Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Şehitlerimize son veda

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'ne bağlı Dağlıca Bölgesi'ndeki Yeşiltaş Karakolu'na PKK'lıların saldırısında şehit olan 8 asker için bugün Van'da Helikopter Filo Komutanlığı'nda tören düzenlendi.

1/234

Törene Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel,kuvvet komutanları ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin katıldı.

2/234

SAMSUN’a getirilen 21 yaşındaki şehit Piyade Er Umut Bulut’un Türk bayrağına sarılı cenazesi yürekleri dağladı.

3/234

Eşi Özlem Bulut, “Teröristler bizi izliyor biliyorum. Bizi yıkamadılar. Ağlamayacağım. Onlar benim Umut’umu nasıl alnından tek kurşunla vurduysalar oğlum da onları vuracakö dedi.

4/234

Hakkari Dağlıca’da şehit düşen 8 askerden biri olan Umut Bulut’un cenazesi bugün Hava Kuvvetlerine ait uçakla Samsun’a getirildi.

5/234

Havaalanında Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Göktan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Yusuf Ziya Yılmaz, CHP Samsun milletvekilleri Haluk Koç, İhsan Kalkavan, protokol üyeleri hazır bulundu. Anne Gülbahar (55) ve baba Mustafa Bulut (58) gözyaşlarına boğularak sinir krizi geçirdi.

6/234

9 AYLIK SELÇUK BABASINI TÜRK BAYRAĞI İLE UĞURLADI Sırtına Türk bayrağı asılan şehidin 9 aylık bebeği Selçuk Bulut da kadın astsubayın kucağında olan bitenden habersiz etrafı izledi. Askere gitmeden 2 ay önce kaçırarak evlendiği eşi Özlem Bulut ise şehidin askeri künyesini boynuna asarak, havaalanında teröristlere lanet okudu.

7/234

Özlem Bulut, “Teröristler bizi izliyor biliyorum. Bizi yıkamadılar, yıkamayacaklar. Onlar benim Umut’umu nasıl alnından tek kurşunla vurduysalar oğlum da onları vuracak. Babasının intikamını alacak. Ağlamıyorum. Umut’uma söz verdim. Ağlamayacağım. Umut'um oğluna doyamadı. Doğumunda bile yanında yoktu dedi.

8/234

Askeri uçaktan indirilerek askerlerin omzuna alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naşı daha sonra cenaze aracına konularak Askeri Hastane morguna kaldırıldı.

9/234

6 KARDEŞİN EN KÜÇÜĞÜ İDİ 6 kardeşin en küçüğü olan ve su bayisinde kurye olarak çalışan şehit Umut Bulut, Büyük Cami’de yapılacak törenin ardından ikindi namazından sonra Kıranköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

10/234

Hakkari'de PKK'lı teröristlerin saldırısında şehit olan 8 askerden Piyade Onbaşı Cahit Kılıç, memleketi Diyarbakır'ın Hani İlçesi'nde Zazaca ağıtlar ve gözyaşları arasında toprağa verildi.

11/234

Ailesinden Hakkari'de olduğunu endişelenmemeler için gizleyen şehidin babası Galip Kılıç, cenazedeki protokol üyelerine gözyaşları arasında, "Ne olur bu işi çözün, yeter artık" dedi.

12/234

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Dağlıca kesimindeki birliklere dün sabah PKK'lı teröristlerin düzenlediği saldırıda şehit olan Piyade Onbaşı Cahit Kılıç'ın cenazesi Van'daki törenin ardından memleketi Diyarbakır'ın Hani İlçesi Gürbüz Beldesi'ne getirilip, burada omuzlara alınarak belde mezarlığına götürüldü.

13/234

Şehit Kılıç'ın cenaze törenine Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Cuma İçten, Süleyman Hamzaoğulları, Oya Eronat, Mine Lök Beyaz, 7'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Alaeddin Örsan, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Erdem, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, askeri helikopterle gelerek katıldı.

14/234

TÜM BELDE KATILDI Hani'nin yaklaşık 4500 nüfuslu Gürbüz Beldesi, şehitlerini son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu belde sakinlerinin tümü cenazeye katılırken, esnaflar kepenklerini kapattı.

