Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tanınmış simgelere birde böyle bakın

Tanınmış bir çok simge, aslında gerçeğinden çok farklı...İşte o yapılar... Piramitler / Kahire / Mısır

1/30

Her zaman görmeye alıştığımız kare yukarıdaki gibidir. Sonsuz bir çöl hissi, hem mimarinin hem de maceranın en büyüğüne doğru yapılan bir yolculuk. Gerçekler ise açınızı değiştirdiğinizde o kadar heyecan verici değil ne yazık ki. Yukarıdan baktığımızda Kahire tarafından yutulmak üzere olan, şehrin ağzını açmış üzerine koştuğu dünyanın en büyüleyici ve hüzünlü yapılarını görüyoruz.

2/30

Stonehenge / Amesbury / İngiltere

3/30

Kimilerine göre bilinmeyen bir dinin tapınağı, kimilerine göre uzaylıların kanıtı, kimilerine göreyse sadece bir takvim. Biraz yukarıdan baktığımızda ise gördüğümüz tek şey çayırın ortasında az ilerideki otoparktan gelen turistleri bekleyen ihtiyar taşlar…

4/30

Tac Mahal / Agra / Hindistan

5/30

Neredeyse hepimizin ya büyüleyici fotoğraflarıyla, ya etkileyici hikayesiyle bir şekilde kulağımıza ya da gözümüze çarpmış dünyanın en ünlü yapılarından olan Tac Mahal’i alıştığımız şekilde önünde onu yansıtsın diye yapılmış su kanallarından değil de arazinin biraz dışından fotoğraflasak ortaya nasıl bir manzara çıkacaktı?

6/30

Brendenburg Kapısı / Berlin / Almanya

7/30

Berlin’in büyüleyici yanlarından sadece birisi olan bu kapı klasik olarak aşağıdan yukarı doğru fotoğraflandığında tüm ihtişamını gözler önüne sererken, arkadan arasına sıkıştığı binalarla birlikte çekildiğindeyse çok daha hüzünlü duruyor. Yine güzel ama hüzünlü işte, yanlış bir zamana sıkışıp kalmış gibi.

8/30

Sagrada Familia / Barcelona / İspanya

9/30

Bitmek bilmeyen dünyanın en görkemli yapılarından biri, Barcelona’nın sembollerinden, göz alıcı, büyüleyici, korkutucu ve daha pek çok sıfata sahip. Peki aşağıdaki fotoğrafa baktıp da katedrali şehrin bir kenarına sıkışıp kalmış görünce nasıl bir sıfat geliyor aklınıza? Bizim sıfatımız “yalnız”.

10/30

Niagara Şelalesi / Amerika Kanada sınırı

11/30

Dünyanın en görkemli çağlayanlarından birini gidip göremediysek de fotoğraflardan, filmlerden tanıdık öğrendik. Ancak tabii ki şelaleye yaklaşan bir tekneden ya da tam döküldüğü yerde havadan çekilen bir fotoğraftan aldığımız heyecanı biraz uzaktan baktığımızda hissetmiyoruz, hissedemiyoruz.

12/30

Akropolis / Atina / Yunanistan

13/30

Yunanistan’ın büyüleyici simgelerinden biri, çağının ve günümüzün en heybetli yapılarından biri, o da ne yazık ki etrafını kuşatan şehre karşı çaresiz ve yapayalnız kalmış durumda.

14/30

Rushmore Dağı Anıtı / Güney Dakota / Amerika

15/30

Amerika’nın 4 büyük başkanının aşkla dağa taşa işlendiği bu şaşırtıcı eseri hepimiz sanki Toroslardaymışçasına yakından tanıyor ve biliyoruz. Amerika sağ olsun. Ancak bu dev yüzlerden biraz uzaklaşınca görüyoruz ki başkanların etrafı ormanlar tarafından sarılmış durumda.

16/30

Yasak Şehir / Pekin / Çin

17/30

Çin’in geleneksel mimarisinin en büyüleyici örneklerinden olan Yasak Şehir ve içindeki muazzam saray da etrafı yasak olmayan şehirlerce kuşatılmış ve köşeye sıkışmış durumdaki yapılardan sadece bir diğeri.

18/30

Hollywood / Kaliforniya / Amerika

19/30

Bizi de zoom girip yakından çekseniz, çerçeveyi de begonvillerle yeşilliklerle yapsanız kim bilir ne kadar güzel bir portre veririz. Ancak davulun sesi her zaman uzaktan hoş gelmiyor. Şehirden yukarı bakınca görülen şeyin o büyüleyici Hollywood algısıyla uzaktan yakından pek alakası yok gibi…

20/30

Santorini / Yunanistan

21/30

Santoron adası olarak da bilinen Santorini her turizm acentesinin yaz sezonundaki afişlerini süslemeye devam ededursun, fotoğrafın açısını biraz değiştirdiğinizde bulunduğu yamacın kahverengi ve karanlık yüzünü de göreceksiniz. Bu Santorini güzel değil demek mi? Kesinlikle değil ama büyük resimle küçük resim arasında bazı estetik farklar var…

22/30

Mona Lisa / Louvre Müzesi / Paris / Fransa

23/30

Dünyanın en meşhur müzesi, belki de Paris’e giden turistlerin büyük bir kısmının mıknatısı. Peki vardık gittik Paris’e, girdik Louvre Müzesi’ne, akıntıya kapıldık ve Mona Lisa’nın olduğu bölüme ulaştık, kendisiyle göz göze gelip bir selam verebildik mi? Hayır.

24/30

Central Park / New York / Amerika

25/30

Dünyanın en büyük şehir parkları arasında yer alan Central Park, içinde verilen konserleri ve çekilen filmleriyle bile adeta hepimizin mahallesinin parkına dönüştü. Ancak bu büyüleyici atmosfer de 4 tarafı ona uzatılmış mızraklarla bekleyen beton askerlerle çevrilmiş durumda.

26/30

Zafer Takı / Paris / Fransa

27/30

Yine dünyanın en görkemli anıtlarından biri olan ve Paris’in merkezlerinden biri sayılan Zafer Anıtı adeta tüm yolların ona çıktığı ve arabalardan, gürültüden kısacası şehirden kaçamaz bir şekilde tüm bu keşmekeşin içinde sıkışıp kalmış.

28/30

Küçük Deniz Kızı Heykeli / Kopenhag / Danimarka

29/30

Arkasındaki kuğular ve deniz manzarasıyla biraz da aşağıdan çektiğinizde tüm heybetiyle size göz kırpan bu heykel, onu çekmek için aşmanız gereken kalabalığı ve gerçek boyutlarını gördüğünüzde biraz hayal kırıklığı yaratabiliyor.

30/30