Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

SMS'in tahtını sallayanlar

Viber Bir diğer mesajlaşma uygulaması olan Viber yaklaşık 9 megabayt kapasiteye sahip. Birçok özelliği Whatsapp ile aynı olan uygulamanın bunun yanında sesli görüşme ve Facebook entegrasyonu da mevcut. Uygulama Libya, İsrail, Gürcistan, Hindistan gibi ülkelerden yoğun talep görüyor.

1/8

Tango Tango isimli uygulama biraz daha fazla yer kaplıyor. Boyutu 13 megabayt olan Tango, grup chat desteği olmaması, BlackBerry ve Symbian telefonlarda kullanılamaması, Facebook entegrasyonu olmaması gibi eksikleriyle kullanıcı açısından büyük dezavantaj sağlıyor. Avantajı sayılabilecek tek özelliği ise masaüstü uygulamasının da bulunması.

2/8

WhatsApp WhatsApp'ın boyutu yaklaşık 10 megabayt. Uygulamayı en çok popülerleştiren özellikler arasında resim ve video gönderme destekleri bulunuyor. Uygulamada toplu sohbet 'Grup Chat' yapabiliyorsunuz. Uygulama Windows Phone, BlackBerry, Symbian telefonlarda çalışabiliyor. WhatsApp iTunes üzerinden 0,99 $'a indirebilirken diğer cihazlar için ücretsiz kullanım sunulan ilk yılın ardından yıllık 0,99$ ücret talep ediliyor.

3/8

Message Me Message Me, WhatsApp kadar olmasa da ilgi gören bir başka uygulama. PIN kodu, ID özelliği ile telefon numaranızı vermeden iletişim kurabildiğini bu uygulamanın dezavantajları ise Windows Phone, BlackBerry, Symbian desteğinin olmaması, sesli veya görüntülü görüşme yapılamaması ve masaüstü uygulamasının olmaması.

4/8

WeChat WeChat, boyutu en büyük mobil mesajlaşma uygulaması. 19 megabaytlık uygulama, Windows Phone, BlackBerry, Symbian telefonlarda çalışabildiği gibi görüntülü konuşma, sesli görüşme, kişi ekleme gibi birçok özelliğe de sahip. Uygulama Hong Kong, Endonezya, Malezya, Singapur ve Çin gibi ülkelerden yoğun talep görüyor.

5/8

Skype Skype zaten popüler olan ismini, Messenger'ı satın alması ile iyice duyurdu. Boyutu 15 megabayt olan mobil mesajlaşma uygulamasının ücretsiz olduğu gibi ücretli bir kullanımı da mevcut. Birçok detayın düşünüldüğü uygulamada karşınıza çıkabilecek tek sıkıntı Blackberry ve Symbian desteğinin verilmemesi.

6/8

Facebook Messenger Facebook messenger, ünlü sosyal medya devinin mobil mesajlaşma yazılımı. Boyutu 9,5 megabayt olan uygulamanın görüntülü konuşma ve sesli görüşme özelliği mevcut değil. Fakat masaüstü uygulaması olması ve Facebook entegrasyonunun güçlü olması uygulamada avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

7/8

Line Line uygulamasının boyutu 15 megabayt. Uygulama Whatsapp ve Message Me gibi popüler olmasa da en detaylı hazırlanan mesajlaşma uygulamaları arasında yer alıyor. Line'da diğer mesajlaşma uygulamalarında olan genel özelliklerin yanında. Multiplayer oyun desteği ve çizim özelliği de mevcut. Dezavantajı ise Symbian telefonlarda kullanılamaması ve görüntülü konuşma özelliğinin olmaması.

8/8