15/234

Şehit Cahit Kılıç'ın cenaze namazı belde mezarlığında kılındı. Protokol üyelerinin başsağlığında bulunduğu sırada şehit babası Galip Kılıç, gözyaşları içinde, "Ne olur bu işi çözün, yeter artık" dedi.

16/234

Gözyaşlarını tutamayan baba Kılıç, oğlunun kendilerinin endişelenmemesi içinde Tekirdağ'da olduğunu söylerek Hakkari'de bulunduğunu gizlediğini belirterek, "Ah oğlum 24 gündür bana 'baba beni Hakkari'ye gönderdiler' demedi" dedi. Baba Kılıç, çocuklardan Askeri Kılıç'a sarılarak, "O benim babamdı, o benim anamdı, o benim canımdı' diyerek ağıtlar yakarken, protokol üyeleri de gözyaşlarını tutamadı.

17/234

ANNEDEN ZAZACA AĞITLAR Cenaze töreninde şehit annesi Hasret Kılıç, gözyaşlarına boğuldu. Zazaca ağıtlar yakan anne Kılıç, oğlunun fotoğrafını öperek, "Cahit'im kurban olayım sana" diyerek ağladı. Şehit Kılıç, belde mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi.

18/234

Cenaze nedeniyle beldede yoğun güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

19/234

ŞEHİTLER GÖZYAŞLARIYLA KARŞILANDI HAKKARİ’nin Dağlıca bölgesinde PKK’lı teröristlerle çıkan çatışma sonucu şehit olan askerlerden Piyade Onbaşı Ali Yasin Erosmanoğlu ile Piyade Er Yaşar Doymuş'un cenazeleri, askeri uçakla Trabzon'a getirildi. Cenazeler, yakınları ve protokol üyelerinin gözyaşlarıyla karşılandı

20/234

Hakkari'de şehit olan 8 askerden Trabzonlu Piyade Onbaşı Ali Yasin Erosmanoğlu, Giresunlu Piyade Er Yaşar Doymuş ve Samsunlu Piyade Er Umut Bulut’un cenazeleri, Van’da düzenlenen askeri törenin ardından Türk Hava Kuvvetleri’ne ait nakliye uçağıyla Trabzon Havalimanı’na getirildi.

21/234

Havalimanında düzenlenen karşılama törenine Trabzon Valisi Recep Kızılcık, AK Parti Giresun Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, eski bakan Trabzon Milletvekili Faruk Özak, Milletvekilleri Ak Partili Safiye Seymenoğlu, MHP’li Koray Aydın ve CHP’li Volkan Canalioğlu’nun yanısıra, askeri personel ile şehitlerin yakınları katıldı.

22/234

Piyade Er Yaşar Doymuş’un cenazesi uçaktan indirilerek ambulansla yakınlarının gözyaşları arasında toprağa verileceği Giresun’un Tirebolu İlçesi'ne götürüldü.

23/234

Trabzonlu Piyade Onbaşı Ali Yasin Erosmanoğlu’nun cenazesi de uçaktan indilerek ambulansa konuldu.

24/234

Bu sırada şehit babası Ali Sait Erosmanoğlu’nun koluna giren Trabzon Valisi Recep Kızılcık ve Trabzon Milletvekili Faruk Özak acılı babayı teselli etmeye çalıştı.

25/234

Ambulansın geçişi sırasında şehit yakınlarından bazılarının alkışlaması dikkat çekti. Faruk Özak ve Ak Parti Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu’nun bu sırada gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

26/234

Askeri uçak, şehit er Umut Bulut’un cenazesini cenazesini Samsun'a götürmek üzere alandan ayrıldı.

27/234

Şehit Ali Yasin Erosmanoğlu’nun cenazesi daha sonra Türk bayraklarıyla süslenmiş yaklaşık 100 araçlık konvoy eşliğinde Fatih Devlet Hastanesi morguna getirildi. Hastane önünde de ellerinde Türk bayrakları bulunan bir grup, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' ve 'Kahrolsun PKK' sloganları attı.

28/234

ELLER ÜZERİNDE EVİNİN ÖNÜNE GETİRİLDİ Trabzonlu Piyade Komando Onbaşı Ali Yasin Erosmanoğlu'nun cenazesi Fatih Devlet Hastanesi morgundan alınarak Kurtuluş Mahallesi'ndeki evine götürüldü. Hastaneye yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki eve kadar cenazeyi taşıyan ambulansa ellerinde Türk bayraklarıyla eşlik eden vatandaşlar, terör örgütü aleyhine sloganlar attı.

