Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Teknolojiyle birlikte kaybolan ilginç meslekler

Bowling Labutu Diziciliği Genellikle çocukların yaptığı bir işti. Fakat artık makineler yapıyor.

1/19

2/19

Uyandırıcılık Günümüzün çalar saatleriydi diyebiliriz. Para karşılığında insanları sabah uyandıran kimselerdi.

3/19

4/19

Buz Kesicilik Buzdolabı icat edilmeden önce zengin kimselerin evlerine götürülmek üzere devasa buz kalıpları kesen insanlar.

5/19

6/19

Gökyüzü Dinleyiciliği Gelişmiş radar sistemlerinden önce bu insanlar gökyüzünü dinleyerek uçakların çıkardıkları motor sesini duymaya çalışıyorlardı.

7/19

8/19

Fare Avcıları Özellikle Avrupa'da istihdam edilen bu kimseler artan fare nüfusuyla mücadele etmek amacıyla çalışıyorlardı. O dönemde artan salgın hastalıkların bir numaralı sebebi fareler olarak görülüyordu.

9/19

10/19

11/19

Sokak Lambası Yakıcıları Elektrik icat edilmeden önce sadece belli başlı yerlerde bulunan gaz lambalarını yakan kimselerdi.

12/19

13/19

Tomruk Sürücüler Tomrukları taşımanın tek yolu nehri kullanmak olduğu dönemlerde popüler olan bir meslek dalıydı. Tomrukların istenilen noktalara yönlendirilmesi için onlarla birlikte nehirde yolculuk yapıyorlardı.

14/19

Santral Memuru Telefonun ilk kullanılmaya başlandığı dönemlerde tüm telefon trafiğini yöneten insanlardı.

15/19

16/19

Mezar Kazıcılığı ( ölü hırsızlığı) 19- yüzyılda yasal yollardan kadavra elde etmek çok zordu. O dönemlerde tıp fakülteleri tarafından çalıştırılan bu kimseler üniversitelere kadavra temin etmek amacıyla taze mezarları kazıyorlardı.

17/19

Okuyucular Genellikle fabrika işçileri tarafından kiralanan bu kimseler insanlar çalışırken onlara gazete, dergi ve sendikal yayınlar okuyarak onları bilgilendiriyordu.

18/19