Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Samanlardan yapılan muhteşem heykeller

Japonya’nın Niigata şehrinde her yıl on binlerce insanın katılımı ile düzenlenen Wara Art Festivali, samandan dev heykeller dikkat çekiyor...

1/20

Niigata bölgesindeki pirinç hasadını kutlamak amacıyla düzenlenen etkinlikte, pirinç samanları görkemli heykellere dönüşüyor.

2/20

Goril, timsah ya da aslan figürü fark etmeksizin yapılan devasa heykeller, sanat öğrencileri tarafından incelikli bir tasarım sürecinde oluşturuluyor.

3/20

Festivalin tohumları 2006 yılında atıldı.2006 yılında şehir yetkililerinin Sanat Üniversitesi’nden artan samanlarla ilgili bir sanat projesi istemesi ile ortaya çıkan festival, 2008 yılından günümüze kadar tekrarlanarak bir gelenek haline gelmeyi başarıyor.

4/20

2013 yılında Amy Goda adında yerel bir sanatçının başarılı heykelleri ile dikkatleri üzerine çeken ve popüler hale gelen etkinlik, bugün binlerce turistin festival zamanı bölgeye akın etmesine neden oluyor.

5/20

Kuzey Japonya’nın gurur kaynağı olan Wara Art, pek çok farklı aktivite ile desteklenerek katılımcılara keyifli bir atmosfer sunuyor. Festival açılışında heykellerle fotoğraf çektirmek içinse uzun kuyruklar oluşuyor.

6/20

Pirinç tarlalarının zenginliği ile bilinen Niigata bölgesini önemli hale getiren festival, pirinç hasat edildikten ve tahılı çıkarıldıktan sonra arta kalan samana “wara” denilmesi sebebiyle Wara Art adını alıyor.

7/20

Bu atıkların boşa gitmesi yerine sanat için yeniden kullanılması festivalin hedeflerinden birini oluşturuyor.

8/20

Çatı yapımı, gübre ve hayvan besleme amacıyla yeniden kullanılan atık samanlar festivalle birlikte artık eğlenceli bir amaca da hizmet etmiş oluyor. Wara malzemesinin yaratıcılıkla birleşmesi ortaya muhteşem güzellikte fantastik sanat eserleri çıkmasını sağlıyor.

9/20

Kurumuş pirinç atıklarını sanat haline dönüştüren Niigata halkı festivalin gördüğü ilgiden hayli memnun. Pirincin onların temel geçim ve beslenme kaynağı olduğunu ve festival ile birlikte pirince değer kattıklarını düşünen Japonlar, pirinci farklı bir boyuta taşımayı başarmış görünüyorlar.

10/20

Musashino Sanat Üniversitesi öğrencileri tarafından her yıl yapılan ihtişamlı heykeller Uwasegikata Park içinde festival boyunca sergileniyor. 2017 yılında festivalin 10’uncu yılı şerefine üniversite öğrencilerinden dev boyutlarda heykeller yapmaları istendi.

11/20

İki kat daha büyük ve görkemli heykeller yapmaya çalışan öğrenciler, festival alanını gergedan, dinozor ve gorillerden oluşan harika bir koleksiyonla doldurmayı başardılar.

12/20

Geniş enleri ve dört metreye kadar yükselen boyutları ile eşsiz bir görünüm sunan heykeller festivalin dünyada ilgi çekmesinde de önemli rol oynadı.

13/20

Siz de pirincin sanata dönüştüğü bu festivale katılmak istiyorsanız etkinliğin her yıl ağustos sonunda başladığını ve ekim sonuna kadar devam ettiğini unutmayın.

14/20

Japonya'da samanlardan yapılan dev heykeller...

15/20

Japonya'da samanlardan yapılan dev heykeller...

16/20

Japonya'da samanlardan yapılan dev heykeller...

17/20

Japonya'da samanlardan yapılan dev heykeller...

18/20

Japonya'da samanlardan yapılan dev heykeller...

19/20

Japonya'da samanlardan yapılan dev heykeller...

20/20