Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Sandy'den sonra şimdi de Nemo

Amerika'nın doğu yakasında geçen yıl sonunda yaşanan Sandy felaketinden sonra şimdi de ''Nemo'' ismi verilen tipinin, yaşamı olumsuz etkiledi.

1/13

ABD'nin doğu yakasında etkili olan yoğun kar yağışı ve kar fırtınası (tipi) nedeniyle eğitime öğleden sonra ara verildi, vatandaşların bir an önce evlerine ulaşmalarını sağlamak için ek tren seferleri konuldu. New York ve New Jersey eyaleti sakinleri yiyecek depolamak için marketlere akın etti, bazı semtlerdeki benzin istasyonlarının stokları tükendi.

2/13

Amerika'nın doğu yakasında geçen yıl sonunda yaşanan Sandy felaketinden sonra şimdi de ''Nemo'' ismi verilen tipinin, yaşamı olumsuz etkiledi. New York ve New Jersey'de yetkililer, vatandaşları tipiye karşı dikkatli olmaları konusunda uyarırken, ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda eğitime ara verildi.

3/13

New York eyaleti şehir merkezinde metro seferlerinde bir aksama yaşanmadı. Kuzey eyaletlere yapılan tren seferleri ise yoğun yağışı nedeniyle iptal edildi. New York ve New Jersey eyaletlerindeki havaalanlarında da şu ana kadar 4 bin 500 uçuş iptal edildi.

4/13

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, yaptığı açıklamada, halkı belediyenin internet sayfasını sık sık takip etmeleri konusunda uyardı. Bloomberg, sokakları karla kapanan vatandaşların internet sayfası üzerinden ihbarda bulunmaları halinde kar küreme araçlarının en kısa sürede bildirilen adrese yönlendirileceğini belirtti.

5/13

Stoklarında 250 bin ton kar tuzu bulunduğunu ifade eden Bloomberg, endişeye gerek olmadığını kaydetti.

6/13

Amerika'nın doğu eyaletlerinde iki gün boyunca etkili olacak kar fırtınasının hızının zaman zaman saatte 80 kilometreye kadar çıkabileceği bildirildi. Kar yüksekliliğinin yer yer 35 santimetre olması bekleniyor.

7/13

New York, Massachusetts, Connecticut, New Hampshire ve Rhode Island eyaletlerinde 'Acil durum' ilan edildi. Şu ana kadar fırtınadan dolayı bir kişi hayatını kaybetti. 35 santimetre beklenen kar kalığı, şimdiden 47 santimetreyi buldu.

8/13

Fırtına nedeniyle 500 bin kişiye elektrik verilemiyor. Yetkililer, eyaletler arası yollar başta olmak üzere bütün yollarını boşaltılmasını istedi. Mecbur olmadıkça kimsenin evinden çıkmaması uyarısı yapıldı. Kar nedeniyle 5 bine yakın uçuş iptal edildi.

9/13

New York'ta halkın evden çıkmamasını isteyen Belediye Başkanı Michael Bloomberg, akar yakıt konusunda ise "panik yapmayın" uyarsında bulundu. Sandy Kasırgası sonrası yaşanan benzin kıtlığından dolayı Amerikalılar bu defa daha tedbirli davranıyor. Çok sayıda insan fırtına başlamadan önce alışveriş merkezlerine akın ederek en az iki günlük ihtiyaçlarını tedarik etti.

10/13

Massachusetts Valisi Deval Patrick acil bir durum olmadığı halde trafiğe çıkanların para cezasından, hapis cezasına kadar farklı yaptırımların olacağını duyurdu.

11/13

12/13