Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Boğaz çöpten geçilmiyor

Sporculuk kariyerindeki başarılarının yanı sıra çevre kirliliği, plastik kullanımı ve küresel sıcaklık artışı gibi konulara dikkat çeken Şahika Ercümen, BM tarafından "Sudaki Yaşam Savunucusu" ilan edildi.

1/16

Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, İstanbul Boğazı'nda gerçekleştirdiği dalışla, plastik atık kirliliğine dikkati çekti.

2/16

Şahika Ercümen, yıllar boyunca yaptığı çalışmaların BM Kalkınma Programı tarafından fark edilerek "Sudaki Yaşam Savunucusu" ilan edilmesinin kendisi için çok büyük bir gurur olduğunu belirtti.

3/16

Son yıllarda balıklardan çok plastiklerle yüzdüğünü söyleyen Ercümen, "Bazı deniz canlılarımızı örneğin Akdeniz'de yoğun olan Caretta Caretta gibi deniz kaplumbağalarını, çoğu zaman boynuna plastik poşet veya ağ takılmış şekilde yardıma muhtaç halde buluyoruz." dedi.

4/16

Ercümen, denizlerdeki gözlemlerinin çok kötü olduğunu vurgulayarak, koronavirüs döneminde denizlerde atık eldiven ve maskelerin de arttığını söyledi.

5/16

Herkesin üzerine düşenin bu atıklarının doğru şekilde konteynerlere ulaştırılması olduğunun altını çizen Ercümen, "Böylece hem kendimiz virüsten korunacağız hem de gezegenimizin, denizlerimizin sağlığını koruyabileceğiz." dedi.

6/16

Şahika Ercümen, her yıl 8 milyon ton atığın denizlere karıştığını, bunların belli bir süre sonra küçük parçalara ayrılıp mikro plastiklere dönüştüğünü, bir daha okyanustan, denizden temizlenemediğini aktardı.

7/16

Denizlerdeki bütün çöplerin böyle bir çalışma ile yok edilemeyeceğine dikkat çeken Ercümen, "Bizim gördüğümüz atıkların yüzde 15'i sadece deniz yüzeyinde, yüzde 85'i orta suda ve derin suda. Bunları dipten almamız da mümkün değil." dedi.

8/16

Kendisinin yapabileceğinin deniz yüzeyindeki atıklara müdahale etmekten öteye gitmeyeceğini vurgulayan Ercümen, her şeyden önce su üstüne çıkarak farkındalık oluşturduklarını ifade etti.

9/16

Şahika Ercümen, BM Kalkınma Programı Türkiye Temsilciliği iş birliğiyle bir çocuk kitabı da hazırladı.

10/16

Hazırlanan çocuk kitabıyla ilgili, "İlk projemiz İstanbul Boğazı'nı temizlemek ve atıklardan arındırmak. Bu tabii eğitimle başlıyor, çocuklarımızdan itibaren bu eğitime başlamalıyız." diyerek suyun altındaki maceraları konu alan bir kitap yazdığı açıklamasını yaptı.

11/16

Ercümen, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü sualtı ekibinin denetiminde İstanbul Boğazı'nda gözlem dalışı gerçekleştirdi.

12/16

Ercümen, dalışın bir bölümünde gaz maskesi ile objektife poz vererek, suyun altından hava kirliliğine de dikkati çekti.

13/16

İlk dalışını Kız Kulesi çevresinde, ikinci dalışını Ahırkapı Feneri açıklarında, üçüncü dalışını ise Ortaköy Camisi önünde gerçekleştiren Ercümen, bu dalışlar sırasında çok sayıda atık madde topladı.

14/16

Ercümen, su altında yaptığı dalışı, "Resmen plastik atık dalışı yaptım diyebilirim İstanbul Boğazı'nda. Bizim yüzümüzden balıklar burada nasıl barınabiliyor ve biz o deniz ürünlerini nasıl güvenip yiyeceğiz onu da bilmiyorum ama gördüğüm şey, ben bile suyun içinde yüzmekte zorlandım." cümleleriyle aktardı.

15/16

Su altında her yerinin atık olduğu belirten Ercümen, "Suyun altından eldiven, maske, şişe, dezenfektan, poşet ne ararsanız çıkartmaya çalıştık ama bizim gücümüzle olacak bir şey değil. Ülkenin ve bence dünyanın en güzel yerlerinden birisi, plastik atıklarla boğulmak üzere." açıklamasında bulundu.

16/16