29/234

Evin bulunduğu sokağın girişinde ambulansı durduran kalabalık, tabutu omuzlarında eve götürmek istedi. Bunun üzerine şehit Ali Yasin Erosmanoğlu'nun tabutu, komşularının ve hemşehrilerinin elleri üzerinde, sokağı süsleyen Türk bayraklarının altından geçirilerek gözyaşları arasında evinin önüne getirildi.

30/234

Anne Nurten Erosmanoğlu, baba Ali Sait Erosmanoğlu ile akrabaları ve kardeşleri tabutun üzerine kapanarak gözyaşı döktü, ağıtlar yaktı. Şehidin cenazesi evin önünde 10 dakika kaldıktan sonra yine eller üzerinde sokağın girişindeki ambulansa götürüldü ve cenaze namazının kılınacağı camiye doğru yola çıkarıldı.

31/234

ŞEHİT ONBAŞI SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI HAKKARİ'nin Irak sınırındaki Yeşiltaş Karakolu'na düzenlenen saldırıda terhisine bir ay kala şehit olan Onbaşı İsa Sayın'ın cenazesi Mersin'de toprağa verildi.

32/234

Muşlu olan 22 yaşındaki bekar İsa Sayın'ın cenazesi Van'da düzenlenen törenin ardından Mersin'e getirildi. Sayın'ın cenazesi bir süre Mersin Devlet Hastanesi'nde bekletildikten sonra, ailesinin yaşadığı Mevlana Mahallesi'ndeki baba evine son kez getirildi. Cenazenin evin önüne getirilmesiyle aile fertleri ve yakınları gözyaşlarına boğuldu. Yakınlarının helallik almasının ardından şehit, Muğdat Camii'ne götürüldü.

33/234

Burada düzenlenen törene şehidin babası Mehmet Ali Sayın, annesi Emine Sayın, dedesi Hacı İbrahim Sayın, aile fertleri, yakınları ile Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen ve Adana Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezer Bostancı, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hayrettin İmren, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Cenaze töreninde 6 çocuk annesi Emine Sayın, dedesi Hacı İbrahim Sayın, inşaat işçisi baba Mehmet Ali Sayın ve kardeşi Yusuf Sayın güçlükle ayakta durdu.

34/234

KADIN MİLLETVEKİLİ DE SAF TUTTU Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen ve Adana Garnizon Komutanı Tümgeneral Sezer Bostancı, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hayrettin İmren, şehidin babası Mehmet Ali Sayın ve dedesi Hacı İbrahim Sayın ile yakından ilgilendi.

35/234

Tümgeneral Sezer Bostancı, günün birlik günü olduğunu söyledi. AK Parti Mersin Milletvekili Çiğdem Münevver Ökten, dede Sayın'ın elini öperek teselli etmeye çalıştı.

36/234

Terhisine 1 ay kaldığı belirtilen şehidin cenazesi, Muğdat Camii'nde ikindi vakti kılınırken, Milletvekili Çiğdem Ökten de protokol üyeleri ile birlikte saf tuttu. Zaman zaman duygusal anlar yaşayan Ökten, şehidin dedesi Hacı İbrahim Sayın'ın yanından bir an olsun ayrılmadı.

37/234

Kılınan cenaze namazının ardından İsa Sayın'ın cenazesi götürüldüğü Güneykent Yalınayak Mezarlığı'nda toprağa verildi.

38/234

ŞEHİT ANNESİ, 'BEN DE TAŞIYACAĞIM KUZUMU' DİYEREK OĞLUNUN TABUTUNU TAŞIDI HAKKARİ'nin Yüksekova ilçesi Yeşiltaş Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit olan 8 askerden 21 yaşındaki Piyade Ulaştırma Er Samet Bütün, memleketi Konya'da gözyaşlarıyla toprağa verildi.

39/234

Şehit Bütün'ün babası Şevket Bütün, oğluyla en son telefonla görüştüklerinde izine gelmeyeceğini söylediğini hatırlatarak,' 'İnşallah temelli gelirim' dedi. Belki sezinledi, bize söylemedi. 'Burası iyi, bir sıkıntı yok' diyordu.

