Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Turgut Reis fırkateyninde yaşam

TGC Turgut Reis fırkateynin 110 metrelik alanında görev yapan yaklaşık 200 askeri personelin yaşamlarını AA görüntüledi.

1/13

Türk Deniz Kuvvetleri için 1988'de Almanya'da yapılan TGC Turgut Reis fırkateyninin 110 metrelik alanında görev yapan yaklaşık 200 askeri personelin çalışmalarını ve yaşamları görüntülendi.

2/13

Adını Osmanlı İmparatorluğu döneminde amirallik yapan ve Trablusgarp fatihi olarak anılan Türk denizcisi Turgut Reis'den alan denizaltı, 25 yıldır Türk Deniz Kuvvetleri bünyesinde hizmet veriyor.

3/13

Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (BLACKSEAFOR) kapsamında Ukrayna'nın Sivastopol limanına demirleyen ve daha sonra Rusya'nın Novorossiysk kentine giden TGC Turgut Reis fırkateyninin üzerinde bulundurduğu silahlarla adeta bir savaş makinası olduğunu belirten TGC Turgut Reis Gemi Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Yüksel Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Burası için 7 gün 24 saat süreyle yaşamın devam ettiği, gemi personelinin ihtiyaçlarının karşılandığı küçük bir şehir diyebiliriz. Burada en başta yeme içme ve yatma olmak üzere personelin saç traşı, ütü, terzi gibi küçük ihtiyaçlarına da cevap veriliyor" dedi.

4/13

Günlerce seyir halinde olan askeri personel için gemide çalışma saatleri vardiyalı olarak sürdürülüyor.

5/13

Sabahın erken saatlerinde görevlerine başlayan personelin dikkat etmesi gereken konuların başında savaş silahlarının ve tonlarca yakıtın bulunduğu denizaltının güvenli şekilde seyrini sağlamak geliyor.

6/13

Fırkateynin adeta beyni olarak nitelendirilen makine kontrol dairesi, oluşabilecek arıza ve yangınları anında tespit ederek müdahale süresini kısaltmayı amaçlıyor.

7/13

Kısa adı HSM olarak bilinen Savaş Hareket Merkezi'nde ise askeri personel tarafından sürekli olarak olası tehditlere karşı simülasyonlu savaş harekatı yapılıyor.Kantininde dondurmanın dahi satıldığı fırkateynde, günde üç öğün sıcak yemek servisinin yanı sıra seyirde olunan günlerde de fırında "gece pidesi" yapılıyor.

8/13

Kantininde dondurmanın dahi satıldığı fırkateynde, günde üç öğün sıcak yemek servisinin yanı sıra seyirde olunan günlerde de fırında "gece pidesi" yapılıyor.

9/13

10/13

11/13

12/13