Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tunus sokakları yine karıştı

Tunus'ta kemer sıkma önlemlerine karşı geçen hafta başlayan şiddetli protesto gösterileri, kısmen sakin geçen birkaç günün ardından, başkent Tunus'un iki bölgesinde ve Feriana kentlerinde yeniden başladı.

1/19

Sokağa çıkan göstericiler hayat pahalılığına karşı gösterilerini sürdürürken sokaklar yine savaş alanına döndü.

2/19

Polislerin göstericilere karşı yine müdahalesi vardı. Gaz bombaları ve coplarla müdahale eden polisler göstericileri püskürtmeye çalıştı.

3/19

Yaklaşık bir hafta süren protesto gösterilerinin ardından polis, başkentin Ettadamen bölgesinde vergi artışını protesto eden göstericilere göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti.

4/19

Bir görgü tanığı, güvenlik güçleri göstericileri göz yaşartıcı gazla püskürtmeden önce yaklaşık 20 yaşında gençlerin polis araçlarına taş attığını ve lastik yaktıklarını söyledi.

5/19

polisler göstericileri dağıtabilmek için gözyaşartıcı gaz ile müdahale etti.

6/19

Gazlı müdahalenin ardından sokaklarda göz gözü görmedi.

7/19

Diğer görgü tanıkları da başkentteki Kram bölgesinde şiddetli protesto gösterilerinin yapıldığını söylediler.

8/19

Cezayir sınırı yakınlarındaki Feriana kentindeki protestocular da yolları kesmeye çalıştı. Kent sokaklarında protestocuları kovalayan polis gaz bombaları kullandı.

9/19

Uluslararası bağışçılarla vardığı anlaşmaya göre bütçe açığını azaltmak isteyen hükümetin 1 Ocak'tan itibaren vergi ve fiyat artışlarını devreye almasının ardından geçen hafta Tunus'taki çeşitli kasaba ve kentlerde protesto gösterileri başlamıştı.

10/19

Yüzlerce Tunuslu gösterici dün erken saatlerde, Arap Baharı hareketinin başladığı Tunus'ta dönemin Cumhurbaşkanı Zine Abidin Bin Ali'nin devrilmesinin yedinci yıldönümünde hükümetin kemer sıkma önlemlerine karşı başkentte olaysız geçen protesto gösterileri düzenlediler.

11/19

İçişleri bakanlığına göre, şimdiye kadar vandallık ve polis karakollarına Molotof kokteyli atmak gibi şiddet eylemleri nedeniyle yaklaşık 800 kişi tutuklandı.

12/19

Hükümet Cuma günü geç saatlerde, gösterilere yanıt olarak yoksul aileler ve ihtiyaç sahipleri için daha fazla yardım sözü verdi; ancak sloganlar atan ve pankartlar taşıyan protestocular hâlâ artan fiyatlara ve yeni vergilere karşı sokaklarda kalmaya devem etti.

13/19

Tunus'ta İslamcı Ennahda partisi ile laikler arasında kurulan koalisyon hükümeti iktidarda.

14/19

Polis, gösterilere katılanlar arasında, muhalif Halk Cephesi partisi destekçilerini ve iktidar koalisyonunun bir parçası olan İslamcı Ennahda partisini ayrı tutmaya çalışıyor.

15/19

Hükümet ve Ennahda, geçen haftaki olaylardan Halk Cephesini sorumlu tutuyor.

16/19

Otomobil, telefon görüşmeleri, internet, otel konaklama ve diğer ürünler üzerindeki vergiler artarken, akaryakıt ve bazı tüketim mallarının fiyatları da yükseldi.

17/19

Tunus, Arap Baharı'nı yaşayan ülkeler arasında demokratik düzeni sürdürebilen tek ülke oldu. Ancak o zamandan bu yana dokuz hükümet değişikliğine rağmen, bunların hiçbiri giderek büyüyen ekonomik sorunlara çözüm bulamadı.

18/19

Tunus sokakları yine karıştı

19/19