40/234

Belki bizi üzülmesin diye öyle söyledi. Ama temelli gelirim derken, cenazesi geldi' dedi. Törende şehit annesi Fadime Bütün de, 'Ben de taşıyacağım kuzumu' diyerek oğlunun tabutunun taşınmasına yardım etti.

41/234

Tekirdağ 8'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda vatani görevini yapan 8 aylık asker olan, Piyade Ulaştırma Er Samet Bütün'ün yaklaşık 3 hafta önce birliğiyle birlikte Hakkari'ye gittiği belirtildi.

42/234

Celal Bayar Üniversitesi Salihli Meslek Yüksekokulu Pazarlama Bölümü 2'nci sınıf öğrenci olan Bütün'ün, askerliğini tamamlamak üzere okulun bıraktığı ve dönüşte de alt sınıftaki dersleri için sınava girip mezun olmayı planladığı öğrenildi.

43/234

BABASINA TEMELLİ GELİRİM DEDİ, CENAZESİ GELDİ Acılı baba Şevket Bütün, şehit oğlu Samet Bütün ile en son pazar günü telefonla konuştuğunu belirterek, şunları söyledi:

44/234

'Vatan sağ olsun, bayrak sağ olsun. Bu ilk değil, inşallah son olur. Oğlumla en son pazar günü telefonla görüştük. İyi olduğunu söylemişti. İyiliği buymuş.

45/234

Okulunu dondurup askere gitti. Askerliğini biran önce tamamlamak istiyordu. İzne gelmeyecek misin? diye sorduğumda, 'Ben izin falan düşünmüyorum. İnşallah temelli gelirim' dedi.

46/234

Belki sezinledi, bize söylemedi. 'Burası iyi bir sıkıntı yok' diyordu. Belki bizi üzülmesin diye öyle söyledi. Ama temelli gelirim derken, cenazesi geldi.'

47/234

Oğlunun şehit düştüğünü, televizyonda haberlerden öğrendiğini ifade eden Bütün, 'Arkadaşlarım oğlumun şehit olduğunu duymuş ama bana söylememişler.

48/234

Ama ben televizyondan öğrendim. 10 dakika sonrada Garnizon Komutanlığı'ndan komutanlar gelip, haber verdi. Herkes üzerine düşen görevi yaptı. Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları ziyaret edip, başsağlığı diledi, acımızı paylaştı' dedi.

49/234

'SIKILIYORUM, DUVARLAR ÜSTÜMÜ ÜSTÜME GELİYOR' Manisa Salihli'deki ev arkadaşı Mert Kurt ise şehit Samet Bütün ile yaklaşık 10 gün önce telefonla görüştüğünü belirtti. Samet Bütün'ün sıkıldığını söylediğini ifade eden Kurt, 'Teröristler çıkıyor mu? diye sorduğumda.

50/234

Samet, 'Kaçıyorlar. Ceylan gibi sekiyorlar' dedi. Sıkıldığını da söyleyerek, 'Sıkılıyorum Mert, duvarlar üstüme üstüme geliyor' dedi. Ardından telefonu kapatmak zorunda olduğunu belirtip, telefon görüşmemiz sona erdi' dedi.

51/234

Şehit Er Samet Bütün'ün cenaze ilk olarak baba evine getirildi. Askerlerin omuzlarında alınıp, evin bahçesine götürüldü. Burada annesi Fadime, babası Şevket, ağabeyleri Emre ve Feyzi Bütün ile yakınları şehit Bütün ile son kez vedalaştı. Dua ve gözyaşlarının ardından şehit Bütün'ün cenazesi ambulansa alındı. Bu sırada cenazeye dokunmak isteyenlerin olması nedeniyle zaman zaman izdiham yaşandı.

52/234

Şehit Bütün'ün cenazesi daha sonra dini ve askeri törenin yapılacağı Mürşitpınar Camii'ne getirildi. Askeri törenin ardından kılınan cenaze namazından sonra şehit Bütün'ün cenazesi askerlerin omuzunda top aracına alındı.

53/234

'GÜLE GÜLE GİT KUZUM' Bu sırada güçlükle ayakta durabilen anne Fadime Bütün, 'Analık hakkım helal olsun kuzum. Güle güle git kuzum. Ben de taşıyacağım kuzumu' diyerek, askerlerin arasında oğlunun tabutunu omuzuna almaya çalıştı.

