'ın tropikal ormanlarına kadar birçok farklı ortama uyum sağlamış olsa da yaban hayattaki sayıları çok az. Öyle ki tüm dünyada yabanda yaşayan kaplanların sayısı, ABD'de evcil hayvan olarak beslenen kaplanların sayısından az.

40/40