Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ülkeler ve ünü sınırları aşan kahveleri

Hayatın her alanında ders çalışırken, iş yerinde, kahvaltıda, akşam yemeğinde, alışveriş ve temizlik sonrası ilk olarak ihtiyaç duyulan ve tüketilen kahvenin birçok kültürü bulunuyor. İşte, ülkelere göre kahve çeşitleri ve tüketimi...

1/15

Türkiye- Türk Kahvesi: Türkiye'nin her bölgesinde farklı damak tadına göre servis edilen Türk kahvesi, Osmanlı'dan günümüze kadar uzanan bir içecek. Günde bir kere içilmesi tavsiye edilen kahvenin cilde de çok sayıda faydası bulunuyor.

2/15

İtalya- Espresso: Türk kahvesinden sonra en çok tercih edilen espresso, ince öğütülen kahvenin üzerine basınçla sıcak su eklenerek tüketiliyor.

3/15

Meksika- Cafe De Olla: Esmer şeker ve tarçınlı tadıyla meşhur olan kahve, soğuk iklim bölgelerinde yaşayan bireyler tarafından kahvaltılarda sıkça tüketiliyor.

4/15

Fas- Baharatlı Kahve: İçerisinde karabiber, tarçın ve susam gibi birçok baharatın bulunduğu kahve, keskin tadıyla ün salıyor. Daha sert hale gelmesini isteyenler, içerisine zencefil katarak tüketiyor.

5/15

Etiyopya- Buna: Kahvenin sık tüketildiği ülkeler arasında bulunuyor. Kahve içmek, yapmak kadar fincanlara dökmenin de beceri istediği bölgede, kahveler çok sıcak tüketilmiyor. Meyve aromalı ve bal karışımlı olan kahve, egzotik kokusuyla çok sevilenler arasında yer alıyor.

6/15

Kenya- Nyeri: Dünyanın pek çok yerine kahve ihraç eden bölgede kahvenin 3 boyutu bulunuyor. Narenciye, kırmızı meyve ve kuru üzümle yapılan lezzetin kavrulma aşaması önem arz ediyor.

7/15

Endonezya - Kopi Luwak: Dünyanın en pahalı kahveleri arasında yer alan kopi luwak, palmiye misk kedisinin yediği ve sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeklerinden üretiliyor.

8/15

Vietnam, Norveç, İsveç, Macaristan- Yumurtalı Kahve: Yumurta sarısı, şeker ve kahve ile yapılan içecek zannedildiğinden çok daha farklı bir lezzete sahip. Protein deposu olarak bilinen kahvenin tadı, tiramisuyu andırıyor.

9/15

Almanya- Pharisaer: Alkol ile yapılan kahve efsaneler arasında bulunuyor. Tadı damaklarda kalan lezzet, Almanların vazgeçemediği bir kahve çeşidi olarak biliniyor.

10/15

Çin- Çaylı Kahve: Sütle hazırlanan çayın içerisine atılan kahve çekirdekleri, Çinliler tarafından benzersiz bir tat olarak nitelendiriliyor. Bölgede yaşayan Türklerin de sık tükettiği kahvenin birçok bağımlısı da bulunuyor.

11/15

Küba- Cafe Cubano: Espressoya katılan bir küp esmer şekerle elde edilen içecek, çok sevilenler arasında adından sıkça söz ettiriyor.

12/15

Finlandiya - Kaffeost: Alışılmışın çok dışında olan kahve çeşitlerinden biri de kaffeost. Küp küp peynirlere eklenen kahveyle tüketilen kahve, bölge halkı tarafından yoğun ilgi görüyor.

13/15

İrlanda- Irish Coffe: İçerisine alkol eklenen kahvelerden biri olan Irish coffe, şeker ve kremayla tüketiliyor. Üst kısımda bulunan köpüğün ardından sonlara yaklaşıldığında alkol tadı elde ediliyor.

14/15

Yunanistan- Frappe: Dünya genelinde sıkça tüketilen ve en bilinen soğuk kahvelerden biri olan frappe, buzluktan çıkarılan ince uzun bardaklarla tüketiliyor. Şeker, nescafe, buz ve süt ile hazırlanan kahve, Türkiye'de de sıkça tercih ediliyor.

15/15