54/234

Daha sonra Bütün ailesi gözyaşları içinde top aracının kenarına durarak, mezarlığa kadar gitti. Yaklaşık 5 bin kişi tarafından son yolculuğuna uğurlanan Şehit Bütün'ün cenazesi Garnizon Şehitliği'nde defnedildi.

55/234

Cenaze törenine Konya Valisi Aydın Nezin Doğan, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Yılmaz Özkaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti Milletvekilleri Mustafa Kabakcı, İlhan Yerlikaya, MHP Genel Başkan Yardımcısı Konya Milletvekili Faruk Bal, askeri erkan katıldı.

56/234

ŞEHİT ASTSUBAY, TABUTUN ÜZERİNDE DAMATLIĞIYLA UĞURLANDI Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Yeşiltaş Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit olan 8 askerden 26 yaşındaki Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Ali Gümüş, memleketi Konya'nın Ilgın İlçesi'nde toprağa verildi. Havva Şenyurt ile nişanlı olan ve 30 Haziran- 1 Temmuz tarihlerinde düğün yapacak olan şehit Gümüş, son yolculuğunda tabutun üzerinde damatlığı ve kullandığı asker kepiyle uğurlandı.

57/234

Şehit Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Ali Gümüş'ün cenazesi ilk olarak ambulansla Ilgın Devlet Hastanesi morguna getirildi. Sandalye üzerinde oturan şehit annesi Hürriyet Gümüş, "Oğlum geliyor. Kara Alim geliyor. Oğlumu ayakta karşılayacağım" diyerek ayağa kalktı. Bu sırada ağabeyinin asker kepini başına takan 11 yaşındaki Ahmet Gümüş de, asker selamı vererek cenazeyi karşıladı.

58/234

NİŞANLISININ DAMATLIK ŞALIYLA, ŞEHİT CENAZESİNİ KARŞILADI Şehit Gümüş'ün damatlığın üzerine omuzuna takmayı planladığı kırmızı şalı, kendi omuzuna takıp gözyaşları içinde cenazeyi karşılamaya gelen nişanlısı Havva Şenyurt, "Sen benimdin. Sen benimdin" diyerek ağıt yaktı

59/234

Şehit Gümüş'ün cenazesi daha sonra baba evine getirildi. Burada şehit Gümüş'ün tabutunun üzerine damatlığı ve kullandığı asker kepi kondu. Ailesi ve nişanlısı tabuta sarılırken, yakınları da 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' şeklinde slogan attı.

60/234

Duanın ardından şehit Gümüş'ün cenazesi, dini ve askeri törenin yapılacağı Çukur Camii'ne getirildi. Cenaze namazının ardından yaklaşık 5 bin kişi tarafından son yolculuğuna uğurlanan şehit Ali Gümüş, Garnizon Şehitliği Mezarlığı'na defnedildi.

61/234

DÜĞÜN İÇİN GELECEĞİ GÜN ŞEHİT OLDU Şehit Ali Gümüş'ün dayısı Süleyman Yetkin, yeğeni ile son olarak baskın öncesi saat 02.00 sıralarında görüştüğünü ve o günün sabahı yılık izine ayrılıp, düğün için Konya'ya geleceğini söyledi.

62/234

Cep telefonuyla aradığı yeğeni ile düğün hazırlıklarıyla ilgili konuştuklarını dile getiren Süleyman Yetkin, şunları söyledi:

63/234

"Yeğenimle bir arkadaş gibiydik. Gece saat 02.00 sıralarında cep telefonundan aramıştım. 1 temmuz tarihinde düğün yapacaktı. Bunun için çok heyecanlıydı ve biz de düğün hazırlıklarından bahsettik. Bana, davetiyelerin hepsini dağıtıp, dağıtmadığımı sordu. Ben de davetiye dağıtımı konuştuğumuz gün itibariyle bitirdiğimi söyledim. Zamanın geçmediğini ve sabah Konya'ya geleceği için uyku tutmadığını söylemişti."

