Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Organik tüketmeniz gereken yiyecekler

Mümkün olduğunda organik gıdalar satın almaya özen gösterin. Eğer bütçeniz daima organik gıdalar almaya elverişliyse alışverişlerinizi bu listeye dayanarak yapabilirsiniz.

1/14

Salatalık, taze veya turşu olarak da yenir, çok sayıda sağlık faydaları vardır. A vitamini, K vitamini ve potasyum bakımından zengindir. Ne yazık ki pek çok salatalık pestisit kalıntıları içerir. Bu sebeple salatalık alırken organik olmasına dikkat edilmesi önem taşımaktadır.

2/14

Sertifikalı organiksütler, serbest arazide yetiştirilen organik büyüme koşullarıyla beslenen ineklerden geliyor. Bunun dışındaki sütler ise hormonlu ineklerden elde edilen sütlerdir. Sağlık faydaları bakımından oldukça yararlı olan ve hormon içermeyen organik sütleri tercih ediniz.

3/14

Üzüm, vitamin ve mineral zenginliğiyle sağlık faydaları sunan nefis bir gıdadır. Üzüm, dokuların üretilmesi için gerekli olan kalsiyum, demir ve manganezi bol miktarda içermektedir. Fakat piyasada satılan üzümlerin tarım ilaçları olan captan ve iprodion kalıntıları içerdiğini biliyor muydunuz? Tarım ilaçlarının zararlı etkilerinden kaçınmak için organik üzümleri tercih etmekte fayda var.

4/14

Acı biber, burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olan ve hatta kansere karşı mücadele eden kapsaisin adı verilen bir kimyasal içerir. Ne yazık ki, yapılan araştırmalar sonucu piyasadaki biberde kanserojen ve nörotoksinlerdahil olmak üzere 40 adet pestisit kalıntıları görülmüştür. Eğer organik acı biber alamıyorsanız bunun yerine soğan tercih etmek çok daha sağlıklı olacaktır.

5/14

Elmanın faydaları için “doktoru evden uzak tutmak için iyi bir yol” diye bahsedilir. Elma, lif bakımından oldukça zengin bir kaynaktır ve sindirim yollarının düzgün çalışmasında rol oynar. Elma, kardiyovasküler fonksiyonu ile düşük kolesterolü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Fakat ne yazık ki bu güzel meyve, üretiminde tarım ilaçları kullanılan gıdalar listesinde en üst sıralarda yer almakta.

6/14

Çilek, genellikle kalp sağlığı ve düşük kolesterol seviyeleriyle bağlantılı olmuştur. Piyasadaki çilek ürünleri tümörlere etki eden kanser de dahil olmak üzere birçok türde pestisit kalıntıları içerebilir. Bu sağlıksız kalıntılara maruz kalmamak için çilek tercihinizi organik olması yönünden kullanınız.

7/14

Domatesi birçok yemekte kullanıyoruz. Büyük bir domatesin bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini miktarının neredeyse üçte ikisini içerdiğini biliyor muydunuz? Domates de en iyi likopenin kaynaklarından ve aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Yapılan testlerde organik olmayan domateslerin birçok toksik kimyasal madde içerdiği görülmektedir. Bu sebeple bütçeniz el verdiğince domates alırken organik tercih etmek faydalı bir seçim olacaktır.

8/14

Eğer et tüketiyorsanız, geleneksel et ürünlerinde hormon, antibiyotik ve tarım ilaçlarının bulunduğunun farkında olmanız önemli. İnekler ve diğer hayvanların, sentetik gübre ve yabani ot yemeleri nedeniyle et ve kümes hayvanlarında tarım ilaçları bulunur. Çoğu uzman tarafından yapılan çalışmalar kanserve diğer zararlı sağlık etkileri sebebiyle normal et yerine organik et alınması gerektiğini gösteriyor. Organik etler pahalı olabilir ama faydaları

9/14

Organik kepekli tahıllar, kronik hastalıklar, inme ve kalp hastalığı risklerini azaltabilir. Aynı zamanda kilonuzu korumaya yardımcı olacaktır.

10/14

Ispanak, besin değerleri en yüksek gıdalardan birisidir. Yüksek miktarda vitamin ve düşük kalori içerir. Bir fincan yeşil yapraklı sebze, günlük gereksinimden çok daha fazla A vitamini ve K vitamini barındırmaktadır. Ne yazık ki, bu harika gıda yapılan testler sonucunda diğerleri gibi aynı şekilde 48'e yakın pestisit kalıntılarını içermektedir. Bu kalıntılar kanserojen, nörotoksin, gelişimsel ya da üreme toksinleri içermektedir.

11/14

İşlenmiş peynir üretimi ısı ve emülsiyon kullanılarak yapılır. Bu durum, monosodyum fosfat, kalsiyum sitrat ve potasyum sitrat gibi emülsifiye edici maddeler arasında çeşitlilik oluşması anlamına gelir. Yani işlenmiş peynirler, büyük ihtimalle süt üretimini artırmak için sentetik hormonlar ile yetiştirilmiş bir inekten geliyor. Bu peynirler, kanserle bağlantılı olan gıda boyası içeriyor olabilirler. Peynir, çok büyük bir protein kaynağıdır. Bu sebeple, peynir alırken organik

12/14

Şeftali, antioksidan dolu büyük bir lif kaynağıdır. Tüylü meyveler lezzetli olabilir fakat yapılan araştırmalara göre şeftali, kanserojen, hormon, nörotoksinler ya da üreme toksinleri dahil 62'ye yakın kimyasal kalıntıları içerebilir! Bu sayılar diğer tüm meyve ve sebzelerden çok daha fazla. Şeftali alırken özellikle organik olmasına dikkat ediniz. Eğer canınız bu tarz meyveler çeker ve organik olanını bulamazsanız kavun çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

13/14

Kereviz, C vitamini, lif ve bazı B vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Ayrıca kereviz, potasyum bakımından da zengindir, kan basıncını düşürmeye ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Fakat kereviz alırken dikkatli olmalısınız! Organik olmayan kereviz ürünleri yapılan testlerde kanserojen madde içermesi ya da toksinlerin üremesi bakımından oldukça sağlıksız gözükmektedir.

14/14