Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Onlar doğuştan Avrupalı

Onlar bugün Türkiye'nin hatta bazıları dünyanın tanıdığı sanatçılar. Aslında hepsi Türk. Ama Gurbetçi ailelerin çocukları oldukları için yurtdışında doğdular. İşte 'doğuştan Avrupalı' olan ünlüler.

1/34

İsmail YK, Almanya'da doğdu.

2/34

Türkiye'nin Monica Bellucci'si olarak tanınan Fahriye Evcen de Almanya'da doğdu.Dusseldorf Heinrich-Heine Üniversitesi Sosyoloji Bülümü’nde okurken dizi teklifleri alınca, okulu dondurup annesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti.

3/34

Evcen şu sıralar TV ekranının en gözde dizilerinden biri olan Yaprak Dökümünde oynuyor.

4/34

Fatih Akın, Hem Türkiye'nin hem Almanya'nın paylaşamadığı ünlü yönetmen.Bir işçi ailesinin oğlu olarak Almanya'da dünyaya gelen Akın, Cannes, Berlin gibi dünyanın en saygın film festivallerinden ödülle döndü.

5/34

Akın sinema kariyerini başarıyla sürdürüyor.

6/34

Asuman Krause de podyumun Almanya doğumlu mankenlerinden.

7/34

Krause kariyerini Türkiye'de sürdürüyor.

8/34

Hadise Açıkgöz, 1985 yılında, Belçika'da dünyaya geldi. Çocukluğunda şarkı söylemeyi ve ata binmeyi seviyordu.

9/34

Ekonomi ve Çağdaş Diller eğitimi aldıktan sonra, en büyük tutkusu olan müziğe yönelmeye karar verdi. Hadise, 2003 yılında Belçika'nın "Popstar"ı olan Idool adlı yarışmaya katıldı. Finale kalan 10 isim arasında yer alamasa da birçok yapımcının dikkatini çekmeyi başardı. 2Brains şirketi kısa süre sonra genç kıza sözleşme teklifinde bulundu. Hadise, yapımcıları Yves Gaillard ve Serge Ramaekers ile birlikte kayıt sürecine başlamak için stüdyoya girdi. Hadise daha sonra Stir Me Up ile Türkiye'de de adını duyurdu. Genç şarkıcı geçen yıl Eurovision'da Türkiye'yi temsil edip dördüncülük kazandı.

10/34

Tarkan da bir işçi ailesinin çocuğu olarak Almanya'da dünyaya geldi.Sonra aniden 80'lerin ortalarında şarkılarıyla danslarıyla ortalığı kasıp kavurmaya başladı.

11/34

Tarkan uzun süredir ayrı olsa da hala Türkiye'nin megastarı.

12/34

Danimarka doğumlu Tülin Şahin, Türkiye'nin en ünlü mankenlerinden.

13/34

Sivaslı Cindy olarak anılan ünlü manken evlendi ve artık Türkiye'ye yerleşti.Formda kalma sırlarını hemcinsleriyle paylaşan Şahin, kariyerini de başarıyla sürdürüyor.

14/34

Mehmet Kurtuluş, 1963 yılında Almanya'ya çalışmak üzere giden bir göçmen ailenin çocuğu. Yine kendisi gibi oyuncu olan kardeşi ve Alman Sat.1 televizyonunda Lenßen & Partner isimli polis dizisinde oynayan Tekir Kurtuluş ile birlikte Almanya'nın Salzgitter kentinde büyüdü. 1989 yılında ilk tiyatro çalışmalarını Fredenberg kasabasında bulunan okul tiyatrosunda yaptı. 1991 yılında mezun olduktan sonra amatör olarak tiyatro çalışmalarına devam etti. 1993 yılında profesyonelliğe geçerek Braunschweig Devlet Tiyatrosu'nda oynamaya başladı. 1995 yılında sinema kenti Hamburg'a giderek daha büyük bir tiyaroda Komödie am Winterhuder Fährhaus isimli komediyi oynadı.

15/34

O dönemde ünlü Alman oyuncu Evelyn Hamann tarafından keşfedilerek Episode isimli televizyon dizisinde oynadı. 1998 yılında Hamburg'un özel tiyatrosu olan Hamburger Kammerspiele'de otururken Türk kökenli Alman yönetmen Fatih Akın ile tanıştı. Fatih Akın ona Kısa ve Acısız (Kurz und schmerzlos) filminde başrol verdi.