64/234

"GELEMEZSEM SİZ DÜĞÜNÜMÜ YAPIN" Yeğeni şehit Ali Gümüş'ün bir aksilik olupta düğüne, gelemez ise düğünü yapılmasını istediğini belirten Yetkin, "Hatta bana, bir aksilik olur da, gelemezsem bile, siz düğünümü yapın, ben İnternet kanalıyla düğüne katılırım. Daha sonra gelirim demişti. Yaptığımız görüşmenin ardından telefonu kapattım" dedi.

65/234

ŞEHİT OLDUĞU HABERİNİ ALDIM Şehit yeğeni Ali Gümüş'ün doğudaki geçici görevini bitirip düğün için sabah saatlerinde uçakla Konya'ya geleceğini ifade eden Süleyman Yetkin, şunları söyledi:

66/234

"Yeğenim Tekirdağ'da görev yapıyordu. Geçici görev ile Hakkari'ye gitmişti. Genellikle yaz dönemleri havalar iyi olduğu için Hakkari'ye giderdi. Şehit olduğu gün ise doğu görevi tamamlanacaktı. Sabaha karşı 05.00 sıralarında içime bir his doğdu ve cep telefonundan tekrar aradım. Telefona komutanı çıktı. Ali'nin Diyarbakır'a gittiğini cep telefonunu ise birlikte unuttuğunu söyledi.

67/234

Geri planda gürültüler geliyordu. Ama ben bu cevaba inanmadım. Bu kez yanında görev yapan ve daha önceden tanığım Konyalı aynı saldırıda şehit olan Samet Bütün'ü aradım. O telefona çıktı ve 'Dayı başımız sağ olsun' dedi. Telefon konuşması hemen kesildi. Yeğenimin şehit olduğunu hiç kimseye söyleyemedim. Sabah saatlerinde de hem yeğenimin hem de Samet Bütün'ün şehit olduğu haberleri ulaştı" diye konuştu.

68/234

NİKAH ŞEKERLERİNİ DE DAĞITACAKTI Görev yaptığı yerdeki arkadaşlarının ve Samet Bütün'ün de izin alarak yeğeninin düğününe katılacaklarını ifade eden Süleyman Yetkin, "Düğün davetiyelerini ben dağıtmıştım. Nikah şekerleri de hazırdı. Yeğenimin nikah şekerlerini de dağıtacağım" dedi.

69/234

AĞABEYLERİ, ASKERLERİN GÖZYAŞLARINI SİLDİ Trabzonlu Piyade Komando Onbaşı Ali Yasin Erosmanoğlu'nun cenazesi evinden alındıktan sonra yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki İskenderpaşa Camisi'ne götürüldü. Şehidin cenazesinin bulunduğu ambulans, arkasından yürüyen 5 bin kişinin sloganları ve tekbirleri eşliğinde camiye ulaştı.

70/234

Cami avlusunda anne Nurten Erosmanoğlu ile baba Ali Sait Erosmanoğlu tabutun başından uzun süre ayrılmadı ve taziyeleri kabul etti. Şehidin 2 ağabeyi Cemal ve Salim Erosmanoğlu, kardeşlerinin fotoğraflarına bakarak gözyaşı döktü, bu sırada tabutun başında saygı nöbeti tutan askerlerin de gözyaşlarını sildi.

71/234

ŞEHİDİN FOTOĞRAFINI TERS ÇEVİRTTİRDİ İskenderpaşa Camisi'nde ikindi namazının ardından kılınan cenaze namazına İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, eski Bakan Trabzon Millevekili Faruk Özak, askeri ve sivil protokol üyeleri de katıldı.

72/234

Namaz öncesinde şehidin tabutunun üzerinde duran fotoğraflar, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in talimatıyla ters çevrildi. İl Müftüsü Veysel Çakı'nın kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin tabutu top arabasına konularak saygı geçişi yaptı. Daha sonra ambulansa yerleştirilen şehidin cenazesi toprağa verilmek üzere Sülüklü Mezarlığı'ndaki şehitliğe götürüldü.

73/234

BAKAN ŞAHİN'E TEPKİ Bu sırada makam aracına yönelen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, kalabalıktaki bir grup tarafından yuhalandı. Bakan Şahin'e ve diğer yetkililere tepki gösteren kalabalık, "Apo'yu alın evinizde besleyin" diye bağırdı. Bakan Şahin'in aracına vurmak ve konvoyu öfkeyle takip etmek isteyenler polisler tarafından engellendi.

