Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Sıcakta rahat uyumanın 13 yolu

Sıcakların tüm yurtta mevsim normallerinin üstünde seyrettiği ve havadaki nemin en yüksek düzeylere çıktığı şu günlerde, rahat uyumak istiyorsanız önerilerimize kulak verin. İşte sıcak havalarda rahat uyumanın yolları

1/14

Gürültü: Sokak gürültüsünü engellemek, sesli cihazları yatak odasından çıkarmak, çare olabilir.

2/14

Işık ve elektrikli cihazlar: Yatmadan hepsini kapatın, perdeleri çekin. Işık uykuya mani olur. Elektronik cihazlar, hatta gece lambası dahi sıcaklığı arttırır.

3/14

Küçük yatak: Uzmanlara göre yatak en az 180x240 cm boyutlarında olmalı

4/14

Alkollü içkiler: Yatmaya yakın alkollü içkiden kaçının.

5/14

Yalıtım yaptırın: Isı yalıtımlı mekânlar kışın sıcak, yazınsa serin olur. Yalıtımla soğutma cihazlarının harcadığı enerji de yüzde 50 azalıyor.

6/14

Duş alın: Yatmadan önce (en fazla 37 derecede) alınacak ılık bir duş uyumaya yardım eder. Duştan sonra saçınızı ıslak bırakmak da faydalı olacatır.

7/14

Klima edinin: Uygun büyüklük ve güçte klima satın alın. Klimayı dış ortamdaki sıcaklığın en fazla 5-6 derece altına göre ayarlayın.

8/14

Cep telefonu: Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre yatak odasında cep telefonu çalması, kaliteli uykudan ortalama 50 dakika çalıyor.

9/14

Fazla yemeyin: Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler uyutmaz.

10/14

Su gibisi yok: Terleme, su ve elektrolit kaybına yol açar. Sıcakta serinlemek için bol su için. Günlük ihtiyaç 1.5 litre.

11/14

Stresten kaçın: Spor yapın (ama yatmadan iki saat önce değil).

12/14

Dengeli beslenin. Sigarayı bırakın. Çay ve kahveyi azaltın.

13/14

Buzlu çarşaf: Nevresim takımlarını derin dondurucuda bekletin ve yatmadan önce serin.

14/14