16/34

Nazan Üngör ya da herkesin tanıdığı adıyla Nazan Eckes 1976 Köln doğumlu. 1960'lı yıllarda Eskişehir'den Almanya'ya göç eden bir ailenin çocuğu. Babası kimya teknisyenliği yapan Eckes RTL kanalında bir dönem ana haber bülteni sundu. Bir dönem de çeşitli programlar yaptı. 7 yıl boyunca Almanya'nın önde gelen reklam şirketlerinden birinin sahibi olan Claus Eckes ile evli kaldı.

17/34

Mesleğe VIA adlı kanalda metin yazarı olarak başlayan Eckes, 1999'da RTL kanalında hava durumu ve bir magazin programı sundu. Daha sonra ana haber bülteni sunmakla görevlendirildi. 2007'den bu yana yine RTL kanalında Mittagsmagazin adlı programı sunuyor.

18/34

Azra Akın, 8 Aralık 1981'de Hollanda'nın Almelo kentinde doğdu. 2002 yılında Türkiye güzeli seçildi. Ardından da Miss World Dünya Güzellik Yarışması'nda birincilik tacını giydi.

19/34

Bu taç ona şöhretin de kapılarını açtı. Mankenliğin yanısırına oyunculuk da yapan Akın, Miss World (Dünya Güzeli) unvanını 1932'de Keriman Halis'in ardından Türkiye'ye ikinci defa getiren kişi oldu.

20/34

Funda Vanroy, bir dönem evli kaldığı Alman eşinin soyadını taşıyor.

21/34

32 yaşındaki Funda Vanroy, Alman ProSieben televizyonunun sevilen bilim magazin programı Galileo'nun sunucusu olarak tanındı. Kariyerine Münih'te yayıh yapan yerel bir TV kanalında başlayan Vanroy, FHM ve Maxim gibi dergiler için verdiği pozlarla da tanınıyor.

22/34

Lale Yavaş, 1978 yılında Zürih'te dünyaya geldi. Bern Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Müzik ve Tiyatro Bölümü'nden mezun olduktan sonra Alles Wird Gut, Ben İsviçreli Bir Bankacıydım ve Imbissness adlı filmlerde rol aldı.

23/34

2005 yılında Alman birinci kanalı ARD'de gösterilen Zeit der Wünsche (Dilekler Zamanı) adlı iki bölümlük televizyon filmindeki performansından dolayı çok sayıda olumlu eleştiri aldı. Türkiye'den Almanya'a işgöçü bağlamında bir aşk hikayesinin anlatıldığı bu filmdeki başarısı, Adolf Grimme Ödülü ve Alman Sat1 televizyon kanalı tarafından verilen "sinematik yeni yetenek" ödülünü almasını sağladı. Yavaş, 2006 yılında ise ünlü Lüksemburglu yönetmen Andy Bausch'un Deepfrozen filminde, Peter Lohmeyer ile birlikte başrolü üstlendi. Yavaş şu sıralar Türkiye'de ve Kasaba adlı dizide rol alıyor.

24/34

Zeynep Sever'i pek çok kişi son zamanlarda onu Fenerbahçe futbol takımının kalecisi Volkan Demirel'in sevgilisi olarak tanıyor. Ama o aslında Belçika'nın en güzel kızı unvanını da taşıyor.

25/34

Sever katıldığı yarışmada mücadele ettiği 20 finalist arasından sıyrılarak bu unvanı elde etti.

26/34

1981 Almanya Darmstadt doğumlu olan Aslı Bayram, bir Türk işçi ailesinin kızı. 2005 yılında Almanya güzeli seçilmesi oldukça büyük yankı yaratmıştı.

27/34

Bayram'ın babası yıllar önce Neonaziler'in saldırısında yaşamını yitirmişti.

28/34

Manken Şebnem Schaefer de Almanya doğumlu.

29/34

Schaefer'in babası Alman.

30/34

Sibel Kekilli, 1980'de Almanya'nın Heilbronn kentinde dünyaya geldi.

31/34

Tüm dünyanın onu tanıması Fatih Akın'ın Duvara Karşı filmiyle oldu. Film Berlin'de Altın Ayı kazanınca Kekilli'nin adını da herkes duymuş oldu. Kekilli oyunculuk kariyerini sürdürüyor.

32/34

Karslı bir ailenin kızı olan Loth da bir Alman ile evlenip boşandı. Katıldığı Biri Bizi Gözetliyor programıyla adını duyuran Loth TV kanallarında da çeşitli programlar sundu.

33/34

1999'da Penthouse dergisinin Alman baskısı için kapak pozu veren Loth'un bir dönem Kurtlar Vadisi dizisinde oynaması da gündeme gelmişti.

34/34