74/234

ALKIŞLARLA UĞURLANDI Askeri Hastane morgundan alınan şehit Piyade er Umut Bulut'un Türk bayrağına sarılı cenazesi Canik İlçesi Gaziosman Paşa Mahallesi'ndeki evinin önüne getirildi. Burada ailesi ve yakınlarından helallik alınmasının ardından şehidin cenazesi Büyük Cami'ye getirildi. Camideki törene Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Göktan, AKP, CHP ve MHP milletvekilleri, protokol üyeleri ve yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

75/234

Büyük Cami avlusunda yapılan törende, "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Umudum hakkını helal et bize" sloganları atıldı. Eşi Özlem Bulut, 9 aylık bebeği Selçuk Umut'u da kucağına alarak şehidin tabutuna sarıldı. Fotoğrafını öpüp "Oğlun intikamını alacak" dedi. Bakan Suat Kılıç, şehit ailesine başsağlığı diledi.

76/234

İkindi namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından şehidin cenazesi top aracına konuldu. Bir süre top aracında ilerledikten sonra cenaze aracına alınan şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, alkışlarla Kıranköy Mezarlığı'na götürüldü. Burada şehitlikte Piyade Er Umut Bulut gözyaşları içinde toprağa verildi.

77/234

PİYADE ER DOYMUŞ GİRESUN’DA TOPRAĞA VERİLDİ Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Yeşiltaş Karakolu'na düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Er Yaşar Doymuş'un cenazesi Giresun'un Tirebolu ilçesinde toprağa verildi.

78/234

Trabzon’dan Tirebolu Devlet Hastanesi morguna getirilen cenazeyi Doymuş’un ailesi, Tirebolu Kaymakamı Günhan Yazar, Giresun Jandarma Komutanı Albay İsmail Çetinbaş, Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır ile mülki ve askeri personel karşıladı. Cenazenin karşılanması sırasında fenalaşan anne Kader Doymuş'a, hastane acil servisinde müdahale edildi. Cenaze daha sonra Doymuş ailesinin Hamam Mahellesi'ndeki evine gönderildi.

79/234

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, AKP Grup Başkanvekili Nuretti Canikli, AKP Giresun Milletvekili Adem Tatlı, Giresun Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı Abdullah Doğan, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Doymuş'un evine gitti. Bakan Şahin ve beraberindekiler, anne Kader Doymuş ile şehit askerin kardeşi Muhittin Doymuş’a başsağlığı diledi. Bakan Şahin ve ailenin görüşmesi sırasında içeri basın mensupları alınmadı. Ziyaretin ardından Doymuş için dua edildi.

80/234

Şehit Er Yaşar Doymuş’un cenazesi vatandaşların terör aleyhine attığı sloganlar eşliğinde Körliman Cami’ne getirildi. İl Müftüsü Necati Akkuş’un cenaze namazını kıldırması sonrasında cenaze, Kasaplı mevkiindeki aile mezarlığında toprağa verildi. Cenaze namazına yaklışak 6 bin kişi katıldı. Karayolu cenaze nedeniyle ulaşıma kapatıldı.

81/234

ŞEHİT ER MUSTAFA TÜRKMEN'İ, GEDİZ'DE 6 BİN KİŞİ UĞURLADI Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde bulunan Yeşiltaş Karakolu'na PKK'lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan 8 askerden 21 yaşındaki piyade er Mustafa Türkmen, memleketi Kütahya’nın Gediz İlçesi’ne bağlı Akkaya Köyü’nde gözyaşları içerisinde toprağa verildi. Cenaze törenine, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu 6 bin kişi, son yolculuğuna uğurladı.

82/234

Türkmen’in cenazesi, Van’daki törenin ardından askeri uçakla Kütahya’ya gönderildi. Buradan karayoluyla Gediz’in Akkaya Köyü’ne getirilen cenaze, baba Halil İbrahim Türkmen’in (42) evinin önüne getirildi. Köy gençlerinin büyük bir Türk bayrağı açtığı evin önünde cenazeyi baba Halil İbrahim Türkmen, anne Elmas Türkmen (40) ve kardeşi Sedat Türkmen (18) karşıladı. Tabuta sarılarak gözyaşları döken anne Elmas Türkmen, oğlunun fotoğrafını okşadı. Anne Türkmen, "Benim oğlum yaşıyor

83/234

En güzel yerlere gitti. Dimdik duracağım. O şerefesizler çatlayacak, onları güldürmeyeceğim. Benim bir sürü askerim var, bir sürü çocuklarım var. Oğluma selam duracağım. Askere giderken bana dimdik dur demişti. ben de dimdik duruyorum. Benim oğlum hep var olacak. Onunla gurur duyuyorum. Beni o şerefsizler yıkamayacaklar" dedi.

