Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Sandy kasırgası ABD'yı yıktı

ABD'lilerin korku içinde beklediği Sandy kasırgası ülkenin birçok eyaletinde ölümlere ve büyük hasara yol açtı.

1/19

Kasırganın doğu kıyılarını vurmaya devam ettiği ABD'de hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye ulaştı. Kanada'da bir kadının uçuşan enkaz parçaları yüzünden öldüğü belirtildi.

2/19

Saatte 130 kilometreye varan hızla New Jersey eyaleti kıyılarına vuran ve giderek iç kesimlere ilerleyen fırtına, can almaya devam ediyor.

3/19

Kasırganın vurduğu bölgede yaklaşık 6 milyon ev elektriksiz kaldı. Birçok yerde internete erişim de sağlanamıyor.

4/19

New Jersey'nin büyük bölümü sular altında kaldı. Sahil kasabalarında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

5/19

Köpek balıklarının sahildeki evlerin içine kadar girdiği öne sürüldü.

6/19

New York'ta en az yedi metro tünelini ve altı otobüs garajını sel bastı.

7/19

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, normalden 10 kat fazla acil yardım çağrısı geldiğini belirterek halktan ölüm tehlikesi olmadığı takdirde aramamalarını istedi.

8/19

Manhattan'ın inşaatı devam eden 90 katlı yeni gökdeleni One57'in tepesindeki vinç şiddetli rüzgarın etkisiyle yerinden çıkarak yan yattı.

9/19

Nükleer Düzenleme Komisyonu, ABD’nin en eski nükleer santrali olan New Jersey’deki Oyster Creek Santrali’nde “alarm” durumuna geçildiğini açıkladı. Su seviyesinin daha fazla yükselmesi halinde Oyster Creek’te kullanılmış uranyum yakıt çubuklarını soğutmak için acil durum tanklarında bulunan suyun devreye sokulabileceği belirtildi.

10/19

Sandy Kasırgası karaya ilk olarak New Jersey'deki kumarhaneler şehri Atlantic City yakınlarına beklenenden daha önce, ABD saati ile 20.00’de vurdu. Pazar günü kumarhaneleri kapatan Atlantic City’nin sokakları tamamen okyanus suyuyla doldu. Kumarhanelerin günlük zararının 5 milyon dolar olduğu belirtildi.

11/19

New York borsasının salı günü de kapalı kalacağı açıklanırken, Türkiye saati ile bugün 14:00'de suların yeniden yükselmeye başlayacağı, ve bu büyük tarihi felaketin daha da kötüleşmesi bekleniyor

12/19

960 yılındaki Dona kasırgasından bugüne ilk defa Manhattan’ın sokaklarının birer nehre dönüştüğünü söyleyen yetkililer suların New York saati ile salı akşamı 21.00’den itibaren çekilmeye başlayacağını belirttiler.

13/19

North Carolina eyaletinde ABD Sahil Güvenlik ekipleri, 1962 yapımı bir Marlon Brando filmi olan “Mutiny on the Bounty” için inşa edilen ve aynı zamanda “Karayip Korsanları” gibi filmlerde de kullanılan “HMS Bounty” adlı gemiyi terk etmek zorunda kalan 15 personeli kurtardı ancak kaptanının hâlâ kayıp olduğu belirtiliyor.

14/19

15/19

16/19

17/19

18/19