Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Spor tarihindeki uçak kazaları

Brezilya’nın Chapecoense takımının geçirdiği uçak kazası akıllara geçmişte yaşanan trajedileri getirdi.

1/13

Daha önce de birçok takım, benzer şekilde neredeyse tüm oyuncularını kaybetti.

2/13

1949 yılında dönemin Avrupa’daki en parlak takımı olarak tanınan İtalya’nın Torino takımı, büyük bir facia yaşadı.

3/13

Portekiz’in Lizbon kentinde Benfica ile bir jübile maçı yapan Torino için dönüş trajediye dönüştü. Takım kaptanı büyük yıldız Valentino Mazzola’nın da içinde bulunduğu 31 kişi, uçağın Torino yakınlarındaki Superga Tepesi’ne çarpması sonucu yaşamlarını yitirdi.

4/13

Takımın as oyunclarından Sauro Toma, sakatlığı yüzünden, kulüp başkanı Ferruccio Novo da grip olduğu için seyahatte yer almamışlardı.

5/13

Manchester United, 1950’lerin ikinci yarısında Matt Busby yönetimindeki genç kadrosuyla İngiltere’yi sarsıyordu.

6/13

Busby’nin Bebekleri, 1957-58 sezonunda Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda Yugoslavya’nın Partizan takımıyla oynadığı maçtan dönüyordu. Batı Almanya’nın Münih kentinde yakıt ikmali yapılmıştı. Münih’ten kalkışta yaşanan teknik problem 23 kişinin ölümüne yol açan faciaya neden oldu. 8’i futbolcu 23 kişi yaşamını yitirdi.

7/13

Dönemin yıldızı Duncan Edwards, olaydan 15 gün sonra hastanede yaşamını yitirdi. 10 yıl sonra kulübün yeniden dirilişini sağlayacak Busby ve Charlton ise yaralı olarak kurtuldular.

8/13

Zambiya Milli Takımı, 90’ların başında Afrika’da hatırı sayılır bir güce sahipti.

9/13

27 Nisan 1993’te Senegal ile deplasmanda Dünya Kupası elemesi oynamak üzere yola çıkmıştılar. Gabon yakınlarında uçak düştü. 18’i futbolcu 25 kişi yaşamlarını yitirdi.

10/13

Zambiya Futbol Federasyonu’nun tasarruf yapma amacıyla güvenli olmayan bir uçak tahsis ettiği anlaşıldı. Yıllarca protestolar düzenlendi. Uçakta olmayan Zambiya’nın en büyük yıldızı Kalusha Bwalya’nın çevresinde yeni bir takım kuruldu.

11/13

12/13