84/234

6 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ Yakınları tarafından alınan şehit cenazesi omuzlar üzerinde Akkaya Köyü Camisi’ne getirildi. Cenazeyi son yolculuğuna uğurlamak üzere toplanan 6 bin kişi ellerinde taşıdıkları iki büyük ve çok sayıda küçük Türk bayrağı ile cenazenin arkasından yürüdü. Kalabalık bu sırada 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez', 'Kahrolsun PKK' sloganları attı. Camide ikindi namazının kılınmasının ardından cenaze alınarak resmi törenin yapılacağı köy mezarlığına götürüldü.

85/234

SAVUNMA BAKANI YILMAZ DA KATILDI Buradaki törene Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erden Cantimur, Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Uşak Belediye Başkanı bağımsız Ali Erdoğan, Kütahya Belediye Başkanı AK Parti’li Mustafa İçe, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgerenal Sami Fındıkoğlu, Kütahya İl Jandarma Komutanı Albay Bektaş Arslan, Bursa Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ümit Yılmaz, Afyon Garnizon Komutanı Tuğgerenal Veli Yıldırım, Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı’ndan bir bölük asker, CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, siyasi partilerin temsilcileri, Uşak Şehit ve Gazi Aileleri Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

86/234

Şehit cenazesine aralarında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bulunduğu çok sayıda kurum ve kişi çelenk gönderdi. Bakan Yılmaz, camiye gelirken baba Halil İbrahim Türkmen’in koluna girdi.

87/234

"GÜLE GÜLE GİT EBEDİYETE KUZUM" Kütahya Müftüsü Mustafa Üskülüplü, mezarlık önünde cenaze namazını kıldırdı. Cenaze, askerlerin omuzunda mezarın yanına hazırlanan katafalka alındı.

88/234

Burada saygı duruşunun ardından şehit piyade Er Mustafa Türkmen’in özgeçmişi okundu. Ardından anne Elmas Türkmen’in, "Güle git ebediyete kuzum" sözleri yürekleri burktu.

89/234

Şehit cenazesi baba Halil İbrahim Türkmen ve kardeşi Sedat Türkmen tarafından mezara indirilerek defnedildi. Tabuta sarılı olan Türk bayrağı da baba Halil İbrahim Türkmen’e teslim edildi.

90/234

91/234

92/234

93/234

94/234

95/234

96/234

97/234

98/234

99/234

100/234

101/234

102/234

103/234

104/234

105/234

106/234

107/234

108/234

109/234

110/234

111/234

112/234

113/234

114/234

115/234

116/234

117/234

118/234

119/234

120/234

121/234

122/234

123/234

124/234

125/234

126/234

127/234

128/234

129/234

130/234

131/234

132/234

133/234

134/234

135/234

136/234

137/234

138/234

139/234

140/234

141/234

142/234

143/234

144/234

145/234

146/234

147/234

148/234

149/234

150/234

151/234

152/234

153/234

154/234

155/234

156/234

157/234

158/234

159/234

160/234

161/234

162/234

163/234

164/234

165/234

166/234

167/234

168/234

169/234

170/234

171/234

172/234

173/234

174/234

175/234

176/234

177/234

178/234

179/234

180/234

181/234

182/234

183/234

184/234

185/234

186/234

187/234

188/234

189/234

190/234

191/234

192/234

193/234

194/234

195/234

196/234

197/234

198/234

199/234

200/234

201/234

202/234

203/234

204/234

205/234

206/234

207/234

208/234

209/234

210/234

211/234

212/234

213/234

214/234

215/234

216/234

217/234

218/234

219/234

220/234

221/234

222/234

223/234

224/234

225/234

226/234

227/234

228/234

229/234

230/234

231/234

232/234

233/234